REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Anihilacja to doskonały film science fiction. Oto 7 powodów, aby dzisiaj wieczorem włączyć Netfliksa

Anihilacja z Natalie Portman to fascynująca opowieść o podróży w nieznane i odkrywaniu tajników człowieczeństwa. Premiera Netfliksa to świetne kino science fiction z lekko narysowanymi bohaterami, ale za to przepiękną wizją fantastycznego świata.

12.03.2018
18:15
Anihilacja to świetne kino sci-fi. Oto dlaczego warto ją zobaczyć.
REKLAMA
REKLAMA

Iskrzenie – czyli doskonały, oryginalny pomysł.

Spiritus movens filmu jest Iskrzenie, czyli coś kosmicznego pochodzenia, co ląduje na Ziemi i nieustannie się rozrasta. Do jego wnętrza wysyłane są kolejne drużyny, które na zawsze zostają w środku. To, czego doświadczają, wychodzi poza ludzkie pojęcie.

Iskrzenie jest ciągłym aktem modyfikacji i kreacji. Miesza DNA gatunków, tworząc zupełnie nowe organizmy. Ożywia je i uśmierca, wprowadza ogromną różnorodność.

A przy tym wygląda fenomenalnie. Porównania z Avaterem są jak najbardziej na miejscu. Dlatego szkoda, że w Polsce film nie będzie wyświetlany na dużym ekranie.

 class="wp-image-140758"
Broń widzimy tu często, ale scen akcji jest jak na lekarstwo.

Pomysły na mutacje

Nie chcę psuć wam zabawy, zdradzając filmowe ciekawostki, ale kilka pomysłów i sposób ich ilustracji sprawi, że szczękę będziecie musieli zbierać z podłogi. Podpowiedź: wypatrujcie niedźwiadków.

 class="wp-image-140749"
Hybryda krokodyla i rekina? Czemu nie?

Anihilacja wysoko stawia widzowi poprzeczkę.

Nie jest to typowy hollywoodzki blockbuster, który idealnie ogląda się przy popcornie. Akcja toczy się dość wolno i pozwala widzowi samodzielnie przewidywać kolejne elementy układanki. Wraz z odpowiedzią na jedno pytanie, dostajemy dwie kolejne wątpliwości do rozważenia. Wciąż poruszamy się w sferze domysłów i interpretacji.

 class="wp-image-140737"
Fani Gwiezdnych wojen odnajdą na tym zdjęciu dwójkę dobrze znanych bohaterów.

Świetna Natalie Portman

Bohaterka jest bardzo zagadkowa. Z jednej strony jest naukowcem i wykładowcą akademickim, ale z drugiej świetnie potrafi obchodzić się z bronią. Raz jest zagubiona i pogrążona w żalu, aby później zdecydowanie stawiać czoła wyzwaniom.

Natalie Portman w tym filmie nie da się nie lubić, czego niestety nie można powiedzieć o jej koleżankach. Za wyjątkiem jednej, to postaci płaskie i irytujące.

 class="wp-image-140770"
Lena jest główną bohaterką pierwszej części trylogii Southern Reach Jeffa VanderMeera, o którą oparty jest film.

Doskonała muzyka

Przez cały film trzyma się gdzieś w tle, ale ostatnie sceny są wręcz nieustannym popisem kompozytora. Muzyka tworzy unikalny nastrój spotkania dwóch odrębnych światów, doniosłości tego wydarzenia, a także końcowego niezrozumienia. Ciary na plecach gwarantowane.

 class="wp-image-140755"

Przesłanie filmu

W czasie, kiedy w przemyśle filmowym chodzi głównie o coraz większą rozwałkę albo połączenie kolejnych znanych komiksowych bohaterów, Alex Garland stworzył film z przejmującym przesłaniem, który idealnie pasuje do współczesnego świata.

Zgodnie z jego wizją to właśnie ludzie są dla siebie i swojego domu największym zagrożeniem. Dążą do własnego unicestwienia, mimo mijania znaków ostrzegawczych. Czym innym są przecież skutki globalnego ocieplenia i katastrof naturalnych niż ostrzeżeniem ze strony natury?

 class="wp-image-140734"
Samobójcza misja jest dla każdej z pań poszukiwaniem samej siebie.
REKLAMA

Kino science fiction odbija się od dna?

Kino sci-fi zawsze wiązało się z oryginalnymi pomysłami. Niestety nie zawsze szło to w parze z kasowym sukcesem filmu, czego przykładem jest choćby niedawny Blade Runner 2049. Dlatego tym bardziej nie można przegapić świetnych przedstawicieli tego gatunku, dla którego usługi streamingowe mogą być szansą na odrodzenie. W końcu dzięki obecności na Netfliksie film może zobaczyć więcej osób niż w kinie. I będzie to na pewno dobra decyzja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA