REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Co to Apple Music Classical? Chopin, Beethoven i Bach w streamingu

Muzyka klasyczna w streamingu Apple’a na iPhone’y i iPody? Tak, ale aby wygodnie słuchać Chopina, Beethovena i Bacha, trzeba pobrać osobną aplikację: Apple Music Classical, która jest już dostępna w App Storze. Wyjaśniamy, jak to działa.

28.03.2023
13:51
apple music classical app store
REKLAMA

Apple Music to, obok Spotify, jedna z najpopularniejszych i najbardziej przyjaznych artystom usług do streamingu muzyki, która nauczyła się kolejnej sztuczki. Apple przygotował zupełnie nową apkę Apple Music Classical, w ramach można strumieniować na swoje urządzenia muzykę klasyczną z chmury. W bazie nie brakuje kompozycji Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Johanna Sebastiana Bach, a program jest już dostępny w App Storze.

Czytaj też: Apple Music to muzyka bez ograniczeń. Jak działa usługa i ile kosztuje?

REKLAMA

Apple Music Classical już oficjalnie

Tak jak w zwykłym Apple Music można w ramach zryczałtowanego abonamentu słuchać dziesiątek milionów utworów z takich gatunków jak rock, rap czy pop, tak Apple Music Classical jest kierowane do miłośników muzyki klasycznej. Nową usługę zapowiadano już w 2021 roku, zaraz po przejęciu przez Apple’a firmy Primephonic.

apple music classical app store screenshot 1
Tak wygląda aplikacja Apple Music Classical

Przez długi czas nie mieliśmy informacji na temat Apple Music Classical, ale firma Tima Cooka na początku marca wreszcie odsłoniła karty i zapowiedziała ją oficjalnie. Zgodnie z zapowiedziami, od 28 marca 2023 r. skorzystać mogą z niej bez dodatkowych opłat wszyscy abonenci usługi Apple Music oraz abonamentu Apple One, który zawiera w sobie streaming muzyki.

Czego można słuchać w Apple Music Classical?

Na start w Apple Music Classical jest dostępne 5 mln utworów, w tym nowe wydania w wysokiej jakości. Do tego dojdą przygotowane przez twórców playlisty, albumy na wyłączność, biogramy kompozytorów oraz dodatkowe informacje na temat ich dzieł.

apple music classical app store screenshot 2
Apple Music będzie dostępne na iPhone'y

W apce Apple Music Classicalmożna korzystać przy tym z zaawansowanej wyszukiwarki, która pozwoli przeczesywać bazę w poszukiwaniu kompozytora, dzieła, numeru katalogowego itp. Do tego dojdą dokładne opisy każdego z rekordów w bazie.

Na jakich urządzeniach można korzystać z Apple Music Classical?

Na start obsługiwane są telefony iPhone. Jedyny warunek jest taki, że musi zainstalowany być na nich system operacyjny w wersji iOS 15.4 lub nowszej (czyli od iPhone’a 6s w górę). Oprócz tego z usługi można skorzystać na odtwarzacz iPod touch 7. generacji (gdyż te jako jedyne z tej rodziny mogą mieć zainstalowany system operacyjny iOS w wersji 15.4). W przyszłości ma pojawić się też wersja na smartfony z Androidem.

apple music classical app store screenshot ipad
Apple Music Classical pokazuje się w App Storze dla iPadów, ale nie ma zrzutów ekranu z wersji tabletowej

A co z innymi sprzętami - tymi od Apple’a i nie tylko? W przypadku iPadów apka Apple Music Classical co prawda pokazuje się w App Storze, ale nie ma zrzutów ekranu pokazujących interfejs tabletowy. Po pobraniu aplikacji okazuje się, że nie bez powodu, gdyż to programy przygotowny z myślą wyłącznie o smartfonach.

Jeśli chodzi z kolei o komputery Mac, przystawki Apple TV, komputery z Windowsem oraz inne sprzęty z Androidem niż telefony, to jak na razie nie mamy informacji o dostępności usługi. Na komputerze Mac nie da się pobrać Apple Music Classical ze sklepu App Store w wersji iPadowej, bo tej nie ma. Pozostaje mieć nadzieję, że firma z Cupertino o nich nie zapomni.

REKLAMA

Skąd będzie można pobrać Apple Music Classical?

Streaming muzyki klasycznej jest częścią usługi Apple Music, ale gigant z Cupertino zdecydował, że stworzy przy okazji zupełnie nową apkę, a Apple Music Classical jest już dostępne w App Storze. Program zadebiutował zgodnie z planem 28 marca 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA