REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

Najlepsze słuchowiska i audiobooki na podstawie komiksów

Komiks to unikatowe medium, w którym tekst przeplata się z obrazem - obie te treści są równoważne. Dlatego też niemożliwym - przynajmniej pozornie - wydaje się stworzenie sensownego audiobooka na podstawie komiksu, bo o ile bez trudu da się przenieść doń dialogi czy myśli bohaterów, to co zrobić z obrazem? Cóż, trzeba namalować go dźwiękiem. Wymaga na ogromnych nakładów pracy, ale efekt potrafi być zniewalający. Przed wami najlepsze słuchowiska na podstawie komiksów. 

31.05.2016
19:19
Najlepsze słuchowiska i audiobooki na podstawie komiksów
REKLAMA
REKLAMA

O tym słuchowisku wspominaliśmy już na łamach sPlay wielokrotnie. Nieprzypadkowo, bowiem to prawdziwa perła w koronie, jeśli chodzi o adaptacje komiksów. Genialny materiał źródłowy autorstwa Roberta Kirkmana to opowieść wbrew pozorom nie o żywych trupach, a o ludziach postawionych w sytuacji ekstremalnej - o wyborach i ich konsekwencjach, o postawach, słabościach, sile charakteru. Przygotowany przez magików ze studia Sound Tropez audiobook "The Walking Dead" stworzony został z podziwu godną pieczołowitością i dbałością o detale, które skutecznie wypełniają pustkę po rysunkach. Setki rozmaitych dźwięków naśladujących otoczenie, w którym przebywają bohaterowie i doskonale skomponowana ścieżka muzyczna, idealnie  oddają nastrój chwili. Do tego ta obsada: Dereszowska, Seweryn, Rozenek, Bobrowski czy Chabior. Dotychczas ukazało się sześć tomów tego słuchowiska, wszystkie znajdują się w ofercie Storytel.

Ilustrowana przez polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego seria ukazuje się od 1977 roku i jak dotąd doczekała się 34 tomów. "Thorgal" to komiks tak rozpoznawalny w naszym kraju, że chyba nie ma potrzeby nikomu go przybliżać. Warto jednak zauważyć, że na jego podstawie powstały już cztery tomy rewelacyjnych słuchowisk. Są to: "Zdradzona Czarodziejka", "Wyspa Wśród Lodów", "Trzech Starców z Krainy Aran" oraz "Prawie Raj". Wszystkie opowiadają o przygodach niezłomnego Thorgala Aegirssona, gwiezdnego dziecka wychowanego wśród wikingów, który poszukuje swojego miejsca na świecie. Każde z nich opracowane jest perfekcyjnie, od scenariusza, przez obsadę (usłyszeć można tu nawet samego Rosińskiego!), na najdrobniejszych dźwiękach otoczenia kończąc.

Choć Conan Barbarzyńca nie wywodzi się z komiksu, a z cyklu powieści autorstwa Roberta Howarda, niezwykła popularność książek przyczyniła się do zaadoptowania ich na potrzeby innych mediów. Powstały więc filmy, komiksy i wreszcie - audiobook. Co ciekawe, słuchowisko oparte jest właśnie na motywach powieści graficznej autorstwa Briana Wooda z 2012 roku. Obejmuje ono sześć zeszytów i opowiada historię, w której Conan trafia na pokład pirackiego statku dowodzonego przez Królową Czarnego Wybrzeża, w której się zadłuża. Cymeryjczyk dołącza do załogi i wyrusza na łupieżczą wyprawę do Mesancji, w której ma kilka niezałatwionych spraw. Nieskomplikowana fabuła i bardzo przystępny czas trwania audiobooka sprawia, że jest to idealny tytuł na popołudniowy relaks czy krótką wycieczkę samochodem lub pociągiem.

Ryjówka Przeznaczenia class="wp-image-70097"

Tak, to jest opowieść o ryjówkach. Owszem, skierowana przede wszystkim dla dzieci. Czy jednak koniecznie musi to oznaczać, że starsi odbiorcy powinni sobie ten tytuł odpuścić? Absolutnie! Mało kto bowiem wie, że ryjówkom przydarzają się czasem mrożące krew w żyłach, fascynujące historie. Na przykład wówczas, gdy w lesie pojawia się Czarny Nieprzyjaciel, wróg wszelkiego istnienia, i na gwałt trzeba szukać schronienia i ratunku. W "Ryjówce przeznaczenia" jest wszystko, czego można oczekiwać od przygodowej pozycji: pościgi, zwroty akcji, dramatyzm, żywa akcja, awantury i wiele, wiele więcej. Świetny komiks - i audiobook, w interpretacji między innymi Artura Barcisia, Marcina Hycnara i Julii Kamińskiej - dla młodszych i starszych.

Kolejny - i wcale nie ostatni - kultowy komiks, który doczekał się adaptacji w formie słuchowiska. „Funky Koval. Bez oddechu” (bo tak brzmi jego pełny tytuł) to historia o tym, jak tytułowy bohater został kosmicznym detektywem i o jego problemach z korporacją Stellar Fox. Interesująco prowadzona narracja, zniewalająca ścieżka dźwiękowa i stojące na najwyższym poziomie efekty dźwiękowe znakomicie kompensują pewne fabularne niedostatki i stereotypowość postaci, które dziś już nieco trącą myszką. Audiobook jako całość wypada jednak bardzo dobrze i z pewnością spodoba się nie tylko fanom komiksu wydawanego w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

kajko i kokosz class="wp-image-70099"
REKLAMA

"Kajko i Kokosz: Szkoła Latania" reklamowany był jako "pierwsze słuchowisko skierowane przede wszystkim dla dzieci". Tak naprawdę chodziło o to, by rodzice mogli sobie je kupić bez wyrzutów sumienia. Owszem, fabuła nie należy tu do najbardziej ambitnych, ale w pełni wynagradzają to sytuacyjne gagi i tryskające humorem dialogi, napisane przez Grzegorza Brudnika. Dowcipne, niepozbawione ironii i nawiązań do popkultury ewidentnie są ukłonem w stronę starszych odbiorców. Dodajcie do tego rewelacyjną obsadę, w której znaleźli się Abelard Giza, Wojciech Tremiszewski, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak czy Piotr Fronczewski oraz doskonałą oprawę dźwiękową, a otrzymacie prawdziwy diament.

W Storytel wszystkich wyżej wymienionych słuchowisk posłuchasz w ramach abonamentu. Możesz zapoznać się za dowolną ilością tytułów. Miesiąc słuchanie kosztuje 29,90 zł. Pierwsze dwa tygodnie okresu próbnego są zupełnie za darmo!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA