REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Komiksy

Najgroźniejsi z groźnych. Sprawdzamy, z kim dotychczas mierzyli się kinowi Avengersi

Avengers w wersji filmowej są z nami już od dekady. Sprawdziliśmy, z kim do tej pory mierzyli się bohaterowie Marvela i zapraszamy na przegląd czarnych charakterów z MCU.

21.04.2019
16:00
Thanos Avengers: Infinity War Kamień Duszy
REKLAMA
REKLAMA

Marvel Cinematic Universe ożyło ponad dekadę temu wraz z premierą filmu Iron Man. Szeregi formacji Avengers w blisko dwóch tuzinach filmów zasiliło od tego czasu kilkunastu bohaterów. Wraz z nimi na ekranie pojawiło się jeszcze więcej złoczyńców, a z okazji zbliżającej się premiery filmu „Avengers: Endgame” przybliżamy sylwetki dziewiętnastu z nich.

19. The Destroyer

the destroyer thor avengers

W pierwszych filmach o superbohaterach w ramach Marvel Cinematic Universe złoczyńcy byli mało wyszukani. Dobrym przykładem jest The Destroyer - golem, którego zadaniem jest niszczenie wszystkiego, co spotka na swojej drodze. Pojawił się w filmie „Thor”.

18. Emil Blonksy - Abomination

abomination hulk avengers

Przerośnięty stwór był głównym wrogiem Bruce’a Bannera - którego grał wtedy jeszcze Edward Norton - w filmie „The Incredible Hulk”. Emil Blonsky, bo tak nazywał się Abomination przed przemianą, przyjął mieszankę serum super-żołnierza z domieszką promieniowania gamma. Miało uczynić to złoczyńcę granego przez Tima Rotha silniejszym od głównego bohatera. Zamiast tego zmienił się w niestabilnego emocjonalnie potwora, który nie umie wrócić do człowieczej postaci.

17. Darren Cross - Yellowjacket

ant-man yellowjacket

Największy wróg zmieniającego swój rozmiar Scotta Langa również nie był przesadnie wyszukany. Przedsiębiorca imieniem Darren Cross, już po przejęciu władzy na firmą Hanka Pyma, skonstruował swój własny pancerz w oparciu o cząstki nazwanego nazwiskiem genialnego naukowca. Strój, który wykorzystuje Yellowjacket, różni się od tego, który w filmie „Ant-Man” zakłada Scott Lang, przede wszystkim kolorem.

16. N’Jadaka - Erik Killmonger

Erik Killmonger

Podobnie blado co Abomination i Yellowjacket wypadł również Erik Killmonger - przeciwnik T’Challi w filmie „Black Panther”. Jest on odległym krewnym nowego króla Wakandy, wychowanym poza ojczyzną. Po latach postać grana przez Michaela B. Jordana wraca do kraju i przejmuje od Czarnej Pantery władzę, by nieco później założyć strój bardzo podobny do tego, który nosił bohater - tyle że z akcentami w innym kolorze.

15. Obadiah Stane - Iron Monger

iron man obadiah stane iron monger

Obadiah Stane przejął od prawa do firmy Stark Industries i ubrał się w - nie uwierzycie - pancerz niemal taki sam, jak bohatera, przeciwko któremu wystąpił. Złoczyńca, którego zagrał Jeff Bridges, pojawił się w filmie „Iron Man”, gdzie przyjął mało wyszukane miano Iron Monger. Za młodu był bliskim współpracownikiem Howarda Starka i zajmował się jego firmą do czasu osiągnięcia przez Tony’ego pełnoletności.

14. Aldrich Killian

Aldrich Killian avengers

Kolejny przeciwnik Tony’ego Starka, który pojawił się w filmie „Iron Man 3”. Jest przywódcą organizacji Advanced Idea Mechanics i twórcą wirusa Extremis. Z jego pomocą stworzył niestabilnych super-żołnierzy, którzy zaatakowali Iron Mana. Był twórcą organizacji terrorystycznej 10 Rings, ale kierował nią poprzez wykreowaną przez siebie personę, Mandaryna.

13. Ivan Vanko - Whiplash

Whiplash avengers

W filmie „Iron Man 2” pojawiło się kilku przeciwników głównego bohatera. Jednym z nich był Whiplash, w którego wcielił się Mickey Rourke. Ivan Vanko wyposażony został w elektryczne baty i stał się dla Tony’ego Starka nie lada wyzwaniem. Był rosyjskim naukowcem - synem Antona Vanko, który został pozbawiony pieniędzy i poważania przez ojca, Tony’ego, Howarda. Ivan chciał się za to zemścić na młodym Starku.

12. Justin Hammer

justin hammer avengers

Kolejny przeciwnik Starka był szefem firmy Hammer Industries w filmie „Iron Man 2”. Jego przedsiębiorstwo rywalizowało z tym stworzonym przez ojca Tony’ego. Próbował dyskredytować twórcę pancerza Iron Mana, by osiągnąć nad nim przewagę konkurencyjną, ale bez powodzenia. Współpracował też z Ivanem Vanko.

11. Malekith

W filmie „Thor: Mroczny świat” naprzeciwko tytułowego Boga Piorunów stanął Malekith. Mroczny Elf pochodzący ze Svartalfheimu od zawsze chciał wywołać wojnę z Asgardem wykorzystując Aether, czyli artefakt, w którym zamknięto Kamień Rzeczywistości. Malekith, którego sportretował Christopher Eccleston, wpierw został pokonany przez Bora, a gdy po wielu milleniach powrócił, plany pokrzyżował mu z pomocą Lokiego właśnie Thor Odinson, syn Odyna Borsona.

10. Kaecilius

doctor strange

Główny przeciwnik przyszłego najważniejszego ziemskiego czarodzieja również był szkolony przez Starożytną, ale porzucił jej nauki. Kaecilius w filmie „Doktor Strange” postanowił, że przywoła demona Dormammu. Miał nadzieję, że dzięki temu będzie w stanie przywrócić życie swojej rodzinie - żonie i synowi. Złoczyńcę zagrał Mads Mikkelsen.

9. Hela Odinsdottir

thor ragnarok hela

Córka przywódcy Asgardu, a zarazem starsza siostra Thora i przybrana siostra Lokiego przez lata była uwięziona w krainie Hel, gdzie wędrowały dusze zmarłych. Po śmierci swojego ojca, Odyna, bogini śmierci zaatakowała krainę nordyckich bogów i przejęła w niej władzę. Na ekranie w filmie „Thor: Ragnarok” wcieliła się w nią Cate Blanchett.

8. Helmut Zemo

helmut zemo aveners

W filmie „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” naprzeciw siebie stanęły dwie grupy Avengersów, które różniły się podejściem do kwestii dokumentu wymagającego od nich zdradzenia swoich sekretnych tożsamości. W tym obrazie nie zabrakło jednak złoczyńcy w klasycznym tego słowa rozumieniu. Został nim Helmut Zemo - obywatel Sokovii, czyli państwa, które ucierpiało na skutek ataku Ultrona. Stał się terrorystą, bo chciał się zemścić na bohaterach - obwiniał ich, poniekąd słusznie, o śmierć swoich bliskich.

7. Adrian Toomes - Vulture

Michael Keaton Vulture

Pierwszy poważny wróg nowej inkarnacji Petera Parkera pojawił się w filmie „Spider-Man: Homecoming”. Adrian Toomes - w tej roli Michael Keaton - był przedsiębiorcą, który stracił pracę w wyniku działalności superbohaterów. Uznał, że zejdzie do podziemia i zacznie handlować technologią obcych. Na jej bazie skonstruował swój strój i zaczął walczyć z Człowiekiem-pająkiem.

6. Johann Schmidt - Red Skull

avengers red skull

Główny przeciwnik Kapitana Ameryki jest nazistą, który miał obsesję na punkcie Kamieni Nieskończoności (a konkretnie Kamienia Przestrzeni, który był ukryty w artefakcie o nazwie Tesserakt). Steve Rogers walczył z Red Skullem w czasach II wojny światowej. Johann Schmidt, bo takie imię nosił przed przemianą, był jednocześnie na początku XX wieku przywódcą tajnej organizacji H.Y.D.R.A. Swoją czerwoną twarz zawdzięcza przyjęciu niedoskonałej wersji serum super-żołnierza.

5. Mandaryn

mandaryn iron man avengers

W komiksach Mandaryn był jednym z głównych przeciwników Tony’ego Starka, który posługiwał się pierścieniami dającymi mu niesamowite zdolności. W ramach Marvel Cinematic Universe całkowicie zmieniono tę postać. Okazało się, że tajemniczy terrorysta posługujący się tym pseudonimem tak naprawdę nie istnieje, a do odgrywania w mediach roli lidera organizacji terrorystycznej o nazwie 10 Rings został zatrudniony przez Aldricha Killiana aktor Trevor Slattery. W filmie „Iron Man 3” zagrał go Ben Kingsley.

4. Ulysses Klaue

Black Panther

Handlarz bronią pojawił się pierwotnie w filmie „Avengers: Czas Ultrona”, ale dopiero parę lat później błyszczał w „Black Pantherze”. Po tym, jak stracił rękę z nomen omen ręki Ultrona, zastąpił ją protezą. Wraz z Erikiem Killmongerem ukradł artefakty pochodzące z Wakandy i przez chwilę wyglądało na to, że tak jak w komiksach będzie głównym wrogiem T’Challi. Niestety w filmie o Czarnej Panterze na głównego złoczyńcę został wybrany N’Jadaka, a nie postać grana przez Andy’ego Serkisa.

3. Ultron

ultron avengers

Robot będący „dzieckiem” Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera miał pomagać ludzkości. Tak jak w przypadku większości wynalazków, także i ten obrócił się przeciwko ich twórcom. Ultron w filmie „Avengers: Czas Ultrona” uznał, że jedynym sposobem na ochronę Ziemi jest pozbycie się z niej ludzi.

2. Loki

loki avengers

Co prawda na przestrzeni lat Loki ewoluował ze złoczyńcy w antybohatera, ale nordycki bóg kłamstw przez długi czas naprzykrzał się Iron Manowi i spółce. Przyszywany brat Thora, w którego wcielił się Tom Hiddlestone, jest bezpośrednio odpowiedzialny za atak kosmitów Chitauri na Nowy Jork w pierwszej części cyklu „Avengers”. Marvel ostatnio próbuje tę postać jednak wybielić poprzez sugestie, jakoby nie był w tamtym czasie w pełni władz umysłowych.

1. Thanos

thanos subreddit ban
REKLAMA

Szalony tytan, który postanowił unicestwić połowę żywych istot we wszechświecie z pomocą Kamieni Nieskończoności, stał za wieloma atakami na Avengersów. Pojawił się w pełnej krasie dopiero w filmie „Avengers: Wojna bez granic”. Zakontraktowany w tej roli Josh Brolin skradł całe show.

Na dobrą sprawę czarny charakter był głównym bohaterem tegoż widowiska. W przeciwieństwie do większości innych złoczyńców, chodziło mu o coś więcej niż tylko przejęcie władzy i dokonanie największych zniszczeń. To psychopata i morderca, ale jego działaniom przyświecał szczytny cel.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA