REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

„Zwierzogród” lepszy niż „Avengersi”. Zwierzaki pokonały superbohaterów w starciu w amerykańskich kinach

W miniony weekend do amerykańskich powróciła animacja sprzed czterech lat i pierwszy crossover MCU. Box office'owe starcie produkcji Disneya było zażarte, ale wygrał je „Zwierzogród” i „Avengersi” musieli obejść się jedynie smakiem.

01.07.2020
19:59
Zwierzogród box office koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

Pandemia koronawirusa postawiła całą branże filmową na głowie. Z obawy przed niską frekwencją przesunięto daty premier produkcji, które miały być pewnymi hitami z 25. odsłoną przygód Jamesa Bonda „Nie czas umierać” na czele. Na świecie pozamykano również instytucje kultury, w tym kina. I chociaż w wielu krajach rządy zezwoliły już na ich ponowne otwarcie, trudno mówić o powrocie do rzeczywistości sprzed COVID-19.

Branża kinowa próbuje wrócić do normalności po lockdownie. Nie jest to łatwe, bo z obaw przed niską frekwencją nowości jest jak na lekarstwo. Dystrybutorzy stawiają więc na sprawdzone hity. Dzieje się tak nawet u nas. Po otwarciu kin do repertuaru wróciła „Sala samobójców. Hejter”, czy „Naprzód”. Są to filmy, które zniknęły z naszego repertuaru wraz z zamknięciem instytucji kultury. W Stanach Zjednoczonych natomiast swoje drugie życie otrzymały produkcje o wiele starsze.

Amerykanie stawiają na klasykę.

Co prawda Warner Bros. wybierając „Goonies” czy „Batmana” poniósł porażkę, ale Universal zaprosił widzów do ponownego obejrzenia na wielkim ekranie „Parku Jurajskiego” i „Szczęk”, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dziesiątkę najpopularniejszych w zeszły weekend filmów w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z danymi przytoczonymi przez portal Deadline, zarobiły one kolejno 190 tys. dolarów i 124 tys. dolarów.

Walka o dominację w amerykańskim box office'ie stoczyła się natomiast między dwoma tytułami od Disneya. Na ekrany otwartych do tej pory kin (również tych samochodowych) wszedł bowiem „Zwierzogród” i „Avengers”. Symboliczną rywalizację wygrał ten pierwszy tytuł.

Zwierzęta lepsze niż superbohaterowie.

„Zwierzogród” swoją pierwotną premierę miał w 2016 roku. Był czwartym najpopularniejszym filmem tamtego roku i zdobył Oscara dla najlepszej animacji. Zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie, a w samych Stanach Zjednoczonych ponad 340 mln dolarów. Teraz do tej puli po zeszłym weekendzie trzeba doliczyć 280 tys. dolarów.

„Avengers” jest natomiast pierwszym crossoverem z superbohaterami Marvela, jacy pojawili się w MCU. Film zarobił ponad 1,5 mld dolarów na całym świecie, a w Stanach Zjednoczonych ponad 623 mln dolarów. W zeszły weekend natomiast jego konto powiększyło się o 260 tys. dolarów.

REKLAMA

Top 10 najpopularniejszych filmów w amerykańskim box office'ie w zeszły weekend:

10. Irresistible (100 tys. dolarów)
9. Bloodshor (111 tys. dolarów)
8. Szczęki (124 tys. dolarów)
7. Trolle 2 (138 tys. dolarów)
6. Niewidzialny człowiek (138,5 tys. dolarów)
5. Polowanie (150 tys. dolarów)
4. Król rozrywki (170 tys. dolarów)
3. Jurassic Park (190 tys. dolarów)
2. Avengers (260 tys. dolarów)
1. Zwierzogród (280 tys. dolarów)

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA