REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. Dzieje się

Kim jest B.B King, artysta uhonorowany dzisiejszym Google Doodle?

Gooogle wielokrotnie upamiętnia ważne wydarzenia historyczne, urodziny znanych postaci, a także inne okazje w ramach swojego projektu Google Doodle. Dziś pojawiło się tam nowe interaktywne logo, wraz ze specjalnym animowanym wideo, z okazji rocznicy 94. urodzin B.B Kinga. Kim jest celebrowany przez Google muzyk?

16.09.2019
12:04
B.B King - sylwetka muzyka upamiętnionego Google Doodle
REKLAMA
REKLAMA

B.B King, czyli Riley Ben King urodził się w 1925 roku w miejscowości Itta Bena w amerykańskim stanie Missisipi. Jako młody chłopiec zaczął śpiewać w chórze kościelnym. W tym czasie pastor nauczył go także gry na gitarze. Już od tego czasu zamarzył, aby zostać profesjonalnym muzykiem. Po powrocie z II Wojny Światowej marzenie to powoli zaczęło się ziszczać. Riley zatrudnił się w lokalnym radiu WDIA, gdzie pracował nie tylko jako DJ, ale także piosenkarz.

W tym czasie zyskał przydomek „Beale Street Blues Boy”, co wkrótce skrócono do „Blues Boy”, a finalnie do znanego do dziś „B.B”.

Pod koniec lat 40. King związał się bowiem także ze sceną muzyczną Beale Street w Memphis. W tym czasie jego kariera zaczęła nabierać już tempa, a kiedy do śpiewu zaczął eksperymentować także z gitarą elektryczną, widownia nie mogła uwolnić się od tworzonej przez niego muzyki. W 1956 roku ukazał się jego pierwszy album - „Singin’ The Blues”.

Od tego czasu muzyk rozpoczął pracę jako pełnoprawny muzyk, podróżując po kraju i świecie, nagrywając nowe materiały, wydając nowe płyty i współpracując z innymi znanymi muzykami. Do 2008 roku wydano przeszło 45 albumów z muzyką artysty. Mówi się też, że muzyk koncertował przez przeszło 300 nocy w roku. Jego bogata kariera zyskała mu 21 nominacji do Nagrody Emmy, z czego muzyk wygrał aż 15 razy.

W 1987 roku B.B King trafił do Rock and Roll Hall of Fame, gdzie celebrowani są najwięksi artyści w swoim gatunku muzycznym.

REKLAMA

W 2008 roku muzyk nagrał swój ostatni album, „One Kind Favor”, po którym rozpoczął kolejną trasę koncertową. W 2014 artysta musiał odwołać serię występów z powodów zdrowotnych. Muzyk zmarł 14 maja 2015. Dzisiaj miałby 94 lata.

Google Doodle, będące tym razem animowanym wideo w dynamiczny sposób pokazujące karierę muzyka, zostało stworzone przez Steve’a Spencera z Little Rock i Nayeliego Lavanderosa z Brooklynu, we współpracy z B.B King Museum w stanie Missisippi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA