REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy

Przygotujcie się na coś niesamowitego. Tomasz Bagiński wyreżyserował polskie legendy w wersji współczesnej

Popularność Tomasza Bagińskiego nie słabnie od lat. Polak co jakiś czas nie daje o sobie zapomnieć, tworząc spektakularne zwiastuny i filmy promocyjne, takie jak trailer do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", wideo zapowiadające transmisję BBC z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi czy film "Ambition" opowiadający o misji sondy Rosetta na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Teraz przyszedł czas na kolejne projekty. Polski animator i reżyser stworzył dwa filmy będące uwspółcześnioną wersją legend polskich, które niebawem będą mieć swoją premierę.

27.11.2015
10:14
Przygotujcie się na coś niesamowitego. Tomasz Bagiński wyreżyserował Legendy Polskie w wersji współczesnej
REKLAMA
REKLAMA

Legendy Polskie to większy projekt i wynik współpracy Tomasza Bagińskiego, studia Platige Image, Allegro i Fish Ladder. W ramach ich wspólnych działań powstały dwa filmy krótkometrażowe, "Smok" i "Twardowsky" oraz sześć opowiadań autorstwa polskich twórców. Zarówno obrazy filmowe jak i krótkie teksty prozatorskie inspirowane są polskimi legendami, które zostały przystosowane do przyszłych i aktualnych czasów, problemów.

Pierwszy film z cyklu, "Smok", oraz darmowy e-book, na który złoży się sześć opowiadań traktujących o polskich legendach będą mieć premierę już w poniedziałek, 30 listopada.

"Smok" pojawi się w Sieci i będzie można go obejrzeć za darmo. Fabuła filmu odwołuje się do znanej wszystkim legendy o Smoku Wawelskim i Szewczyku Dratewce. W obrazie Bagińskiego zamiast prawdziwego smoka, będzie bohater, który jak najbardziej mógłby otrzymać taki metaforyczny pseudonim. Tytułową postacią będzie mężczyzna, Adolf Kamczatkov, który terroryzuje całe miasto i uprowadza kobiety oraz więzi je dla swojej własnej uciechy. Brutal porwie niewinną dziewczynę, Olę, a uratować ją z opresji będzie chciał Janek, konstruktor robotów. W filmie zagrają Jerzy Stuhr oraz Kim Kold.

E-book z sześcioma opowiadaniami pojawi się w Internecie w wersji PDF.

W zbiorze "Legendy Polskie" znajdą się teksty polskich twórców, takich jak Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Rafał Kosik, Radek Rak, Elżbieta Cherezińska i Robert Wagner. Twórcom za inspirację posłużyły legendy, między innymi o kwiecie paproci, o Smoku Wawelskim, o Panu Twardowskim, a także legenda o śpiących rycerzach.

15 grudnia tego roku premierę będzie miał drugi film Tomasza Bagińskiego, "Twardowsky", dla którego inspiracją stała się legenda o Panu Twardowskim.

REKLAMA

Główne role w tej produkcji zagrają Aleksandra Kasprzyk, znana pod pseudonimem Mishon, blogerka i wokalistka, a prywatnie żona youtubera Maćka Dąbrowskiego, autora kanału Z Dupy oraz Robert Więckiewicz. Bohaterem filmu będzie Pan Twardowski, który zawarł pakt z diabłem i w wyniku tego siedzi samotnie na stacji kosmicznej. Jest niezadowolony ze swego losu, ale wkrótce przyjdzie mu go odmienić. Na stacji pojawi się diabeł-kobieta, który jednak nie będzie chciał współpracować z Twardowskym. Mężczyzna będzie musiał przechytrzyć samego szatana.

Oba filmy, które wyreżyserował Tomasz Bagiński, utrzymane są w gatunku science-fiction. Autorem zdjęć do tych dwóch produkcji jest Łukasz Żal, nominowany do Oscara za "Idę". Sam projekt Legendy Polskie ma być próbą sprawdzenia polskiej publiki. Twórcy chcą odpowiedzieć na pytanie czy w naszym kinie możliwa jest masowa rozrywka spod znaku science-fiction.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA