REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Banksy stworzył nowy mural nawiązujący do koronawirusa. Pielęgniarka jako superbohaterka

Pandemia koronawirusa dotyka cały świat, ale dzięki poświęceniu pracowników służby zdrowia i zachowanej w trakcie kwarantanny dyscyplinie najgorsze wydaje się być za nami. Wielu artystów postanowiło podziękować medykom za ich pracę. Wśród nich znalazł się też Banksy, który stworzył mural na ścianie w szpitalu w Southampton.

07.05.2020
15:52
banksy nowy mural
REKLAMA
REKLAMA

Banksy znany jest w środowisku artystycznym w równiej mierze ze swoich mocnych społecznych poglądów i tajemniczej natury. Twórca nie waha się też przed komentowaniem w swoich dziełach aktualnych wydarzeń. Dlatego pandemia koronawirusa zdominowała tematykę jego najnowszych murali.

Zaprezentowane dzisiaj światu dzieło przedstawia młodego chłopca bawiącego się szmacianą lalką superbohaterki. Jego wybór nie jest jednak przypadkowy. W koszyku z zabawkami zostawia bowiem Spider-Mana i Batmana, a zamiast tego bawi się pielęgniarką wyposażoną w rękawiczki, maseczkę na twarzy i rękawice. Banksy zdaje się bowiem podzielać zdanie, że lekarze stali się w czasach koronawirusa nowymi superbohaterami.

Mural zatytułowany „Game Changer” znajduje się we foyer Southampton General Hospital, w pobliżu sali ostrego dyżuru.

Rysunek Banksy'ego zajmuje powierzchnię jednego metra kwadratowego i powstał w porozumieniu z dyrekcją szpitala. Dzieło jest utrzymane w stylistyce lat 50., a jedyny kolorowy element stanowi czerwony krzyż na fartuchu pielęgniarskim. Według doniesień portalu BBC Banksy zostawił na miejscu również notkę skierowaną do pracowników służby zdrowia:

REKLAMA

Dziękuję za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że [mural – przyp. red.] rozjaśni nieco to miejsce, choć jest czarno-biały.

Występująca w imieniu szpitala Paula Head wyraziła wdzięczność artyście za to, że postanowił wybrać akurat ich placówkę jako miejsce symbolicznego podziękowania za wysiłek wszystkich osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Przyznała też, że reakcja Banksy'ego jest dla nich tym bardziej ważna, że z powodu pandemii życie straciło już kilku pracowników szpitala. Jak donosi brytyjski The Independent, „Game Changer” pozostanie na terenie szpitala do jesieni. Potem, według zapewnień rzeczniczki Banksy'ego, zostanie zlicytowany. Środki uzyskane ze sprzedaży trafią na konto National Health Service.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA