REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Biznesowe Californication – Kłamstwa na sprzedaż

Kłamstwa na sprzedaż to serial komediowy w dobie nieustającego kryzysu ekonomicznego. Kompletny pierwszy sezon satyry na podupadającą gospodarkę amerykańskiego mocarstwa od twórcy Brudu z Courtney Cox można oglądać na HBO GO. 

06.03.2013
19:02
Biznesowe Californication – Kłamstwa na sprzedaż
REKLAMA

Marty Kaan to specjalista od przekonywania szefów ogromnych koncernów, że potrzebują jego dobrych rad, nawet gdy nie jest to konieczne. Im większa ryba złapana na haczyk, tym pokaźniejsza prowizja. Wraz z zespołem profesjonalistów bohater pomaga przerażonym rekinom biznesu w efektywnym zarządzaniu firmą, by w ciężkich czasach nie musieli ogłaszać upadłości i masowo zwalniać pracowników. Pomysłowy i lukratywny sposób na biznes, szczególnie przy niestabilnej sytuacji światowej gospodarki.

REKLAMA

Serial pokazuje jednak, że tego typu praca polega na braku podstawowych zdolności menadżerskich w amerykańskich korporacjach. Wysokie stanowiska obejmowane są przez kapitalistów nie potrafiących poradzić sobie z podstawowymi problemami i padają podczas poważnych krachów. Marty wchodzi wtedy do akcji i omamia właścicieli tak intensywnie, że jest w stanie udowodnić im nawet najbardziej absurdalną prawdę. Taktyki zespołu Kaana ogląda się niczym przygody Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, gdzie bohaterowie kradną swoim ofiarom wolną wolę oraz zdolność logicznego myślenia.   

Kłamstwa na sprzedaż podobnie mamią. W początkowych epizodach bohater często odwraca się do kamery i tłumaczy widzom obecną sytuację w żartobliwy, jednak autorski sposób. Odkrywa wszystkie karty – życia zawodowego oraz prywatnego (a przede wszystkim sypialnianego) – i do każdej ma zgryźliwy komentarz. Z tego sposobu narracji jednak zrezygnowano, gdyż na dłuższą metę nużył i irytował większość krytyków. Marty Kaan to biznesowy odpowiednik Hanka Moody’ego z Californication, więc dodatkowa garść dosłowności byłaby znacznym przesytem.

Z początku ta satyra wydaje się intrygująca szczególnie, że ujawnia tajniki sukcesu współczesnych przedsiębiorców, lecz prezentuje zarazem obawę nad pozostaniem przy formule proceduralnej serialu. Później produkcja spowalnia tempa i skupia się bardziej na profilu psychologicznym głównych bohaterów, niż na schemacie negocjowania warunków umowy z nową firmą. Kristen Bell (kultowa Veronica Mars) pozostawia nastoletnią dziewczęcość za drzwiami i straszy przeraźliwie drapiącymi pazurami, a Don Cheadle jako Marty musi zmierzyć się z manierycznym ojcem, byłą żoną nimfomanką oraz wchodzącym w okres dojrzewania synem z kryzysem tożsamości seksualnej. W jednej chwili, okłamywanie dużych korporacji znajduje się na drugim planie, a serial ogląda się tylko dla wyrazistych i ekstrawaganckich postaci.

Kłamstwa na sprzedaż to udana i oryginalna produkcja, której jednak brakuje werwy a sposób radzenia sobie z poważnymi problemami jest irytująco bezpośredni. Zrobiony w amerykańskim stylu serial z jednej strony przyciąga innowacyjnymi pomysłami, ale z drugiej odpycha manierą świata biznesu. To, co idealnie sprawdziłoby się w przeciętnej hollywoodzkiej adaptacji, w telewizyjnych epizodach średnio sobie radzi. Wciąga, ale nie z taką siłą, jaką oczekiwano.

Pierwszy sezon serialu można oglądać na HBO GO. W Stanach Zjednoczonych na kanale Showtime obecnie emitowana jest druga seria.

REKLAMA

Najnowszy sezon Californication znajduje się w ofercie nVOD.

Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra dostępna jest na platformie ipla.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA