REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Booker 2020 przyznany. Kto otrzymał prestiżową nagrodę literacką?

Nagroda Bookera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży literackiej. Dotychczas otrzymali ją m.in. George Saunders, Margaret Atwood czy J.M. Coetzee. W tym roku szansę na nią miało kolejnych sześcioro znamienitych autorów. Kto z nich może się nią pochwalić?

19.11.2020
21:15
booker 2020 nagroda
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Bookera ma już bardzo długą historię. Przyznawana jest od 1969 roku i uznaje się ją za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży literackiej. Zgodnie z obecnymi zasadami co roku otrzymuje ją najlepsza anglojęzyczna książka wydana w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Od 2005 roku przyznawana jest również Nagroda Międzynarodowa dla najlepszej książki nieanglojęzycznej przetłumaczonej na język angielski. Początkowo rozdawano ją w cyklu dwuletnim, od 2015 roku dzieje się to co roku. W tym wypadku możemy z łatwością doszukać się polskich wątków. Do pierwszej w historii nagrody nominowany był Stanisław Lem, a dwa lata temu otrzymała ją Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni” (wydaną w Wielkiej Brytanii jako „Flights”). W tym roku została nią wyróżniona Marieke Lucas Rijneveld za „The Discomfort of Evening”.

Skrócona lista nominacji została ogłoszona we wrześniu tego roku. Znalazło się na niej sześć książek.

Lista finalistów tegorocznej Nagrody Bookera:

  • Diane Cook, „The New Wilderness”,
  • Tsitsi Dangarembga, „This Mournable Body”,
  • Avni Doshi, „Burnt Sugar”,
  • Maaza Mengiste, „The Shadow King”,
  • Douglas Stuart, „Shuggie Bain”,
  • Brandon Taylor, „Real Life”.

Nagrodę Bookera 2020 otrzymał Douglas Stuart za „Shuggie Bain”.

REKLAMA

Tym samym autor znalazł się w towarzystwie takich autorów jak George Saunders (2017 rok za „Lincolna w Bardo”), Margaret Atwood (2000 rok za „Ślepego zabójcę” i 2019 rok za „Testamenty” ex aequo z Bernardine Evaristo za „Girl, Woman, Other”) czy J.M. Coetzee (1983 rok za „Życie i czasy Michaela K.” i 1999 rok za „Hańbę”).

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA