REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Cała góra książek po polsku na iTunes Store

Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie kupuje iPada głównie do czytania e-booków. Ekran odbija światło, męczy na dłuższą metę oczy, a urządzenie ciąży w dłoni. Problem w tym, że kiedy widzę tak bogatą ofertę ciekawych książek, wszystkie te przeciwwskazania odchodzą na trzeci plan.

27.03.2013
15:30
Cała góra książek po polsku na iTunes Store
REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory niespecjalnie interesował mnie zakup książek na iTunes - raz, że nie jestem fanem czytania zbyt długo czegokolwiek z ekranu iGadżetów, a dwa - byłem pewien, że sytuacja wygląda tu tak samo, jak przy okazji filmów w tym sklepie, to znaczy: mało i drogo. Jak się jednak okazuje, jest całkiem odwrotnie!

Na stronie głównej iTunes znaleźć można mały bannerek z nagłówkiem “Books in Polish”. Ciekawe, że informacja o książkach po polsku, w ramach kierowanego do Polaków sklepu jest napisana po angielsku, ale spuśćmy na to zasłonę milczenia, a przejdźmy do meritum. Po kliknięciu, przeniesieni zostajemy do wyjątkowo pokaźnego zbioru książek, jakie nabyć możemy w ojczystym języku. Lista pozycji jest naprawdę długa - na tyle, bym nie znalazł w sobie sił do ich policzenia, mimo najszczerszych chęci. Znając ofertę iTunes odnośnie filmów i seriali (to drugie to oczywiście żart, choć gorzki), muszę przyznać, że był to dla mnie ciężki szok, jak duży wybór mają miłośnicy czytania z ekranu iPadów czy - są tacy? - iPhonów/iPodów.

4

W zasadzie łatwiej by było wymienić czego tu nie ma, ale spróbujmy mimo wszystko pobieżnie rzucić okiem na ofertę. Rzuca się zatem od razu w oczy masa biografii i książek autorskich, z okładek uśmiechają się m.in. ś.p. Steve Jobs, Jeremy Clarkson, Rafał Ziemkiewicz czy Mick Jagger. Do tego klasycy literatury - Shakespeare, Conrad, Poe, Bułhakow czy Conan Doyle. Poszukujący patriotycznych akcentów ucieszą się pewnie z obecności dzieł Sienkiewicza, Lema czy Prusa - a dla tych najbardziej polskich Polaków jest są np. “Myśli Nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego. Z kolei czytelnicy ukierunkowani na naukę historii też znajdą coś dla siebie, przebierając między książkami Bogusława Wołoszańskiego, Normana Daviesa i Neala Bascomba.

Jeśli chodzi o znacznie lżejsze klimaty, w niebie powinni być fani fantastyki, których jest przecież w Polsce cały legion - na iTunes znajdą wszystko, czego fan fantasy może oczekiwać, od opowiastek o Jakubie Wędrowyczu, przez cykle “Pan Lodowego Ogrodu” i “Achaja”, po ekstremalnie popularne ostatnio dzieła George R.R. Martina. Nie zabrakło także książek z uniwersum Metro 2033 czy adaptacji gier z serii Assassin’s Creed. Pokaźne grono fanów mają wśród polskich czytelników też tacy autorzy jak Stephen King, Philip K. Dick czy Stieg Larsson - i ich książki również znaleźć można wśród przetłumaczonych pozycji.

5

To wszystko to jednak i tak jedynie wierzchołek góry lodowej - dość powiedzieć, że w ofercie iTunes jest i poradnik “Jak pomnażać oszczędności”, i “Ilustrowana Biblia dla dzieci”, i “Najlepsze dowcipy erotyczne”, i “Żydowska mądrość w biznesie. Jak odnieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów”... i tak można by wymieniać w nieskończoność, bo powyższe przykłady książek i tak pochodzą jedynie z najwyższych rejonów całego zestawienia.

Jeśli natomiast chodzi o ceny owych książek, to rozpiętość jest dosyć spora, acz zazwyczaj nie przekraczają one granicy przyzwoitości. Wszystko też zależy od objętości i atrakcyjności pozycji - i tak za biografię Jobsa czy książki Daviesa zapłacimy około 10-12€ (czyli około 40 złotych), natomiast za jakieś poradniki i lektury szkolne wydamy niewiele więcej niż 1-2€. Zazwyczaj jednak, przeciętna cena średniej grubości książki to coś około 6-8€ - np. “Metro 2033” kosztuje 6,99€, a pierwszy tom “Pana Lodowego Ogrodu” 5,99€.

REKLAMA
6

Ogólnie zatem oceniam tę ofertę bardzo pozytywnie i wręcz trochę smuci mnie fakt, że zaczytujący się w książkach mogą łatwo zakupić bez problemu niemal wszystkie popularne pozycje, natomiast fani kina i seriali skazani są na średniej jakości usługi vod albo poszukiwanie wersji pudełkowych w sklepach. Tym niemniej, jeśli ekran urządzeń od Apple nie zabija waszych oczu po dłuższym okresie czytania, warto do sekcji książkowej iTunes zajrzeć i być może wrócić do swoich zajęć już z portfelem szczuplejszym o parę złotych, ale i wirtualną biblioteczką bogatszą o kilka naprawdę dobrych książek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA