REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Co robić, jeśli nie chcesz oglądać seriali, które obrażają twoją religię albo w których się przeklina? Możesz ocenzurować Netfliksa i jest na to sposób

Co robić, kiedy przekonania religijne bądź nasz sposób wychowywania dzieci nie pozwalają nam oglądać pewnych treści w filmach i serialach? Jest na to rozwiązanie.

16.10.2019
9:08
Vid Angel pozwala ocenzurować Netfliksa. Co to za usługa i jak działa?
REKLAMA
REKLAMA

W Polsce nie jest to takim dużym problemem, choć jesteśmy ponoć religijnym narodem. Jednak w USA żyje wiele osób, które dosłownie biorą biblijne zalecenia. „Nie będziesz wzywał imienia boskiego” oznacza że… nie powinniśmy oglądać seriali, czy filmów, w których ktoś mówi „o Boże”! Podobnie inni mogą nie lubić np. gdy pokazuje się w filmie picie alkoholu czy palenie papierosów. Ba, czytałem nawet o rodzicach, którzy nie chcą, by ich dzieci oglądały komercyjne marki i produkty na ekranie!

Kilka lat temu pisałem o usługach, które pozwalały oglądać filmy na DVD z dowolnymi modyfikacjami. Firmy takie jak CleanFlicks czy ClearPlay początkowo sprzedawały filmy już zmodyfikowane. Niestety (?) okazało się, że właścicielom praw autorskich do tych dzieł się to nie podoba. Wtedy wpadły na inne rozwiązanie: sprzedawały urządzenia, które odtwarzały płyty DVD, omijając odpowiednie miejsca. Urządzenie, po rozpoznaniu filmu w napędzie pobierał odpowiedni skrypt z serwerów firmy, i wiedział, które sceny ma usunąć, bądź które momenty wyciszyć. Tego już nikt nie mógł zabronić.

Minęło kilka lat, nikt już chyba nie wypożycza filmów na DVD. Najpopularniejsze są teraz usługi streamingowe, pozwalające oglądać filmy i seriale w dowolnym miejscu i czasie.

Czy uda się ocenzurować film, który jest hostowany na jakimś odległym serwerze w chmurze? Potrzymaj mi Biblię i patrz.

Z pomocą przychodzi usługa o nazwie VidAngel. Współpracuje ona z kilkoma serwisami streamingowymi. Kilka z nich nie jest dostępnych w Polsce, ale wśród obsługiwanych serwisów znalazły się Netflix oraz PrimeVideo. Postanowiłem więc zobaczyć, czym to się je, i przetestować usługę VidAngel.

Usługa żąda niestety dostępu do naszych kont – dzięki temu jest w stanie prezentować nam ocenzurowane filmy. Warto pamiętać o zmianie hasła po zakończeniu korzystania z VidAngel!

Pierwszy odcinek „Peaky Blinders” po zaznaczeniu wszystkiego jest prawie o 8 minut krótszy od oryginału.

 class="wp-image-332612"

Lista kategorii, które możemy ocenzurować jest długa.

Niektóre skracają film, omijając np. scenę seksu, ale inne tylko wyciszają na chwilę przekleństwo. Możliwości wyboru są tak szczegółowe, że jestem pod sporym wrażeniem – ktoś to musiał obejrzeć, dokładnie indeksując, w której sekundzie pada przekleństwo bądź kiedy widzimy krew!

 class="wp-image-332603"

Możemy wybrać nawet konkretnie które przekleństwa chcemy usunąć.

 class="wp-image-332618"

Jak mówi reklama serwisu: już nie musisz akceptować nieakceptowalnego w filmach i programach TV.

 class="wp-image-332615"
REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że na potrzeby widowni rodzinnej tworzy się specjalne wersje filmów. Za każdym razem, gdy oglądacie np. w systemie rozrywki w samolocie film, jest szansa, że jest to film zmodyfikowany tak, by usunąć najbardziej brutalne sceny.

Samodzielne cenzurowanie, i do tego płacenie za to, to już jednak jest, jak to mówi młodzież, level master.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA