REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Aktor Christopher Plummer nie żyje. Gwiazdor „Na noże” i „Dźwięków muzyki” miał 91 lat

Christopher Plummer to absolutna legenda Hollywood i aktor mający na swoim koncie dziesiątki fantastycznych ról na dużym ekranie. Urodzony w Toronto gwiazdor zmarł 5 lutego w zaciszu własnego domu i pod opieką najbliższych. W chwili śmierci miał 91 lat.

05.02.2021
20:06
christopher plummer nie żyje
REKLAMA
REKLAMA

Kariera aktorska Christophera Plummera rozpoczęła się już pod koniec lat 50. Kanadyjczyk początkowo pojawiał się na dużym ekranie i w telewizji w epizodach i niewielkich rólkach, ale szybko przyszły pierwsze poważne sukcesy. W 1964 i 1965 roku wystąpił jako Kommodus w „Upadku Cesarstwa Rzymskiego”, a następnie w kultowej roli kapitana von Trappa w musicalu „Dźwięki muzyki”. Na przestrzeni następnych trzech dekad zagrał też w takich produkcjach jak: „Człowiek, który chciał być królem”, „Powrót Różowej Pantery”, „Naoczny świadek” i „Ptaki ciernistych krzewów”.

W latach 90. jego portfolio powiększyło się o występy w „Wilku”, „12 małpach”, „Dolores” oraz „Informatorze”, za który dostał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego od Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Christopher Plummer na przestrzeni całej swojej kariery nigdy nie bał się próbować swoich sił w różnych filmowych gatunkach, co było widać także po doborze ról już w XXI wieku. Do jego najwybitniejszych kreacji z tego okresu należą te z filmów „Piękny umysł”, „Syriana”, „Plan doskonały”, „Debiutanci” i „Wszystkie pieniądze tego świata”. A pojawiał się także w takich produkcjach jak „Na noże”, „Dziewczyna z tatuażem” czy „Parnassus”.

Christopher Plummer trzykrotnie cieszył się z nominacji do Oscara za filmy „Ostatnia stacja”, „Debiutanci” i „Wszystkie pieniądze tego świata”. Wygrał raz.

REKLAMA

W trakcie swojej kariery zdobył też Złotego Globa, dwie Nagrody Tony, jedną Nagrodę Emmy, a także wiele innych wyróżnień. O śmierci aktora poinformował portal Deadline, który dowiedział się od tym od członków rodziny Plummera. 91-letni aktor zmarł w spokoju w swoim rodzinnym domu w Connecticut. W ostatniej podróży towarzyszyła mu żona Elaine Taylor i najbliżsi.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA