REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Crowdfundingowy sukces. Premiera kryminału „ROCKSTAR” już za miesiąc.

Szykuje nam się interesująca premiera. W połowie sierpnia światło ma ujrzeć „ROCKSTAR” - pierwsza polska powieść, która swoje wydanie zawdzięczać będzie środkom crowdfundingowym. Za pośrednictwem platformy wspieram.to Błażejowi Wilczyńskiemu, autorowi książki, udało się zebrać na ten cel ponad 9500 złotych.

24.07.2013
11:45
Crowdfundingowy sukces. Premiera kryminału „ROCKSTAR” już za miesiąc.
REKLAMA

„ROCKSTAR” ma być kryminałem okraszonym dużą dawką czarnego humoru, którego akcja rozgrywa się w rock-and-rollowym świecie. Kończący trzydzieści lat Mikołaj postanawia podjąć studia i zamieszkać w akademiku. Nie do końca jest przekonany do swojego pomysłu, gdyż - jak twierdzi - pójście na studia po trzydziestce jest jak zapisanie się do przedszkolnej grupy starszaków zaraz po osiemnastych urodzinach. Bycie najstarszym studentem na roku szybko przestaje być jego głównym problemem, ponieważ Mikołaj zostaje oskarżony o morderstwo, które początkowo wydawało się popełnionym w akademikowej kuchni samobójstwem. Wspólnie z z wierzącym w jego niewinność policjantem musi teraz odnaleźć zabójcę.

REKLAMA

„ROCKSTAR”, wedle zapewnień Wilczyńskiego, będzie wypadkową czarnej komedii, thrillera i kryminału, klimatem nawiązującą do biografii gwiazd rocka. Wart odnotowania jest fakt, że do książki zarejestrowany został utwór muzyczny „Party in a Dorm Room - Laugh Love Live”, nagrywany przez bohaterów powieści. Ma on stanowić integralną część fabuły i w pewien sposób „zmaterializować” opisywane wydarzenia.

Książka, poza wersją drukowaną, dostępna będzie także w dystrybucji cyfrowej w formatach PDF i EPUB.

REKLAMA

Crowdfunding to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez zorganizowane wokół nich społeczności. Autorzy przedsięwzięć pozyskują środki na ich realizację za sprawą wielu drobnych, jednorazowych wpłat, dokonywanych przez osoby zainteresowane pomysłem. W zamian za wpłacone pieniądze, osoba zbierająca fundusze oferuje wspierającym konkretne towary bądź usługi, na przykład egzemplarz opracowywanego utworu.

Przyznam szczerze, że udostępniony przez Błażeja Wilczyńskiego opis fabuły „ROCKSTAR” nie brzmi dla mnie szczególnie zachęcająco i mam trochę obaw z nią związanych. Ale na sądy i opinie o książce przyjdzie czas po jej premierze. W tym momencie najbardziej interesujący jest sposób, w jaki udało się pozyskać środki na jej wydanie. Crowdfunding jest metodą gromadzenia funduszy na różne ciekawe i kreatywne projekty - w tym także na publikacje książek, filmów i gier - cieszącą się dużą popularnością na Zachodzie. W Polsce dopiero raczkuje i choć wydanie „ROCKSTAR” nie jest pierwszym, zakończonym sukcesem i relatywnie głośnym wydarzeniem (na platformie Indiegogo zebrano przeszło trzydzieści jeden tysięcy dolarów na pomoc Marianowi Wantole, animatorowi „Reksia”, a za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl udało się pozyskać dziewięćdziesiąt dwa tysiące złotych na sfinansowanie festiwalu Cohabitat Gathering ), to daje nadzieję na wzrost popularności tego typu akcji i więcej oryginalnych inicjatyw. Czy tak będzie – czas pokaże. Mocno zaciskam kciuki za sukces Błażeja i jego książki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA