REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

David Lynch rozmawia z małpą. Na Netfliksie obejrzycie krótkometrażowy film reżysera pt. „Co zrobił Jack?”

David Lynch to postać niepowtarzalna w amerykańskim kinie. W ostatnich latach widzowie nie mieli jednak zbyt wielu okazji oglądać jego nowych dzieł. Po dobrze przyjętym „Twin Peaks” z 2017 roku przyszła jednak kolej na krótki metraż zrobiony wraz z serwisem Netflix. To detektywistyczna opowieść pt. „Co zrobił Jack?”.

20.01.2020
18:26
david lynch co zrobił jack
REKLAMA
REKLAMA

Tęskniliście za Davidem Lynchem? Jeden z najbardziej nietypowych i budzących skrajne reakcje hollywoodzkich reżyserów w ostatniej dekadzie zamiast kinem zajmował się przeważnie innymi dziedzinami sztuki. Poświęcił się przede wszystkim malarstwu, a od czasu do czasu brał się też za komponowanie muzyki. Fani takich produkcji jak „Zagubiona autostrada”, „Blue Velvet” i „Mulholland Drive” gorąco liczyli jednak, że Lynch jeszcze powróci za kamerę. Ich życzenia ziściły się w 2017 roku, gdy na antenie Showtime pojawił się serial „Twin Peaks”, czyli kontynuacja kultowej produkcji z początku lat 90. (w Polsce dostępna na HBO i HBO GO).

Co jakiś czas w mediach spekuluje się o możliwym dalszym ciągu tej opowieści, ale oficjalnie David Lynch powrócił do swojego rozbratu z kinem. A przynajmniej tak się wydawało do 20 stycznia bieżącego roku, gdy Netflix opublikował niespodziewanie trwający 17 minut film stworzony właśnie przez tego reżysera.

„Co zrobił Jack?” to film krótkometrażowy napisany, wyreżyserowany i zagrany przez Davida Lyncha.

david lynch co zrobił jack class="wp-image-366846"

Fabuła wzorowana na filmach noir rozgrywa się w całości w barze na dworcu pociągowym. Mężczyzna grany przez Lyncha zaczyna rozmowę z małpą z rodziny Kapucynek. Oczywiście ona (a właściwie on, bo to właśnie jest tytułowy Jack) odpowiada mu przetworzonym ludzkim głosem. Obaj bohaterowie przerzucają się powiedzonkami, zamawiają kawę, a jeden z nich pali też papieros za papierosem (wszystko to są standardowe elementy kina Lyncha). Grany przez reżysera mężczyzna najprawdopodobniej jest gliną, który próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa, a to właśnie Jack jest głównym podejrzanym.

  • Czytaj także: To nie pierwszy raz, gdy Netflix publikuje krótkometrażowy film od popularnego w kręgach artystycznych reżysera. Wcześniej była choćby „Anima” od Paula Thomasa Andersona.
REKLAMA

Jak podaje portal Slash Film, krótkometrażówka oryginalnie powstała w 2016 roku, a dwa lata później pokazano ją ograniczonej widowni podczas David Lynch's Festival of Disruption w Nowym Jorku. Następnie „Co zrobił Jack?” mogli też obejrzeć odwiedzający kilku mniejszych festiwali. To jednak pierwszy raz, gdy ostatni film Lyncha trafił do szerokiej dystrybucji. O współpracy popularnego reżysera z platformą Netflix mówi się już od lat, ale do tej pory nic konkretnego z tych dyskusji się nie narodziło. Być może premiera „Co zrobił Jack?” (notabene w dzień 74. urodzin twórcy) jest tylko zapowiedzią jakiegoś zupełnie nowego projektu filmowego.

„Co zrobił Jack?” obejrzycie już teraz w serwisie Netflix. Oprócz tego filmu w polskiej wersji platformy są też dostępne „Zagubiona autostrada”, „Głowa do wycierania” oraz „Twin Peaks. Ogniu krocz za mną”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA