REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Słuchacze wybrali hit lata 2018. Dawid Podsiadło numerem jeden na Spotify

Serwis Spotify opublikował właśnie podsumowanie lata 2018 roku. W Polsce króluje Dawid Podsiadło ze swoim przebojem Małomiasteczkowy.

28.08.2018
14:20
dawid podsiadlo malomiasteczkowy
REKLAMA
REKLAMA

Małomiasteczkowy z miejsca stał się wielkim przebojem Dawida Podsiadło. Zaledwie w dwa miesiące od premiery obejrzano go już 14 mln razy. Utwór zapowiada jego trzeci solowy album, którego premiera zaplanowana jest na zbliżającą się jesień.

I to właśnie Małomiasteczkowy okazał się najchętniej słuchanym przebojem lata 2018 w Polsce według serwisu Spotify.

Biorąc pod uwagę fakt, że Podsiadło jest także jednym z wykonawców i autorów piosenki Początek, będącej hymnem Męskiego Grania 2018, który stał się równie wielkim przebojem, możemy uznać go za obecnego króla rodzimej sceny muzycznej. Początek, który na YouTubie obejrzano już ponad 38 mln razy, wykonany razem z Krzysztofem Zalewskim i Kortezem zajmuje drugie miejsce w zestawieniu najchętniej słuchanych utworów lata w serwisie Spotify.

Z drugiej strony w jakimś sensie popularność Dawida Podsiadło uwypukla trochę mainstreamową nijakość polskiego rynku muzycznego. Bo poza nim na liście Spotify znalazły się tylko trzy inne rodzime kawałki. Tamagochi oraz 8 kobiet Remix od Taconafie czyli Quebonafide i Taco Hemingwaya. Ostatni to Fiji od Taco Hemingwaya. Czyli jak widać w obiegu powtarzają się ciągle ci sami wykonawcy. A pomiędzy nimi ocean przeciętnego dance-popu od Calvina Harrisa, Tiesto, Davida Guetty. Gdzieś tam mignie Selena Gomez czy Ariana Grande, ale w gruncie rzeczy, na Spotify słuchamy tak samo nijakiego mainstreamu, jak zawsze, także w bardziej tradycyjnych środkach przekazu. Na tym tle przyznaję, Małomiasteczkowy wyróżnia się całkiem pozytywnie.

Top 10 najchętniej słuchanych utworów lata 2018 w Polsce na Spotify prezentuje się następująco:

1. Dawid Podsiadło - Małomiasteczkowy
2. Męskie Granie Orkiestra 2018 - Początek
3. Clean Bandit feat. Demi Lovato - Solo
4. Calvin Harris feat. Dua Lipa - One Kiss
5. TACONAFIDE - Tamagotchi
6. Allj - Розовое вино
7. Tiësto - Jackie Chan
8. Selena Gomez - Back To You
9. Dennis Lloyd - Nevermind
10. 5 Seconds of Summer - Youngblood

Pełną listę znajdziecie TUTAJ.

A za granicą? Rządzi Drake. I to na całego.

W zestawieniu 20 najchętniej słuchanych utworów lata 2018 znajduje się aż 5 utworów, z jego najnowszej płyty Scorpion, która pobiła wszelkie rekordy streamingowe wszech czasów.

Oprócz niego zagraniczna lista Spotify wygląda względnie podobnie do polskiej (co jest trochę przerażające i smutne zarazem), tak więc powtarzają się nazwiska Calvina Harrisa, Tiesto, Seleny Gomez i Ariany Grande.

I to się pewnie nie zmieni, czy to się komuś podoba czy nie. Muzyka masowa dzięki globalizacji rozchodzi się po świecie niczym wirus, na szczęśnie niegroźny, jego objawy bywają czasem wręcz przyjemne (no chyba, że mamy do czynienia z Tiesto).

Top 10 najchętniej słuchanych przebojów lata 2018 na świecie na Spotify prezentuje się następująco:

1. Drake - In My Feelings
2. Maroon 5 feat. Cardi B - Girls Like You
3. Cardi B feat. Bad Bunny, J Balvin - I Like It
4. Juice WRLD - Lucid Dreams
5. XXXTENTACION - SAD!
6. Post Malone - Better Now
7. Calvin Harris feat. Dua Lipa - One Kiss
8. Clan Bandit feat. Demi Lovato - Solo
9. Tyga feat. Offset - Taste
10. 5 Seconds of Summer - Youngblood

REKLAMA

Pełną listę znajdziecie TUTAJ.

Mimo wszystko przykład Dawida Podsiadło pokazuje, że chcemy słuchać naszych rodzimych wykonawców nawet bardziej niż zagranicznych. Potrzeba nam jednak więcej tak charyzmatycznych i utalentowanych artystów o swoim własnym stylu, jak Podsiadło. Miejmy nadzieję, że polska ziemia obrodzi i w takich.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA