REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Nie żyje Tomasz Wojnar. Lider zespołu Defekt Muzgó miał 53 lata

Nie żyje Tomasz Wojnar, znany również jako Siwy z punkowego zespołu Defekt Muzgó. Muzyk zmarł w szpitalu w wieku 53 lat. Artysta zmagał się z ciężką chorobą.

12.04.2018
18:58
Defekt Muzgó Tomasz Wojnar nie żyje
REKLAMA
REKLAMA

To smutny dzień dla fanów rodzimego punk rocka. Nie żyje jeden z czołowych przedstawicieli tego gatunku muzycznego w Polsce.

W wieku 53 lat zmarł Tomasz Wojnar, znany z występów w zespole Defekt Muzgó.

Pochodzący z Wałbrzycha Wojnar, znany również jako Siwy lub Sivy, założył grupę w 1981 r. Wówczas 16-letni muzyk nadał jej nazwę Bunt, którą rok później zmieniono. W 1983 r. Defekt Muzgó wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Dwa lata później z grupy odszedł wokalista Wojciech Walczyk, którego obowiązki przejął właśnie Siwy.

Do Jarocina grupa wracała jeszcze kilkukrotnie. Najważniejszy występ odbył się w 1990 r., gdy 20-tysięczna publiczność domagała się ich koncertu na Dużej Scenie. Początkowo organizatorzy nie chcieli zgodzić się na żądania tłumu, wówczas całość byłaby transmitowana w telewizji. Ostatecznie Defekt Muzgó zagrał jednak na głównej scenie.

Na początku lat 90. grupa wydała albumy Wszyscy jedziemy… oraz Pornografia, będące zapisami koncertów oraz prób zespołu. Z kolei efektem współpracy z formacją Sedes był krążek Sedes Muzgó - Live, który ukazał się w 1992 r. Rok później wydano pierwszą studyjną płytę, zatytułowaną N.U.D.A.

W następnych latach Defekt Muzgó nagrał jeszcze cztery albumy.

Ostatnim jest wydawnictwo Aniołowie, które ujrzało światło dzienne w 2012 r. Wówczas menedżerem i wokalistą wspomagającym grupy był Ireneusz Jeż. Płytę sygnowano nie tylko nazwą zespołu, ale też jego nazwiskiem. To spowodowało konflikt z Wojnarem, który ostatecznie powołał do życia nowy Defekt Muzgó. W jego skład weszli byli muzycy Sedesu – Jan Siepiela, Wojciech Maciejewski i Dariusz Wieczorek. Równolegle działa formacja o tej samej nazwie, na czele której stoi Jeż.

REKLAMA

Wojnar współpracował także z Dariuszem Paraszczukiem, występującym pod pseudonimem Para Wino. Razem z Dariuszem Biłykiem z TSA nagrali w 1993 r. album Zjednoczona Europa, który ukazał się pod szyldem Defekt Muzgó i Goście. Rok później Para Wino i Siwy stworzyli krążek Pokolenie ’80.

Tomasz Wojnar zmarł dzisiaj w szpitalu. Muzyk zmagał się z ciężką chorobą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA