REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Demony da Vinci – następca Spartakusa w Polsce!

David S. Goyer, współtwórca scenariuszy trylogii Mrocznego rycerza, inwestuje w nowy serial. Demony da Vinci w zamierzeniu ma zdekonstruować image Leonarda i uczynić go Batmanem ery renesansu. Pomysł, z jednej strony niebanalny, a z drugiej dość dyskusyjny wychodzi na FOX HD dzień po amerykańskiej premierze.

25.03.2013
11:10
demony da vinci
REKLAMA
REKLAMA

Stacja Starz poszukuje serialu, który zastąpi pustkę po kontrowersyjnym Spartakusie. Wychodzi na to, że Demony da Vinci mają posiąść ramówkę, choć zwiastun wywołuje mieszane uczucia. Kolejna historyczna readaptacja zrealizowana na potrzeby współczesnego masowego widza może być albo dobrą rozrywką lub powielającym się przewidywalnym schematem popkultury.

Pierwsze wrażenie pozostawia jednak ze sceptycznym nastawieniem. Zapowiedź wyraźnie podkreśla przygodowe walory produkcji, które w pewien sposób zastąpią zgodność historyczną oraz poprawność polityczną. Na tle intryg będzie dużo przemocy, seksu oraz zabawy renesansowymi gadżetami. Ten ostatni aspekt wydaje się najbardziej nieprawdopodobny i przyciągający uwagę. Sztuka da Vinciego zostanie skomercjalizowana i poddana termicznej obróbce – maszyny mają mieć funkcje zabójcze oraz robić to w tempie ekspresowym.

Da Vinci’s Demons 2013

Nie potrafię jednak powstrzymać się od myśli, że tego typu rozrywkę wcześniej już prezentowano. Sceny ze szczytu budynku przypominają grę Assassin’s Creed, testowanie urządzeń tytułowego wynalazcy to pogranicze Mrocznego rycerza i Casino Royale, zaś widoczna przemoc to niczym kalka ze Spartakusa. Wybuchowa mieszanka jak na produkcję o wymiarze historycznym. Może zasiać niezłe spustoszenie!

Demony da Vinci podążą niestety modą zmiany wizerunku kultowych postaci. Elementary zmienił Sherlocka Holmesa w nie do końca sprawnego na umyśle Brytyjczyka (dr Watsona zaś w kobietę!), a nadchodzący Hannibal pokaże dr Lectera nie jako Anthony’ego Hopkinsa a niezwykle utalentowanego Duńczyka Madsa Mikkelsena. Ciekawi tylko, czy Starz wyciśnie z serialu tyle ile się da. Pomysł niezbyt ambitny, a realizacja efekciarska, ale to nie znaczy, że trzeba go od razu spisywać na straty.

REKLAMA

Polska premiera Demonów da Vinci odbędzie się 13 kwietnia o godz. 22 na kanale FOX HD. Poniżej zwiastun:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA