REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Mahershala Ali to prawdziwy „Detektyw”. Recenzujemy 3. sezon serialu HBO

Mahershala Ali to doskonały aktor dramatyczny. Udowadniał to już rolami w „Moonlight” czy „Greenbook”, który lada moment trafi na ekrany polskich kin. Jednak to 3. sezon serialu „Detektyw” pozwala mu popisać się całym spektrum umiejętności.

14.01.2019
12:08
detektyw 3 sezon
REKLAMA
REKLAMA

Grany przez niego detektyw Wayne Hays na początku jawi nam się jako poczciwy policjant ze stanu Arkansas. W 1980 roku w mieście West Finger przepada bez śladu rodzeństwo - 12-letni Will i 10-letnia Julie. Hays zajmuje się sprawą razem ze swoim partnerem Rolandem Westem (Stephen Dorff).

Wygląda na to, że twórcy serialu zrozumieli, że trzeba sięgnąć do znanych z pierwszego sezonu, sprawdzonych chwytów, aby nowa seria była równie udana. Zatem: mamy w 3. sezonie tajemnicze przedmioty, które policja znajduje w miejscach związanych z zaginionymi dziećmi. Mamy klimat amerykańskiej południowej prowincji, w której ludzie nadal żyją przesądami, są niechętni wobec obcych i nadal mają wielki problem w kwestii odmienności rasowej. W końcu - mamy również bardzo powoli rozwijającą się akcję, zupełnie jak w jedynce, która na początku może stanowić pewną próbę cierpliwości dla tych mniej wytrzymałych widzów. Jednak stopniowe oswajanie się ze sprawą, odkrywanie kolejnych tajemnic i wcześniej nieznanych faktów, to niezła frajda. Nie muszę do tego chyba przekonywać fanów serii, zwłaszcza wspomnianego pierwszego sezonu.

detektyw 3 sezon recenzja true detective hbo go class="wp-image-236780"

I gdy tak śledzimy powoli nakręcającą się historię, do której co rusz dochodzą nowe okoliczności, równolegle obserwujemy intrygujące zmiany głównego bohatera. Akcja serialu toczy się na 3 płaszczyznach czasowych. Oprócz wspomnianego 1980 roku mamy także 1990 rok, kiedy to Hays nie jest już policjantem, wraca jednak do starej sprawy zaginięcia dzieci. Obserwujemy go także w roku 2015. Starszy mężczyzna ma na karku ogromny bagaż doświadczeń, jest zmęczony i ma problemy z pamięcią. Wtedy demony przeszłości dopadają go najmocniej.

Okazuje się, że sprawa zaginionych dzieci rzutuje nie tylko na karierze, ale w zasadzie na całym życiorysie detektywa Haysa.

Mężczyzna po latach zastanawia się nad śladami, które mógł wcześniej przeoczyć. Widzimy, jak ogromny wpływ na życie prywatne detektywa miało całe to śledztwo. Z pewnego siebie, ambitnego policjanta, Hays przez lata zmienia się w coraz bardziej zgorzkniałego człowieka.

HBO w styczniu 2019 class="wp-image-235331"

Potrójna rola Alego (bo tak naprawdę gra 3 różne postacie) wypadła świetnie nie tylko dzięki wymagającemu scenariuszowi. Aktor doskonale sportretował psychikę w trzech stadiach przemiany. Zaś ostatnia część to studium upadku targanego przez chorobę i niepozwalające o sobie zapomnieć sprawy z przeszłości człowieka. Doskonała robota. Warto obejrzeć serial choćby dla tej roli.

REKLAMA

Detektyw 3 sezon - gdzie obejrzeć?

Pierwsze dwa odcinki 3. sezonu serialu znajdziecie na HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA