REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix

Donald Trump, Martin Shkreli i Volkswagen pod lupą Netfliksa. Dirty Money – zwiastun

Netflix częstuje widzów kolejnym serialem dokumentalnym. Nowa produkcja platformy opowie o chciwości i korupcji międzynarodowych przedsiębiorstw.

11.01.2018
12:15
Dirty Money - Netflix
REKLAMA
REKLAMA

Kolejny tytuł obowiązkowy dla tych, którzy po obejrzeniu dokumentu lubią czuć frustrację z powodu niemożności zmiany sytuacji politycznej czy gospodarczej. Niedawno na serwisie streamingowym pojawił się Rotten. Twórcy serialu w każdym z sześciu odcinków przyglądali się innej branży przemysłu żywieniowego, zapoznając widza z nie zawsze wygodnymi kwestiami produkcji. Teraz gigant VOD chce pójść jeszcze dalej.

Dirty Money przedstawi machlojki korporacji, które postawiły zysk ponad dobrem klientów.

Miniserial w każdym z epizodów będzie się skupiał na innej firmie, która w ostatnich latach była odpowiedzialna za różnego rodzaju skandale biznesowe. Wspólnym mianownikiem każdego przypadku będzie negatywny efekt, jaki owe działania wywołały na zwykłych obywatelach. Chodzi przede wszystkim o malwersacje finansowe, które rzutowały na portfele przeciętnych Kowalskich.

W antologii poznamy kulisy afery farmaceutycznej, która w 2015 roku wstrząsnęła nie tylko Stanami Zjednoczonymi. Firma Turing Pharmaceuticals, na czele której stał Martin Shkreli, zakupiła wyłączną licencję na produkcję Daraprimu, środka antybakteryjnego, niezwykle ważnego choćby dla osób cierpiących na AIDS. Wykorzystując luki prawne, przedsiębiorstwo zwiększyło cenę leku z 13,5 do 750 dolarów za tabletkę. Shkreli został okrzyknięty „najbardziej znienawidzonym człowiekiem Ameryki” i aresztowany przez FBI w związku z okłamywaniem inwestorów. 16 stycznia ma zapaść wyrok w jego sprawie.

Dirty Money - Netflix class="wp-image-123943"

Innym tematem poruszonym w Dirty Money będzie afera Volkswagena.

Również w 2015 roku wyszło na jaw, że niemiecki koncern motoryzacyjny umieszczał w samochodach z silnikami Diesla oprogramowanie umożliwiające manipulację pomiarami emisji spalin. W efekcie testy pojazdów wykazywały odczyty mieszczące się w normach, a faktyczne wyniki były 40-krotnie wyższe. Według ustaleń sfałszowane programy zainstalowano w blisko 11 milionach aut. Kary, odszkodowania oraz koszty wymiany części oszacowano na kilkanaście miliardów dolarów.

REKLAMA

Oprócz tego w Dirty Money zobaczymy kulisy działalności TRUMP Inc., bankowych przekrętów czy karteli powiązanych z syropem klonowym. Twórcą serii jest Alex Gibney, autor głośnych dokumentów Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary czy nagrodzonego Oscarem Kursu do Krainy Cienia.

Wszystkie sześć odcinków pojawi się na Netfliksie w piątek 26 stycznia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA