REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Seriale

BBC zapowiedziało nowy serial fantasy. Świat Dysku trafi na mały ekran

Świat Dysku Pratchetta to prawdopodobnie największy cykl fantasty, który tak długo czekał na pełną adaptację. Fani brytyjskiego pisarza mogą jednak odetchnąć z ulgą. BBC Studios przygotowuje sześcioczęściowy serial. Powstanie on przy współpracy z firmą Narrative.

01.03.2018
20:01
discworld-pratchett-bbc
REKLAMA
REKLAMA

O serialu wiadomo na razie niewiele. Roboczy tytuł ma brzemieć The Watch. Jak donosi portal Deadline, nad projektem czuwa Simon Allen, odpowiedzialny w swojej karierze za scenariusz „Muszkieterów” i „Kontry”, a także nadchodzący reboot niemieckiej klasyki kina, czyli filmu „Okręt”. BBC podobno od dłuższego czasu poszukiwało dochodowej franczyzy, do której będzie można powracać z kolejnymi serialami umiejscowionymi w jednym uniwersum.

Pierwszym krokiem w kierunku tego celu ma być właśnie Świat Dysku.

W pewnym sensie to najlepszy możliwy wybór. Seria składa się z ponad czterdziestu książek, sześciu głównych cyklów i mnóstwa materiału uzupełniającego w wykreowanym przez Pratchetta uniwersum. Brytyjski pisarz tworzył kolejne części serii w latach 1983-2015, czyli przez większość swojej kariery. Materiału wystarczy więc więcej niż jedną mini-serię.

Tytuł serialu może sugerować, że jego fabuła skupi się na opowieściach o Straży Miejskiej (ang. City Watch) z Ankh-Morpork i jej kapitana Sama Vimesa. Narrative jeszcze w 2012 ogłosiło plany stworzenia produkcji o właśnie takiej fabule. Czyżby umowa z BBC wskrzeszała dawny projekt?

Vimes to jeden z najbardziej popularnych bohaterów powieści Terry'ego Pratchetta.

REKLAMA

Debiutujący w „Straż! Straż!” jako postać drugoplanowa, szybko stał się ulubieńcem czytelników. Świat miasta Ankh-Morpork stanowi zaś połączenie fantasy spod znaku magii i miecza ze współczesnymi nowinkami technologicznymi.

Do tej pory nie wybrano nadawcy (BBC może od jakiegoś czasu dzielić się podwykonawstwem ze spółkami zewnętrznymi). Wiadomo jednak, że serial powstanie przy wsparciu Narrative – firmy producenckiej założonej przez zmarłego w 2015 roku Pratchetta. Narrativia kierowana jest obecnie przez Rhiannę Pratchett, córkę pisarza i Roba Wilkinsa, który był jego menadżerem. Ich celem będzie zadbanie o to, żeby spuścizna jednego z najważniejszych twórców fantasy XX wieku nie została zaprzepaszczona.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA