REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

To już pewne - Star Wars i produkcje Marvela znikną z Netfliksa. Jest jednak nadzieja dla Polaków

Disney potwierdził właśnie, że szykuje swój własny serwis streamingowy, a Netflix straci licencję na Gwiezdne wojny i filmy o superbohaterach Marvela. To potencjalnie fatalna wiadomość dla Polaków.

07.09.2017
20:17
Disney tworzy własny serwis VOD, a Star Wars i Marvel znikną z Netfliksa
REKLAMA
REKLAMA

Już miesiąc temu pojawiły się informacje, że Disney ma zamiar stworzyć własny serwis streamingowy, w którym dostępne byłyby filmy Marvela i Gwiezdne wojny. Wiązałoby się to z zakończeniem współpracy z innymi serwisami VOD, w których obecnie można obejrzeć produkcje tej firmy. To olbrzymi cios w platformę Netflix, która dziś może pochwalić się dostępnością wielu gorących hitów.

Doniesienia o stworzeniu własnej platformy VOD potwierdził Bob Iger, czyli CEO korporacji Disney.

Oprócz kultowych bajek Disney ma w swoim portfolio tak gorące marki, jak Gwiezdne wojny i Marvel. Nowy serwis VOD może stać się jedynym miejscem, gdzie będzie można obejrzeć legalnie online kolejne rozdziały sagi o Odległej Galaktyce i przygody Avengersów.

Serwis VOD z hitami Disneya ma pojawić się już w 2019 roku, czyli na rok przed premierą ostatniego epizodu nowej trylogii Star Wars. Trafią do niego archiwalne produkcje, a później będą publikowane w nim kolejne produkcje po tym, jak zejdą z kinowych ekranów.

W serwisie VOD, by zachęcić do wykupienia dostępu, pojawi się też więcej treści niż bajki i filmy kinowe z cykli Star Wars i Avengers w wersji cyfrowej. Disney planuje wyprodukowanie kilku nowych filmów i seriali z myślą o dystrybucji cyfrowej.

Nowy serwis VOD firmy Disney, a sprawa polska.

Wiadomość o powstaniu nowego serwisu VOD rodzi wiele obaw. Dzisiaj fani Marvela, Gwiezdnych wojen i bajek Disneya nie mają większych problemów, by obejrzeć legalnie ulubione firmy przez internet. To się może zmienić i widzę trzy możliwe scenariusze:

  1. Disney otwiera serwis VOD, który będzie dostępny na całym świecie. Nadal mamy dostęp do filmów, tylko dochodzi kolejny abonament do opłacenia;
  2. Disney VOD nie będzie dostępny w Polsce, ale Netflix i inne serwisy VOD stracą licencję tylko w Stanach Zjednoczonych;
  3. Disney VOD nie będzie dostępny w Polsce, a filmy znikną z polskich serwisów VOD i zostaną nam tylko płyty Blu-ray na pocieszenie.
REKLAMA

Firma może zabrać licencje innym serwisom i zrobić globalną usługę VOD. Chociaż produkcje dalej będą dostępne w Polsce, to pojawi się kolejna usługa VOD i... kolejny abonament. Rodzi to obawy o problemy z dostępnością aplikacji i może być krokiem wstecz w porównaniu do Netfliksa.

Jedyną pociechą może być sytuacja, w której Disney zdecyduje się na przyspieszenie premier swoich filmów kinowych we własnej usłudze VOD. Dzięki temu okienko pomiędzy zakończeniem emisji w kinie, a premierą w internecie mogłoby być krótsze niż dziś i to byłby jakiś argument za tym, by opłacać kolejny abonament...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA