REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Serial „Dlaczego takie jesteście?” marnuje potencjał na niezłą komedię

Kilka dni temu na Netfliksie pojawił się nowy australijski serial „Dlaczego takie jesteście?”. Na początku było nieźle. Później - już tylko gorzej.

21.04.2021
11:03
dlaczego takie jestescie netflix recenzja
REKLAMA

Przepis na serial, który już dobrze znamy – paczka przyjaciół, tym razem trójka, złożona z zupełnie od siebie różnych jednostek, ale mimo to znajdujących wspólny język. Wspólnie też idących przez skomplikowany świat i szukających swoich własnych dróg. O tym w skrócie opowiada serial „Dlaczego takie jesteście?”.

REKLAMA

Serial to historia na bazie prawdziwej przyjaźni, która łączy dwie współtwórczynie scenariusza – grająca Penny Naomi Higgins i Humyarę Mahbub.

Miejscem akcji jest Melbourne, a członkowie paczki mają po dwadzieścia-kilka lat.

Penny (Naomi Higgins) bardzo stara się być sojuszniczką mniejszości, Mia (Olivia Junkeer) na każdym kroku lubi podkreślać swoją przynależność etniczną (często po to, by na tym skorzystać), a Austin (Wil King) chce zrobić karierę jako drag queen. Zapowiada się to na całkiem zabawny serial, wbijający szpilę w świat stereotypów. Koniec końców, potencjał w ciągu 6 krótkich odcinków nie zostaje wykorzystany, a perypetie bohaterów z każdym epizodem robią się coraz bardziej przewidywalne.

Mamy tu do czynienia z miksem żartów o młodym pokoleniu wchodzącym w dorosłe życie, z żartami na temat wrażliwości społecznej. Te drugie są szczególnie czerstwe, bowiem często przekłamują obraz owej wrażliwości jako twór współczesnej poprawności politycznej. Owszem, niektórzy wrażliwość wykorzystują w przesadzony albo czasem cyniczny sposób, ale nabijanie się z tego na takim poziomie, jak jest to robione w serialu chyba nie ma sensu.

Abstrahując już od ideologicznej warstwy serialu - nie ma on do zaoferowania zbyt wiele na poziomie fabuły i postaci. Te bowiem niekoniecznie dają się polubić. Mia, Penny i Austin są częściej irytujący i niedojrzali, niż zabawni i sympatyczni. Nie są w typie zagubionych w dorosłym świecie bohaterów, uroczych nieogarów czy roztrzepanych outsiderów. Są cyniczni, czasem zbyt przemądrzali. A i scenariusz nie pozwala im za bardzo się popisać.

Bowiem historie nie są zbyt mocno przyciągające. 

Ale i to ostatnie nie byłoby pewnie wielkim problemem, gdy serial zrealizowano z lepszym pomysłem. Bowiem twórcy rozmaitych produkcji nie raz udowodnili już, że proste, zwyczajne, codzienne historie w odpowiedniej oprawie, podane z właściwym wyczuciem potrafią świetnie sprawdzić się na małym ekranie. W przypadku „Dlaczego takie jesteście?” ta codzienność jest przekombinowana, a zwykłe życie trójki przyjaciół usłane jest serią dziwnych wtop i nieporozumień, które często wcale nie są zabawne, choć pewnie w zamyśle miały być.

REKLAMA

Serial „Dlaczego takie jesteście?” znajdziecie na Netfliksie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA