REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

7 powodów, dla których warto słuchać audiobooków

W Storytel mamy dostęp do dziesiątków audiobooków, których słuchać możemy w ramach abonamentu za 29,90 zł miesięcznie. Przez pierwsze dwa tygodnie usługę można wypróbować za darmo. To dobry czas, by przekonać się do słuchania książek i różnych opowieści. Bo warto. A dlaczego?

18.05.2017
19:30
Dlaczego warto słuchać audiobooki
REKLAMA
REKLAMA

Rozwijanie wyobraźni

Choć niektórzy z was pewnie nie pamiętają kaset magnetofonowych, to właśnie one były moimi pierwszymi audiobookami. Z kaset słuchałam pierwszych bajek, które wcale nie były wszędzie tak łatwo dostępne. Pamiętam, jak wygrałam w jakimś wakacyjnym konkursie drugą część Pinokia. Dopiero po kilku miesiącach podczas jakiegoś weekendu w Wiśle udało mi się dorwać pierwszą. Bajki nagrane na kasetach i czytane m. in. przez Annę Dymną towarzyszyły mi od małego. I pozwalały rozwijać wyobraźnię, zupełnie tak jak książki. Tyle że tu mamy jeszcze więcej swobody - możemy zamknąć oczy i podróżować do zupełnie nowego świata, znanego tylko nam. Zupełnie jak Joanna z Błękitnego zamku, powieści Lucy Maud Montgomery, będącego jednym z moim ulubionych audiobooków.

Teraz rozwijanie wyobraźni jest jeszcze łatwiejsze. Kupienie nowego audiobooka nie jest żadnym problemem, a także... posłuchanie go w ramach abonamentu, tak jak umożliwia to Storytel. Kto kiedyś pomyślałby, że coś takiego jak streaming pozwoli nam w ramach jednej kwoty wysłuchać tyle historii, na ile tylko czas pozwoli. Liczba kaset z bajkami w kartonowych pudełkach, zostawionych na pamiątkę, podpowiada mi, że ja na pewno nie.

Kojący odpoczynek

Macie czasami takie momenty, w których czujecie, że doświadczyliście za dużo bodźców? Pod koniec każdego intensywnego dnia nie jestem w stanie obejrzeć nawet serialu dla przyjemności, nie mówiąc już o czytaniu. Oczy mnie bolą i mam ochotę tylko leżeć. W takich sytuacjach audiobook jest idealny. Możemy odpoczywać i słuchać historii, odpływając...

Idealna kołysanka

...bo audiobooki idealnie koją do snu. I wcale nie chodzi o to, że są nudne. Są jak idealna kołysanka, która pozwala ułożyć się do snu. Bardzo lubię słuchać audiobooków przed snem, ale wtedy najlepiej, żeby była to znana mi historia. Odprężam się, powieki robią się coraz cięższe i zasypiam bezpiecznie w dobrze znanej mi okolicy.

 class="wp-image-61245"

Rozrywka przy okazji

Audiobooki mają tę zaletę nad książką, że możemy słuchając je, wykonywać inne czynności. Długa podróż samochodem? Sprzątanie mieszkania? Gotowanie? Prasowanie? Nie ma problemu. Możemy urozmaicić sobie na przykład nudne zajęcia ucieczką w fascynujący świat. Możemy także zyskać na czasie i zapoznać się szybciej z daną lekturą, bo nie musimy znajdować czasu na to, by usiąść z książką w dłoniach. A Storytel daje możliwość słuchania naprawdę wszędzie - wystarczy smartfon, który i tak zawsze mamy przy sobie.

Nowa interpretacja

Bardzo lubię posłuchać audiobooka, nawet jeśli czytałam już książkę. A dlaczego? Bo takie nowe zetknięcie się z tą samą lekturą otwiera inne pole do interpretacji. Książka czytana przez jakiegoś aktora jest tak naprawdę już pewną interpretacją treści. W związki z tym podczas takiego odsłuchiwania audiobooka możemy zwrócić uwagę na elementy, których podczas czytania nie zauważyliśmy.

Zabawa głosem

Jednym z moich ulubionych audiobooków jest cykl Harry'ego Pottera w interpretacji Piotra Fronczewskiego (jedną z części czyta Witold Zborowski, ale zawsze mam problem, żeby się przestawić). Bardzo lubię słuchać jak aktor użycza głosu różnym postaciom i jak odzwierciedla ich emocje. Dzięki jego zabawie głosem ja jeszcze bardziej potrafię zżyć się z bohaterami.

REKLAMA

Powroty do ulubionych miejsc

Dzięki audiobookom częściej i łatwiej trafiam w znane mi miejsca. Przyznam, że nie bardzo mam czas by po raz trzeci czy czwarty przeczytać tę samą książkę. Zawsze myślę, że jest tyle nowych rzeczy, że może lepiej tych paru wolnych godzin nie marnować na znane mi książki, seriale czy filmy. Audiobooki słuchane przy okazji pozwoliły mi wielokrotnie powrócić do Hogwartu czy do innych miejsc, za którymi czasem zdarza mi się zatęsknić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA