REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Wydali wyrok na autora powieści "Metro 2033". Głuchowskiemu grozi 8 lat więzienia

Dmitrij Głuchowski, autor serii postapokaliptycznych powieści "Metro" został skazany zaocznie w Rosji za "rozpowszechnianie kłamliwych doniesień o działaniach rosyjskich żołnierzy". Pisarzowi, który nie pojawił się na sali sądowej, grozi 8 lat pozbawienia wolności.

08.08.2023
12:40
Wydali wyrok na autora powieści "Metro 2033". Głuchowskiemu grozi 8 lat więzienia
REKLAMA

Dmitrij Głuchowski, rosyjski pisarz i dziennikarz, znany jest w Polsce głównie za sprawą thrillerów science fiction z serii "Metro". Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, pisarz otwarcie solidaryzował się z państwem, które padło ofiarą rosyjskiej agresji, krytykując Putina i jego brutalne działania:

REKLAMA

Starzejący się facet, próbuje ratować swoje libido i znaleźć sobie miejsce w historii, wywołał więc wojnę. Zrujnowane domy, rozbite rodziny, tysiące zamordowanych i miliony uchodźców - oto cena, którą Ukraina płaci za ten dalekosiężny cel

- cytuje wypowiedź Głuchowskiego z Telegramu Gazeta Wyborcza.

Pisarz uderzał nie tylko w prezydenta Rosji, ale również jej mieszkańców, którzy zdaniem Głuchowskiego są podatni na wiarę w kłamstwo i świadomie odwracają się od tragedii, dziejącej się na ich oczach. Dziennikarz apelował także o wycofanie wojsk z terytorium Ukrainy i zakończenie wojny. Krytyka skorumpowanego rosyjskiego państwa zebrała jednak swoje pokłosie i Głuchowski usłyszał wyrok.

Dmitrij Głuchowski usłyszał wyrok. Za "rozpowszechnianie kłamliwych doniesień" grozi mu 8 lat więzienia

REKLAMA

Jak podaje Gazeta Wyborcza, sąd oskarżył Dmitrija Głuchowskiego o "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości", "falsyfikowanie dowodów", a także kierowanie się "polityczną nienawiścią" i obrazę rosyjskiej armii. Dmitrij Głuchowski nie usłyszał jednak wyroku na sali rozpraw - pisarz został skazany zaocznie w Rosji, co oznacza, że ogłoszenie wyroku odbyło się pod jego nieobecność. Mężczyzna od kilka lat mieszka bowiem poza granicami rodzinnej Moskwy.

Wieronika Polakowa, adwokatka pisarza, zakwestionowała wyrok 8 lat pozbawienia wolności, twierdząc, że proces był motywowany politycznie, a zarzuty, które usłyszał Głuchowski, nie pokrywają się z normami prawnymi. Na ten moment skarżony nie odniósł się do sprawy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA