REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

Dobry Glina to kryminał w odcinkach, który napisany został z myślą o audiobooku - i to słychać

Dzięki audiobookowi z serwisu Storytel mogłem odbyć wycieczka do Księstwa Warszawskiego z czasów, gdy określenie gliniarz nie miało negatywnych konotacji. Głównym bohaterem książki jest Augustyn Feliks Gliński: tytułowy Dobry Glina, który próbuje rozwikłać wielopoziomową zagadkę kryminalną.

21.06.2017
21:46
dobry glina storytel original audiobook
REKLAMA
REKLAMA

Serwisy strumieniujące treści multimedialne opierają się głównie na materiałach, na które wykupią licencję. Prawdziwymi perełkami w ofercie są jednak produkcje na wyłączność. W przypadku Storytel jedną z takich produkcji jest czytany przez Andrzeja Chyrę audiobook Dobry Glina, autorstwa Andrzeja W. Sawickiego.

Dobry Glina to jedna z pierwszych książek audio w odcinkach wydawanych w ramach Storytel Originals.

Dzięki dostępowi do biblioteki Storytel miałem ostatnio okazję przesłuchać książkę, która od samego początku była pisana w wyjątkowy sposób. Dobry Glina powstawał z myślą o realizacji w formie audiobooka. To nie jest typowa adaptacja, w której lektor stara się dopasować słowo pisane do innego medium.

Dobry Glina podzielony został na 10 odcinków, z których każdy trwa około godziny, a wszystkie udostępniono jednocześnie. Zwykle trasa do lub z pracy wystarczy, by zapoznać się z kolejnym fragmentem. Każdy odcinek to nowy rozdział historii, który ma swój własny początek, rozwinięcie i punkt kulminacyjny.

Kim w ogóle jest ten Glina?

Gliniarz to dzisiaj niezbyt grzeczne określenie policjanta. Andrzej W. Sawicki przypomina jednak, że nie zawsze tak było i wyjaśnia genezę tego słowa. Jego opowieść cofa nas do czasów, gdy w policji Księstwa Warszawskiego pracował Augustyn Feliks Gliński - historyczny ojciec polskiej policji śledczej.

Główny bohater opowieści, przygotowanej dla serwisu Storytel, umie zjednać sobie zarówno przedstawicieli najwyższych sfer, jak i władców półświatka. Trop prowadzi Glińskiego do podziemia, gdzie rządzą żebraczy książęta dziadowscy. Intryga zahacza też o arystokrację warszawską i przedstawicieli francuskiego dworu.

Głównego bohatera nie da się nie lubić.

Gliński to dobry człowiek, ale audiobook nadaje mu głębi - ma swoje wady i nie jest też czysty jak łza. W pewnym momencie jest nawet w stanie zgodzić się z maksymą, że cel uświęca środki. Przez cały czas lawiruje pomiędzy przenikającymi się światami. Nie ma tu prostego i wyraźnego podziału na dobro i zło.

Audiobook wprowadza też kilku innych, ciekawych bohaterów poza Gliną. Wiele uwagi poświęcono jest młodej dziewczynie, która przypadkiem wplątuje się w intrygę. Dobrze zarysowani są też przedstawiciele arystokracji, a autorowi udało się uśpić moją czujność i zaskoczyć na koniec rozwiązaniem zagadki.

Dobry Glina to rasowy kryminał pełen zwrotów akcji.

Opowieść pisaną z myślą o audiobooku bardzo łatwo się przyswaja. Nie jest to dzieło wybitne, ale narracja jest dynamiczna i nawet nie wiem, kiedy kończyły się kolejne odcinki. Andrzej Chyra jako lektor spisuje się świetnie i bardzo sprawnie operuje swoim głosem. Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić, to do konstrukcji dialogów.

REKLAMA

Dobry Glina to książka audio opowiadająca o dawnych czasach, ale postacie często korzystają ze współczesnych zwrotów. Nie wiem jednak, czy dopasowanie dialogów do czasów, w których osadzona jest opowieść, w przypadku audiobooka, zamiast nadać autentyczności, nie doprowadziłoby do powstania komicznego efektu.

Pomijając tę drobną uwagę, Dobry Glina spełnił pokładane w nim oczekiwania. Mam ogromną nadzieję, że Storytel zdecyduje się zamówić kolejny audiobookowy serial Andrzeja W. Sawickiego o tej postaci lub zostanie nagrana adaptacja wydanych w papierze powieści opowiadających o innych przygodach Glińskiego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA