REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. VOD

Dokumentalne perełki z festiwali w jesiennej ofercie HBO GO. Wśród nich polska „Lekcja miłości”

Jeszcze w tym roku w ofercie HBO GO znajdą się dokumentalne nowości nagradzane na festiwalach filmowych. Wśród nich znajdą się produkcje z Polski, Węgier, Czech i Rumunii.

08.07.2020
19:06
dokumenty lekcja milosci hbo go jesien
REKLAMA
REKLAMA

W ramach nowego projektu HBO Europe, serwis HBO GO zaprezentuje tej jesieni szereg wyjątkowych filmów dokumentalnych z Europy Środkowej. W ofercie platformy znajdą się m.in. nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym rumuński dokument „Acasa, mój dom” oraz zaprezentowany na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Dokumentalnym Hot Docs Canadian w Toronto polski film „Lekcja miłości”. Oto cztery tytuły, które zadebiutują na HBO GO jeszcze w tym roku.

Lekcja miłości (Polska)

Film wyreżyserowany przez Małgorzatę Goliszewską i Kasię Mateję opowiada o 69-letniej kobiecie, która po latach uwolniła się z toksycznej relacji: „Ta część życia należy do mnie!” mówi Jola, główna bohaterka dokumentu.

Kobieta, która odeszła od porywczego męża i wychowała sześcioro dzieci, ma wreszcie czas na spotkania z przyjaciółkami, rozwijanie swoich pasji i uczenie się nowych umiejętności. Pewnego razu, podczas lekcji tańca latynoskiego, nawiązuje romans. Czy dobiegająca siedemdziesiątki kobieta po przejściach będzie umiała otworzyć się na nową miłość?

Dokument jest koprodukcją HBO Europe i powstał ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film był prezentowany na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Dokumentalnym Hot Docs Canadian w Toronto.

Niesieni muzyką (Czechy)

Film Radovana Síbrta opowiada historię zespołu „The Tap”, którego członkowie poznali się na warsztatach muzycznych dla osób niepełnosprawnych, a który z powodzeniem koncertuje na całym świecie od ponad 20 lat. Lider grupy Šimon Ornest pomaga muzykom w osiąganiu kolejnych sukcesów, walcząc ze stygmatyzacją i uprzedzeniami wobec osób niepełnosprawnych. W dokumencie kamera towarzyszy artystom w ich codziennym życiu i na próbach. Obserwuje też ich prywatne relacje i randkowe doświadczenia. Film, podobnie jak polska „Lekcja miłości”, również miał swoją międzynarodową premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Dokumentalnym Hot Docs Canadian w Toronto.

Acasa, mój dom (Rumunia)

Akcja reżyserskiego debiutu Radu Ciorniciuca toczy się na dzikich terenach bukaresztańskiej delty, opuszczonego zbiornika wodnego znajdującego się na rogatkach tętniącej życiem metropolii. Tam od ponad dwóch dekad rodzina Enache mieszka w harmonii z naturą. Bohaterowie dokumentu śpią w chacie na brzegu jeziora, łowią rękami ryby i żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez pory roku.

Sielanka trwa do momentu, w którym na terenie delty zaczyna powstawać park narodowy. Wtedy rodzina zostaje zmuszona do porzucenia dotychczasowego trybu życia i przeprowadzki do miasta. Aklimatyzacja do nowych warunków okaże się dla nich trudniejsza, niż przewidywali.

Dokument po raz pierwszy został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym Sundance 2020 roku, a na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał Złoty Róg, czyli główną nagrodę w konkursie dokumentalnym.

Powrót do Epipo (Węgry)

Czy wakacje marzeń mogą stać się koszmarem, który będzie dręczył i powracał przez lata? Tak się stało w przypadku odbywającego się w latach 80. obozu letniego, o którym swego czasu marzył każdy węgierski nastolatek. Podczas trzytygodniowego turnusu chłopcy i dziewczęta zostawiali za sobą realia ustroju socjalistycznego i wkraczali w baśniowy świat krainy Epipo – miejsca, gdzie działa się magia, dzieci odgrywały różne role i wymyślały swój własny język.

Jednak oprócz niewinnych gier na terenie obozu systematycznie dochodziło też do upokarzania i nadużyć, co skrzętnie przez lata ukrywano. Jedna z bohaterek dokumentu będzie musiała wrócić do tytułowego Epipo i zmierzyć się z trudną przeszłością. Film miał swoją światową premierę na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Kadr z filmu „Acasa, mój dom”/HBO

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA