REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nominowana do Oscara Polka kręci nową adaptację „Chłopów” Reymonta. Wbrew tytułowi, będzie to bardzo kobieca historia

Nominowana do Oscara za film „Twój Vincent” Dorota Welchman pracuje nad zupełnie nową adaptacją „Chłopów” Władysława Reymonta. Nieoficjalnie mówi się, że w ekranizacji epopei, za którą pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, zobaczymy m.in. Sonię Bohosiewicz i Małgorzatę Kożuchowską.

21.07.2020
21:24
dorota kobiela hugh welchman twoj vincent chlopi reymont
REKLAMA
REKLAMA

O Dorocie Kobieli (po mężu Welchman) głośno zrobiło się w 2017 r., gdy stworzony wspólnie z Hugh Welchmanem „Twój Vincent” zaczął zdobywać kolejne wyróżnienia na festiwalach i podbijać serca widzów na całym świecie. Ukoronowaniem sukcesu filmu była nominacja do Oscara w 2018 r. w kategorii najlepszej animacji pełnometrażowej (ostatecznie „Twój Vincent” przegrał z hitem Disneya pt. „Coco”). Obecnie małżeństwo Welchmanów pracuje nad kolejnym wspólnym projektem — adaptacją nagrodzonych Noblem „Chłopów” Władysława Reymonta.

„Chłopi” w wersji feministycznej

Informacje o tym, że powstaje nowa ekranizacja „Chłopów”, pojawiły się już w 2019 roku:

Chcemy zrobić uniwersalną, kobiecą, a zarazem polską historię. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekranizację "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta

— mówił producent filmowy Sean Bobbitt w rozmowie z Polskim Radiem.

Dorota  poczuła wielką potrzebę, żeby nakręcić film o kobietach. Podczas pracy nad „Twoim Vincentem” słuchała audiobooka "Chłopi".  Wtedy wyobraziła sobie, jakby to pięknie wyglądało po namalowaniu

— opowiadał Bobbitt.

„Chłopi” w wersji Doroty Welchman powstają tą samą techniką malarską, co „Twój Vincent”.

Jagna i polskie #girlpower

Jak zdradzają twórcy, fabuła filmu ma się koncentrować wokół wydarzeń opisanych w „Chłopach” z perspektywy Jagny. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto wcieli się w główną bohaterkę. Natomiast z udostępnionego na Instagramie (i niedostępnego już) przez Sonię Bohosiewicz wpisu wynika, że aktorka wcieli się w filmie Welchman w wójtową.

Kręcimy „Chłopów”! Niesamowite, wręcz szamańskie klimaty [...] To będzie piękny film!

— napisała Sonia Bohosiewicz.

Jak poinformowała Bohosiewicz, animacja „Chłopi” ma nawiązywać stylistyką do malarstwa Józefa Chełmońskiego.

Nieoficjalnie mówi się też, że w filmie ma pojawić się także Małgorzata Kożuchowska. Wiadomo natomiast, że w pracę nad filmem zaangażował się raper i producent muzyczny L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski:

Animację „Chłopi” wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej, który przeznaczył na ten cel cztery miliony złotych.

REKLAMA

*Zdjęcie główne: Next Film

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA