REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Doskonała wiadomość – Deadpool oficjalnie filmem 18+. To nie pierwszy taki przypadek

To już pewne. Deadpool otrzymał w Stanach Zjednoczonych oznaczenie "R". Restricted oznacza, że na film mogą wybrać się do kina osoby powyżej 17 roku życia. To bardzo dobra wiadomość.

13.01.2016
19:00
Doskonała wiadomość – Deadpool oficjalnie filmem 18+
REKLAMA
REKLAMA

Większość współczesnych filmów o super-bohaterach celuje w oznaczenie PG-13. Racjonalna praktyka, prowadząca do maksymalizacji potencjalnych zysków ze sprzedaży biletów. Niestety, olbrzymia przystępność wybuchowych filmów akcji dla młodszej widowni powoduje ich ugrzecznienie i standaryzację. Pikantna scena seksu, wulgaryzmy, wątki na tle rasowym i religijnym – na pewno nie uświadczycie tego w filmach o zamaskowanych herosach Marvela.

Deadpool jest na tym polu chlubnym wyjątkiem. Film otrzymał w USA oznaczenie „R”.

R to skrót do Restricted – drugiej najbardziej restrykcyjnej kategorii w amerykańskim systemie dystrybucji filmowej. Na filmy z tym oznaczeniem nie wejdą osoby poniżej 17 roku życia. Wyjątkiem od tej reguły jest wizyta w kinie z rodzicem lub opiekunem. Chociaż Fox sam obniża sobie tym potencjalne zyski z biletów, to doskonała wiadomość dla wszystkich starszych fanów filmów o super-bohaterach.

Nareszcie mamy bowiem pewność, że filmowy Deadpool będzie równie niegrzeczny, co jego komiksowy odpowiednik. Może nawet bardziej. Zdaniem amerykańskim cenzorów, nadchodząca produkcja charakteryzuje się dosadną przemocą, niepoprawnym językiem, nagością oraz scenami seksu. Właśnie tego chcieli fani.

Warto dodać, że Deadpool to nie jedyny film z super-bohaterami, który posiada oznaczenie „R”.

REKLAMA

Pomimo zalewu produkcjami PG-13, sub-gatunek o zamaskowanych herosach może pochwalić się również znacznie mocniejszymi produkcjami dla bardziej dojrzałych widzów. Oznaczenie „R” otrzymało na ten przykład bardzo dobre Watchmen. Kto nie widział tego filmu, musi to koniecznie nadrobić.

Innym filmem z super-bohaterem o oznaczeniu „R” jest Blade. Nie każdy fan filmów akcji może zdawać sobie z tego sprawę, ale on również należy do grona zamaskowanych herosów Marvela. Kategorię filmową „R” otrzymał również Kick-Ass opowiadający o przygodach bardzo młodych nastolatków. „R” ma na swoim koncie również The Crow, a także V for Vendetta, RoboCop, nowy Dredd i nieco już zapomniany The Punisher.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA