REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Dubstep dla mięczaków – James Blake dorasta z nowym krążkiem

Limit To Your Love” to był hit na miarę współczesnych zmian w muzyce! James Blake wykorzystał popową modę na ostre elektryzowanie dźwięków, robiąc to jednak w subtelny sposób. Dwa lata po udanym debiucie Brytyjczyk wydał krążek Overgrown i zgodnie z tytułem pokazuje, że wyrósł wraz z nowym materiałem.

17.04.2013
20:00
james blake
REKLAMA
REKLAMA

Nie mogę się nadziwić fantastycznym klimatem płyty. Wydana pod szyldem Polydor Records idealnie mogłaby się wpasować w wytwórnię Ninja Tunes, która promuje artystów spod gatunkowej mieszanki ambitnej elektroniki oraz klimatów acid jazzu. Overgrown reprezentuje pogranicze tych dwóch ściśle powiązanych typów, ale nie eksploatuje obu w żaden ekstremalny sposób.

Na debiucie James Blake, artysta uwielbiał się bawić i eksperymentować nowinkami dźwiękowymi. Nic zatem dziwnego, że „Limit To Your Love” korzystało z dubstepu i było w stanie kupić wszystkich maniakalnych wielbicieli tego, co w popie jest bezmyślnie wykorzystywane („Back In Time” Pitbulla jest tego doskonałym przykładem). Repertuar na drugiej płycie jest o wiele bardziej spójny i mroczniejszy. Szczegółowo dobrane dźwięki mogą niektórym skojarzyć się z ambientem kreującym idealne klimatyczne tło.

james-blake_1

James Blake inspiruje się również innymi gatunkami. „Digital Lion” stara się pokazać najmroczniejszą ze stron wykorzystując głęboki i mocny bit jakby był wykorzystany na najnowszym albumie The Knife. „Voyer” zapożycza pomysły ze współczesnej minimalistycznej muzyki klasycznej Philipa Glassa, a „Take A Fall For Me” z raperem RZA kreuje atmosferę ulic z lat dziewięćdziesiątych, kiedy Wu-Tang Clan szczytował w hip-hopie.

REKLAMA

Nie spodziewałem się, że James Blake może nagrać materiał, który będzie jeszcze lepszy. Brytyjczyk ewoluuje i słychać jak jego muzyczny talent rośnie wraz z nową płytą. Overgrown bez wątpienia przebija dzisiejszych artystów, którzy nie błądzą ciągle szukając własnego brzmienia. Zdecydowanie warto!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA