REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Wygląda na to, że Dunkierka to najlepszy film Nolana

Incepcja, trylogia Mrocznego Rycerza, Interstellar. Dotychczasowa filmografia Christophera Nolana budzi szacunek, a to tylko wybrane filmy. Jednak żaden z nich nie został tak wysoko oceniony przez krytyków jak Dunkierka.

18.07.2017
12:57
Dunkierka recenzje
REKLAMA
REKLAMA

Dunkierka to pierwszy film wojenny w karierze Christophera Nolana i – wygląda na to – jest potencjał na więcej. Jeżeli wierzyć średniej ocen krytyków, jaką zebrał Rotten Tomatoes, to nie tylko świetny film, ale również najlepszy w całej karierze tego reżysera. Żaden inny film Nolana nie zdobył oceny 98 proc., a tych było już dziesięć.

A warto pamiętać, że jest z czym rywalizować. Mroczny Rycerz uważany jest za jedną z najlepszych – jeżeli nie najlepszą – ekranizację komiksu. A zebrał „tylko” 94 proc. w skali Rotten Tomatoes. Warto też pamiętać, że film odnotował przychody w wysokości 533 mln dolarów w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

Zaskakująca jest też jednomyślność tych recenzji. Dunkierka to murowany hit.

Rotten Tomatoes do tej pory zebrał do swojej średniej oceny 40 recenzji. 39 z nich było pozytywnych, a jedna negatywna. Ta ostatnia zarzuca filmowi brak głównego wątku, na którym mogliby się skupić widzowie czy emocjonujących chwil. Recenzentowi przeszkadzał też brak liniowości w opowiadanej historii, która jest przedstawiana z trzech różnych perspektyw.

REKLAMA

Najgorszy – zdaniem krytyków, których nie rozumiem – film Nolana to Interstellar, który otrzymał ocenę 71 proc. na Rotten Tomatoes, a i tak odnotował przychód z amerykańskich kin w wysokości 158,8 mln dolarów. Memento i Bezsenność otrzymały 92 proc., zaś Batman: początek, Incepcja i Mroczny Rycerz powstaje zebrały, odpowiednio, 84, 86 i 87 proc. Prestiż to film z oceną 76 proc., zaś debiut Nolana z 1999 roku – film Śledząc – został oceniony na 78 proc.

Jako fan Nolana nie mogę się doczekać seansu. Na razie będę musiał zaufać recenzji, na którą czekam ze szczególnym utęsknieniem, a więc na recenzję Przemka. Ciekawe, czy będzie zgodna z tymi z anglojęzycznych serwisów, czy też okaże się, że film ma więcej wad niż pierwsi recenzenci dostrzegli.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA