REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD
  4. Netflix /

Netflix chce mieć swojego „Młodego papieża”. W filmie „Dwóch Papieży” zobaczymy Anthony'ego Hopkinsa w roli Benedykta XVI

„Dwóch Papieży”, film produkcji Netfliksa, tworzony pod okiem reżysera Fernanro Meirellesa („Miasto Boga”) oraz scenarzysty Anthony’ego McCartena („Bohemian Rhapsody”, „Teoria Wszystkiego”) ma opowiedzieć o newralgicznym momencie w historii kościoła rzymskokatolickiego.

23.07.2019
19:16
The Two Popes - Dwóch Papieży
REKLAMA
REKLAMA

Jest rok 2012. Kardynał Jorge Mario Bergoglio (Jonathan Pryce), głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki, prosi ówczesnego papieża Benedykta XVI (Anthony Hopkins), aby ten pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego Benedykt, który nękany jest wątpliwościami, wzywa swojego najsurowszego krytyka, aby odbyć z nim poważną rozmowę. W jej trakcie wyjawia tajemnicę, która może wstrząsnąć podstawami Kościoła.

Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada o ważnym momencie w historii kościoła, starając się przybliżyć moment, w którym Benedykt XVI doszedł do decyzji o abdykowaniu ze stanowiska papieża. Decyzja ta poskutkowała nowym konklawe w 2013 roku. W jego wyniku to właśnie kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem, który od tego czasu przyjął imię Franciszek.

„Dwóch Papieży” szykuje się zatem na niezwykle burzliwą historię, która może przybliżyć nam kulisy tego niezwykle dramatycznego momentu w historii stolicy apostolskiej.

Anthony Hopkins i Jonathan Pryce w filmie Dwóch Papieży class="wp-image-307351"

Warto przytoczyć także, że rozmowy obu mężczyzn odbywały się w czasie, gdy za murami Watykanu toczyła się walka tradycji z postępem, wybaczenia z poczuciem winy, a panowie, mimo różnego podejścia, musieli znaleźć wspólny język, aby zapewnić ciągłość nauk Kościoła i nie stracić zaufania wiernych.

Warto także wynotować, że pierwsze oficjalne zdjęcie z produkcji, pojawia się w dzień po ogłoszeniach amerykańskiego portalu katolickiego Crux Now, który dotarł do informacji, że Papież Benedykt tuż po objęciu stanowiska w 2005 roku, chciał obsadzić kardynała Bergoglio jako Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Dodatkową misją tego stanowiska miało być oczyszczenie kurii rzymskiej. Kardynał odmówił. Po latach jednak właśnie ta misja, związana ze stanowiskiem, przetarła mu drogę do wyboru na najwyższą pozycję w rangach Kościoła.

Wszystkie te informacje sprawiają, że produkcja Netfliksa może stanowić intrygujące dzieło filmowe, które pobudzi dalsze dyskusje na temat dzisiejszego znaczenia stolicy apostolskiej.

Warto także podkreślić, że zarys fabularny produkcji przypomina nieco „Młodego Papieża” Paolo Sorrentino, serialu HBO o młodym, postępowym papieżu oraz zbliżający się wielkimi krokami sequel produkcji, zatytułowany „The New Pope”. Fakt, że „Dwóch Papieży” bazuje jednak na prawdziwych wydarzeniach, a produkcja HBO stanowi wytwór wyobraźni scenarzystów, sprawia, że nowy film Netfliksa może jeszcze bardziej polaryzować opinię publiczną niż dzieło konkurencji. Efekty prac poznamy zapewne jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Film będzie miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto we wrześniu.

Nieznana jest jeszcze dokładna data pojawienia się produkcji na platformie Netflix, jednak możemy zakładać, że podobnie jak rok temu, gigant VOD będzie chciał wystawić dzieło w wyścigu po Oscara.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA