REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

E-booki od laureatów Nagrody Nike tańsze prawie o połowę

E-księgarnia Woblink przygotowała bardzo ciekawą ofertę dla czytelników: do końca tygodnia e-booki laureatów i autorów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike będą przecenione nawet o 45%. To znakomita okazja, żeby nadrobić zaległości. 

03.06.2014
10:01
E-booki od laureatów Nagrody Nike tańsze prawie o połowę
REKLAMA

Do wyboru mamy ponad sto pozycji, jest więc w czym wybierać. Szczególnie polecam następujące pozycje:

REKLAMA
  • "Lód",  Jacek Dukaj - książka co prawda nie zdobyła Nike, przegrywając z powieścią "Bieguni" Olgi Tokarczuk (której z kolei nie polecam), ale ze wszech miar warta jest uwagi. Szczególnie w wersji elektronicznej, bo to olbrzymie, opasłe, przeszło tysiącstronicowe tomiszcze "w papierze" czyta się dość ciężko. Akcja "Lodu" toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której I wojna światowa nigdy się nie wydarzyła, a cała Polska skuta jest lodem i targana mroźnymi wichrami. Główny bohater, Benedykt Gierosławski, zostaje wysłany przez Ministerstwo Zimy do Irkucka, gdzie ma rozpocząć poszukiwania swojego ojca, który rzekomo potrafi porozumiewać się z aniołami mrozu. Wielowątkowa, pasjonująca i napisana dość specyficznym, ale fenomenalnym językiem.
  • "Gottland", Mariusz Szczygieł - laureat nagrody czytelników z 2007 roku. Zbiór znakomitych reportaży pióra chyba najsłynniejszego polskiego czechofila. W każdym z nich opisana została wyjątkowa, niezmiernie ciekawa historia, która przybliża nam przeszłość naszych południowych sąsiadów, pozwala poznać i zrozumieć ich życiowe postawy, podjęte decyzje oraz ich konsekwencje.
  • "Morfina", Szczepan Twardoch - wybór czytelników z 2013 roku. Dość trudna, może nawet nieco uciążliwa pod kątem językowym powieść. Warto się jednak pomęczyć, bo gdy się do tego specyficznego języka przywyknie, "Morfina" odpłaca znakomitą historią i bohaterami z krwi i kości. Konstanty Willemann to weteran kampanii wrześniową 1939 roku, oficerem rezerwy Wojska Polskiego. Służba go jednak nie interesuje, więc kiedy tylko nadarza się okazja, korzystając z chaosu, zaczyna ukrywać w Warszawie. W tym czasie podupada na zdrowi psychicznym i zaczyna słyszeć głosy wewnętrzne.
  • "Widnokrąg", Wiesław Myśliwski - powieść, która jako pierwsza zdobyła Nike. Opowieść dorastającego chłopca o otaczającym go świecie i obecnych w nim ludziach. Nieco leniwa akcja jest wbrew pozorom atutem tej książki, podobnie jak bijąca z niej mądrość.
REKLAMA

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku. Celem tego najbardziej prestiżowego polskiego wyróżnienia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Wśród laureatów Nike pierwszym był Wiesław Myśliwski za powieść "Widnokrąg", a jak dotąd ostatnią - Joanna Bator za "Ciemno, prawie noc". Listę nominowanych do tegorocznej edycji można znaleźć tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA