REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Ebooki i e-gazety mogą niebawem stanieć. Jest szansa na obniżenie VAT

Komisja Europejska chce umożliwić zrównanie stawek VAT na książki i czasopisma w formie elektronicznej i papierowej. Oznacza to, że już niebawem ebooki mogą znacząco stanieć.

02.12.2016
11:56
co warto przeczytać
REKLAMA
REKLAMA

Wielu czytelników od dawna narzeka, że różnica w cenie pomiędzy książką papierową a elektroniczną jest często marginalna. A przecież fizyczne wydanie jest, na chłopski rozum, zdecydowanie kosztowniejsze - trzeba je wydrukować, magazynować, dystrybuować i tak dalej. Zdecydowanej większości tych kosztów tych unika się przy wydaniu elektronicznym. Dlaczego więc rozbieżność cen jest tak niewielka, często wynosi tylko kilka złotych?

Głównym tłumaczeniem wydawców jest inna stawka VAT. Na książki tradycyjne wynosi ona jedynie 5%, tymczasem na ebooki - traktowane jako usługa dostarczenia treści - aż 23%.

książka książki ebook czytanie czytnik class="wp-image-71931"

Wydawcy od dłuższego czasu naciskali na Komisję Europejską, by ta umożliwiła zrównanie tych stawek na terenie Unii Europejskiej. I wygląda na to, że ich wysiłki wreszcie przyniosły oczekiwany rezultat. Jak informuje Rzeczpospolita, wczoraj Komisja Europejska zaproponowała zmiany w systemie VAT, za sprawą których wysokość podatku wliczonego w cenę ebooka może ulec zmniejszeniu. Może, ale nie musi - państwa członkowskie będą miały pełną swobodę w kwestii tego, czy chcą to zrobić.

Decyzja Komisji Europejskiej musi zostać jednomyślnie przyjęta przez ministrów finansów 28 państw należących do UE. Jeżeli do tego dojdzie, wejdzie w życie w połowie 2017 roku.

Zaproponowana przez KE koncepcja ma w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia poziomu czytelnictwa - stale podnoszone ceny książek i czasopism są jednym z głównych czynników przez które ludzie rezygnują z zakupu.

REKLAMA
ebook ebooki najlepsze reportaże polskie class="wp-image-57672"

"Niezależnie czy czytamy wydanie fizyczne czy elektroniczne, książka to książka" - uzasadniał postanowienia Komisji Europejskiej Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i polityki podatkowej. I trudno się z tym nie zgodzić. Obyśmy już w przyszłym roku mogli cieszyć się niższymi cenami ebooków.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA