REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Edyta Bartosiewicz oburzona bezprawnym samplem „Trudno tak” przez amerykańskich raperów. Nominowała ich do Hot16Challenge

Dwa miesiące temu na YouTubie zadebiutowała piosenka duetu raperów Bernera i B-Real z gościnnym występem Rick Rossa. Czujni internauci szybko zauważyli, że w utworze został użyty sampel z polskiego hitu „Trudno tak”. Krzysztof Krawczyk ucieszył się z takiego nawiązania, ale Edyta Bartosiewicz już zdecydowanie mniej.

01.06.2020
20:39
edyta bartosiewicz trudno tak
REKLAMA
REKLAMA

Kawałek „Candy” zadebiutował 1 kwietnia i w normalnych okolicznościach zapewne przeszedłby bez echa. Berner i B-Real nie jest bowiem przesadnie popularnym duetem poza Stanami Zjednoczonymi, a Rick Ross to z kolei kontrowersyjna postać amerykańskiego rapu. Niedługo po premierze okazało się jednak, że jedna z linii melodycznych na „Candy” brzmi polskim słuchaczom dziwnie znajomo. W podkładzie muzycznym wykorzystano bowiem sampel z „Trudno tak” autorstwa Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz.

Spośród dwójki polskich twórców jako pierwszy głos na ten temat zabrał Krawczyk. Popularny wokalista podkreślił, że ta wiadomość sprawiła mu dużą radość. Nie omieszkał przy tym wspomnieć o roli swojej koleżanki po fachu, bez której ich wspólny utwór nigdy nie miałoby szansy powstać i nie byłoby tak olbrzymim sukcesem.

Okazało się jednak, że Edyta Bartosiewicz ma na temat użycia sampla z „Trudno tak” odmienne zdanie od Krawczyka.

Artystka zaznaczyła, że Berner i B-Real wykorzystali jej głos bez wcześniejszego zapytania autorki o zgodę. Wspomina przy tym o obowiązującym w USA prawie autorskim, w skład którego wchodzi tak zwane Sample Clearence. Zasada ta dotyczy uzyskiwania zgody właścicieli konkretnego sampla, zanim wykorzysta się go we własnej piosence. Rzecz w tym, że zwykle o taką zgodę występuje się u wytwórni muzycznej mającej prawa do piosenki. A nie bezpośrednio do autorki. Co oczywiście nie zmienia faktu, że w normalnych okolicznościach Edyta Bartosiewicz i tak powinna o tym wcześniej usłyszeć.

REKLAMA

Wokalistka postanowiła zainterweniować u obu raperów. A przy okazji nominowała ich do 2. edycji Hot16Challenge. Berner i B-Real dostaną więc okazję nie tylko, żeby ponownie zaprezentować swoje raperskie umiejętności polskim słuchaczom, a co więcej będą mogli wspomóc szczytną akcję związaną z COVID-19. O ile oczywiście w ogóle odpowiedzą na wyzwanie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA