REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Muzyka

Eurowizja 2018: wiemy, kto wystąpi w krajowych eliminacjach. TVP podała listę uczestników

W tym roku zgłoszeń było więcej niż zazwyczaj, więc komisja musiała przesunąć ogłoszenie wyników o dwa dni. Poznaliśmy zakwalifikowanych do Koncertu Krajowych Eliminacji Eurowizji 2018.

08.02.2018
20:13
Eurowizja 2018 Krajowe Eliminacje
REKLAMA
REKLAMA

Jak widać Eurowizja wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród widzów, ale także pośród wykonawców. Wyniki miały zostać podane dwa dni temu, jednak TVP tłumaczyła się rekordową liczbą zgłoszeń, które spłynęły do komisji. Dziś nadawca ogłosił listę wykonawców, którzy wystąpią w tegorocznych polskich eliminacjach do Eurowizji.

Prawo do reprezentowania Polski przypadnie jednemu z dziesięciu artystów.

O głosy widzów i jury rywalizować będą:

 • Gromee feat. Lukas Meijer (Light Me Up),
 • Future Folk (Krakowiacy i górale),
 • Maja Hyży (Skin),
 • Monika Urlik (Momentum)
 • Saszan (Nie Chcę Ciebie Mniej)
 • Happy Prince (Don't Let Go),
 • Pablosson (Sunflower),
 • Marta Gałuszewska (Why Don't We Go)
 • Ifi Ude (Love Is Stronger),
 • Isabell Otrebus (Delirium; artystka wystąpi ponownie, drugi rok z rzędu).

Aby wziąć udział w eliminacjach, należało do 1 lutego tego roku zgłosić utwór, który został opublikowany nie wcześniej niż przed 1 września 2017 roku. Piosenka musiała zawierać tekst w języku polskim lub angielskim i nie trwać dłużej niż trzy minuty. Zgłaszający lub autorzy kompozycji nie musieli posiadać polskiego obywatelstwa.

Polski kandydat zostanie wyłoniony w sobotę, 3 marca.

Koncert Krajowych Eliminacji Eurowizji 2018 rozpocznie się o 21:30 w TVP1. O wyborze reprezentanta zdecydują telewidzowie i jury. Główny konkurs Eurowizji odbędzie się w dniach 8-12 maja.

Eurowizja to organizowana od 1956 roku impreza muzyczna, zrzeszająca przedstawicieli telewizji publicznych należących do Europejskiej Unii Nadawców. Konkurs zawsze odbywa się w kraju, z którego pochodzi zeszłoroczny zwycięzca. Ostatnim był Portugalczyk, Salvador Sobral, dlatego w tym roku całość ma miejsce w Lizbonie. W przeszłości nie brakowało zwycięstw artystów mniej znanych i kontrowersyjnych, takich jak Lordi czy Conchita Wurst. Dla części, jak choćby ABBY czy Celine Dion, triumf w konkursie okazał się przepustką do sławy.

REKLAMA

Polska uczestniczy w Eurowizji od 1994 roku.

Wówczas to Edyta Górniak z utworem To nie ja! wywalczyła drugie miejsce, co pozostaje najlepszym wynikiem naszych reprezentantów. W zeszłym roku Kasia Moś wykonała Flashlight i uplasowała się na 22. lokacie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA