REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Fani zrzucają się, by ich seriale mogły trwać...

Reanimacja trupów to rzecz kontrowersyjna. Kickstarter bawi się we Frankensteina i twórcy niektórych upadłych seriali wierzą, że dzięki fanom dokończą urwane dzieła. Tylko ostatnia deska ratunku już dawno odpłynęła…

19.03.2013
10:00
Fani zrzucają się, by ich seriale mogły trwać…
REKLAMA
REKLAMA

Wpierw byli Bogaci bankruci. Po wielu latach zagorzali wielbiciele rodziny Bluth domagali się od FOXa dokończenia w jakiejkolwiek formie. Serial był dobry, lecz jego humor oscylował w granicach typowego amerykańskiego absurdu – z jednej strony drażnił, ale z drugiej przyciągał ociekającą z ekranu głupotą. Dopiero po 8 latach wybłagano czwarty sezon, który wyemituje w maju Netflix.  Wszystkie odcinki zostaną opublikowane jednocześnie, tak jak wcześniej to było z House of Cards Davida Finchera, a wkrótce z Hemlock Grove Eliego Rotha. Polityka takiej emisji cieszy szczególnie, jak słupki oglądalności niektórych produkcji wahają się, lub producenci wymuszają z różnych przyczyn długie przerwy. Można serial połknąć w całości, niż zajadać go małymi kawałkami niczym na diecie Dukana.

Obecnie jednak fundusze znajduje się na Kickstarterze. Szuka się fanów i obiecuje – sfinansujcie nam projekt, a damy wam serial, którego skasowanie doszczętnie zniszczyło wam codzienne życie rozrywkowe. Weronika Mars, po jedynie trzech sezonach żywotności na CW, to jedna z tych produkcji, której nagłe usunięcie z ramówki wywołało oburzenie wśród amerykańskich nastolatków. O realizacji kinowej kontynuacji mówiło się przez lata… aż do skutku. Na portalu zebrano już ponad 3 miliony dolarów! Imponująca kwota, choć niekoniecznie dla  przemysłu filmowego. Wysokobudżetowe filmy potrzebują ogromnej ilości środków szczególnie, gdy rezultatem ma być wysoka sprzedaż biletów. Nie rozumiem tej nagłej fascynacji, ale wywołało to niezwykle gorącą dyskusję w Internecie. Dla filmowców przecież 3 miliony to ledwie kropla w morzu, a cała reszta traktuje to, jakby szansę na reaktywację dawnej siły upadłego serialu. Weronika Mars przecież z jakichś względów została skasowana – ludzie nie oglądali jej nie bez powodu.

kickstarter

Teraz plotkuje się o tym, ze Bryan Fuller zapytał się Roba Thomasa (twórcy wspomnianej produkcji CW), o szczegóły dotyczące funkcjonowania portalu Kickstarter. Nieoficjalnie mówi się, że zrobił to, by dokończyć kontynuację Gdzie pachną stokrotki. Szczerze powiedziawszy, fantastyczny pomysł! Serial był nietuzinkowy i balansował między klimatem baśniowym, a komediowej konwencji magicznego realizmu w wyolbrzymionym świecie. Oglądało się to znakomicie i kasacja była bolesnym ciosem w czułe miejsce, lecz liczy się zyskowność. Ważniejsza jest przecież oglądalność niż ilość wielbicieli, którzy na różnych konwencjach przebierają się za postaci i wykupują cały nakład DVD. Nawet jeśli odpowiednie fundusze się zbiorą, w co szczerze wątpię, to strasznie ciężko będzie do projektów przyciągnąć tych samych aktorów i zrealizować to z taką samą klasą. Chyba, że budżet będzie niezwykle wysoki, a kieszenie fanów aż tak pojemne nie są.

Wszyscy pragną przywrócenia dawnego serialu, ale nikt nie myśli o duchu nowych czasów. Zmieniła się mentalność scenarzystów - każdy pomysł musi zostać rozciągnięty do proceduralnego tasiemca. Przecież Weronika Mars i Gdzie pachną stokrotki to seriale przede wszystkim kryminalne. Każdy z odcinków przedstawia zagadkę i ją konsekwentnie rozwiązuje. Wątki poboczne składają się na ważny element serialu, lecz czy będzie to nadal ten sam serial? Filmy kinowe Z archiwum X podwójnie udowodniły, że prawdy już tam nie ma – została w pełni ujawniona i jest tym złym kinematograficznym kiczem. Nie na darmo jeden filozof powiedział, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. Chyba, że twórcy seriali traktują ich skasowanie jako niedokończoną sprawę. Wtedy może lepiej, by je szybko zakończyli. Inaczej odbije to się na ich rzemieślniczym reżyserskim sukcesie. Mimo ogromnego sceptycyzmu – trzymam kciuki!

Tym, którzy nigdy o Stokrotkach nie słyszeli, zwiastun pierwszego sezonu!

REKLAMA

Oba sezony Gdzie pachną stokrotki można zakupić na empik.com lub merlin.pl, niestety w bardzo wysokich cenach (już nawet Chirurdzy są tańsi!). Polski nakład DVD Weroniki Mars już się skończył.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA