REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy /
  4. Seriale /
  5. VOD

Jak skończył się serial „Breaking Bad”? Przypominamy najważniejsze wydarzenia przed premierą filmu „El Camino”

El Camino: Film Breaking Bad” to obraz wieńczący historię Jessego Pinkmana, jednego z głównych bohaterów serialu „Breaking Bad”.

09.10.2019
17:57
Breaking Bad - kadr promocyjny
REKLAMA
REKLAMA

Vince Gilligan, twórca serialu zdradził, że jego film to dzieło skierowane bezpośrednio do fanów produkcji, dlatego nie planuje w niej za bardzo tłumaczyć o co chodzi. Jego celem jest raczej od razu wrzucić widza w wir akcji. Pewnie dlatego Netflix od ponad miesiąca zapowiada premierę filmu, przypominając też, że na platformie dostępnych jest pięć sezonów serialu.

Jeśli jednak oglądałaś/oglądałeś serial w latach jego emisji, czyli 2008-2013 i nie masz czasu ponownie go nadrabiać przed premierą „El Camino”, trafiłeś we właściwe miejsce. Postanowiliśmy bowiem przypomnieć najważniejsze wydarzenia ostatniego odcinka, abyś był(a) w pełni gotowa na nowe dzieło.

„Breaking Bad” to opowieść o szkolnym nauczycielu chemii, który z trudem wiąże koniec z końcem. Kiedy podczas rutynowej wizyty lekarskiej, dowiaduje się, że jest chory na raka, postanawia zmienić swoje życie i zapewnić lepszy los swojej rodzinie. Mężczyzna, z pomocą swojego byłego ucznia, nieokrzesanego Jessego, podejmuje się produkcji metamfetaminy, nie spodziewając się nawet, jak bardzo zmieni to jego życie.

Pięć sezonów serialu to opowieść o przemianie bohatera, który ze spokojnego przedstawiciela klasy średniej przeistacza się w groźnego bossa narkotykowego, rozprawiającego się z przeciwnikami w najokrutniejszy sposób.

Centralnym pytaniem serialu pozostaje to, czy mężczyzna zmienił się pod wpływem nowej profesji, czy wreszcie ukazał swojego prawdziwe, dawno skrywane oblicze.

Uwaga! Pozostała część wpisu zawiera spoilery z finałowego odcinka serialu „Breaking Bad”.

Finałowy odcinek serialu zatacza interesujące koło względem początków serialu i w umiejętny sposób domyka wszystkie wątki poruszane w 62 odcinkach produkcji. „Felina” rozpoczyna się, gdy Walter wraca do Albuquerque, aby odnaleźć Gretchen i Elliotta Schwartzów, swoich dawnych partnerów biznesowych, z którymi swego czasu założył firmę Grey Matter.

W wyniku ostatnich wydarzeń, w których świat dowiedział się o przestępczej działalności mężczyzny, dawni współpracownicy wyparli się tej znajomości. Walter potrzebuje jednak zapewnienia, że jego przestępcza działalność, rozpoczęta także dlatego, by zostawić swoją rodzinę po śmierci ze środkami do życia, nie pójdzie na marne. Zmusza więc parę dawnych przyjaciół, by ci przyjęli od niego blisko 10 mln dolarów, jako darowiznę dla firmy. Następnie para ma w dniu 18 urodzin jego syna przekazać pieniądze Waltowi Jr. jako swego rodzaju stypendium. Mężczyzna zdradza, że będzie wiedział, czy to zrobili, gdyż wynajął płatnych zabójców, którzy obserwować będą ich każdy ruch. Gdy para zgadza się na warunki umowy, mężczyzna odchodzi.

Breaking Bad - kadr z finałowego odcinka class="wp-image-328814"

Kilka odcinków wcześniej, w wyniku dramatycznych wydarzeń na pustyni, podczas których szwagier Walta, Hank zginął z rąk gangu neonazistów, którzy również chcieli zarobić pieniądze na dystrybucji metamfetaminy, Jesse został pojmany przez wrogą grupę. Walter uznał, że mężczyzna nie żyje. Teraz jednak dowiaduje się, że Jack i jego ekipa rozpoczęli własną produkcję metamfetaminy.

Z tego faktu Walt wnioskuje, że Jesse jednak żyje i należy go uratować.

Z tej okazji, a także w ramach celebracji swoich 52 urodzin, Walt kupuje karabin maszynowy. Montuje go w bagażniku swojego samochodu. Narzędzie przyda mu się później.

Zanim uda się na spotkanie odbicia Jessego z rąk grupy neonazistów, pojawia się w swoim rodzinnym domu, aby przekazać żonie dokument z lokalizacją ukrytych pieniędzy, która obecnie pokazuje też miejsce pochówku Hanka i jego partnera z DEA, Steve’a. Zdradza też żonie, że wbrew temu, co mówił wcześniej - życie handlarza narkotyków nie tylko miało na celu zapewnić lepszy los rodzinie, ale przede wszystkim spełniło skrywane marzenia mężczyzny, który w pełni odnalazł się w swojej profesji, czując do niej powołanie. Walt żegna się z żoną i córką, i ogląda, jak syna wraca do domu ze szkoły.

Udaje się na spotkanie z Toddem i Lydią, dwójką dawnych współpracowników, którzy w czasie jego nieobecności przejęli biznes i rządzą nim ciężką ręką. W trakcie spotkania Walt podmienia cukier Stevia kobiety na śmiertelną rycynę, wykorzystaną w serialu wcześniej do uśmiercenia Tuco Salamanci w 2. sezonie.

Zrobiwszy to wszystko, teraz może już spokojnie udać się do kryjówki neonazistów, aby odbić Jessego z rąk zbrodniarzy. W tym celu wykorzystuje działko zamontowane w samochodzie, by zabić wszystkich złoczyńców jedną serią zabójczych strzałów. On,  Jesse i Todd uchodzą z życiem. Jesse zabija jednak Todda, za krzywdy wyrządzone po porwaniu i zmuszanie go do niewolniczej pracy nad metaamfetaminą.

Na koniec Jesse wsiada do samochodu - Chevroleta El Camino i odjeżdża w siną dal.

Breaking Bad - kadr z finałowego odcinka serialu class="wp-image-328817"

To prawie ostatni kadr serialu, który twórcy kanału na YouTube Looper przyrównują wręcz do zwieńczenia horroru, gdy „finałowa dziewczyna wreszcie uwolniła się od potwora”. Wspólna i zawiła historia Waltera i Jessego to rzeczywiście pasmo nieszczęść i wzajemnego wykorzystania, która od pewnego momentu ukazuje niezdrową zależność obu mężczyzn.

Odcinek i cały serial kończy się sceną, w której zakrwawiony Walt wchodzi do laboratorium, przygląda się zebranym tam urządzeniom, w którym przygotowywana jest metamfetamina. Bohater, raniony podczas nalotu na kryjówkę neonazistów, w pewnym momencie osuwa się na ziemię. W tym momencie widzimy całą sytuację z góry, z „bożej perspektywy” lotu ptaka, gdy kamera odjeżdża od uśmiechniętej twarzy umierającego Walta, aby oddalając się coraz bardziej, ukazać, że w stronę umierającego bohatera zmierza grupa policji.

 Tym samym historia Waltera White’a oraz cały serial dobiegły końca.

Breaking Bad - końcowy kadr serialu class="wp-image-328820"

W tym miejscu warto przypomnieć, że finałowy odcinek uznano za jeden z najlepszych w historii, a jego wysoka ocena przyczyniła się do tego, że serial trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako produkcja, która otrzymała najwyższe oceny przez całą swoją emisję.

REKLAMA

Już wkrótce natomiast dowiemy się, dokąd udał się Jesse po dramatycznych wydarzeniach tej feralnej nocy.

„El Camino: Film Breaking Bad” trafi na platformę Netflix już 11 października.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA