REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Już dzisiaj możecie obejrzeć odrestaurowaną wersję pierwszego Frankensteina. Film ma ponad 100 lat

Wspaniały prezent z okazji 200. urodzin powstania arcydzieła Mary Shelley zaprezentowała nam właśnie Biblioteka Kongresu. Udało im się bowiem w pełni odtworzyć film "Frankenstein" z 1910 roku, który przez dekady uznawany był za zaginiony.

19.11.2018
18:17
frankenstein film 1910
REKLAMA
REKLAMA

Frankenstein to do dzisiaj jedna z najbardziej przerażających opowieści w historii popkultury. To też jedna z pierwszych historii o nadnaturalnym człowieku, obdarzonym nadludzką siłą. Wyjątkowość i tragizm tej postaci dały nowe życie masowej rozrywce i otworzyły drzwi do powstawania zupełnie odmiennego niż to miało miejsce wcześniej typu bohaterów. Kto wie, być może gdyby nie Frankenstein czy Dr Jekyll i Mr Hyde nie narodziłby się nie tylko filmowy horror, jakim go znamy dziś, ale też i opowieści o superbohaterach.

Dla wielu historia filmów o Frankensteinie zaczyna się w 1931 roku, kiedy to powstało mistrzowskie dzieło Jamesa Whale’a z Borisem Karloffem w roli głównej, które przeszło do legendy kina.

Okazuje się jednak, że pierwszy film o potworze Frankensteina powstał ponad dwie dekady wcześniej. A konkretniej w 1910 roku.

Wyprodukowało go Edison Studios, założone przez Thomasa Edisona. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał J. Seatrle Dawley. Przez dekady film ten był uznawany za zaginiony. Kopia "Frankensteina" z 1910 roku znalazła się posiadaniu Aloisa F. Dettlaffa dopiero w latach 50. Nie miał on jednak pojęcia o wadze owego znaleziska aż do 1980 roku, kiedy to Amerykański Instytut Filmowy umieścił tę wersję "Frankensteina" na liście 10 najbardziej pożądanych zaginionych filmów.

Detlaff nie chciał jednak dzielić się z nikim kopią filmu. W 1986 roku reżyser Robert Wise bezskutecznie próbował przekonać go to przekazania mu taśmy w celu odpowiedniego przechowania i archiwizacji. Na przełomie wieków Dettlaff wykonał transfer filmu na format DVD i zaczął sprzedawać go w takiej formie przy każdej możliwej okazji. Dopiero po jego śmierci Biblioteka Kongresu wykupiła kolekcję filmów Dettlaffa, w tym "Frankensteina", którego można było w końcu poddać odpowiedniemu procesowi restauracji.

(…) zanieśliśmy rolkę filmu do naszego laboratorium na skanowanie 2K w celu fotochemicznej ochrony. Z wersji 2K byliśmy w stanie rozpocząć cyfrową restaurację. Brakowało głównych napisów tytułowych oraz międzytytułów, ale na szczęście okazało się, że Edison Historic Site w New Jersey posiadał kopię tytułu. Międzytytuły z kolei zostały odtworzone wykorzystując styl i czcionkę pozostałych napisów. Poprosiliśmy uznanego kompozytora Donalda Sosina o skomponowanie ścieżki dźwiękowej dla filmu – czytamy na blogu Biblioteki Kongresu.

I tym oto sposobem świat może oglądać w pełni odrestaurowaną filmu "Frankenstein" sprzed 108 (!) lat.

REKLAMA

Film dostępny jest do oglądania i ściągania za darmo online na stronach Biblioteki Kongresu. Obraz trwa 13 minut, także stanowić może idealną propozycję jako wstęp do filmowych wieczorów z horrorami. Osobiście polecam, bo to wspaniałe świadectwo historii kina i rodzącej się wówczas tradycji filmów grozy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA