REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Fryderyki 2018 rozdane. Polska muzyka wielobarwna jak nigdy

W Teatrze Polskim w Warszawie zakończyła się 24. gala rozdania Nagród Muzycznych Fryderyk. Wśród zwycięzców między innymi Daria Zawiałow, Hey, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz oraz Taco Hemingway.

25.04.2018
8:46
Fryderyki 2018 rozdane. Wśród nagrodzonych Taco Hemingway
REKLAMA
REKLAMA

Fryderyki co roku przyznaje Akademia Fonograficzna powołana przez Związek Producentów Audio-Video. Dzisiejszą galę, podczas której nagrodzono artystów w 9 kategoriach muzyki rozrywkowej i 3 muzyki jazzowej, poprowadzili dziennikarze radiowej Trójki - Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. Nagrody w kategoriach związanych z muzyką poważną zostały wręczone 16 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Najwięcej nominacji, bo aż 5, otrzymała Daria Zawiałow.

Ostatecznie młoda artystka otrzymała nagrodę za debiut roku oraz album roku w muzyce alternatywnej, za płytę „A kysz!”. Wśród laureatów znalazł się także zespół Hey - grupa otrzymała Fryderyka za najlepszy album rockowy, płytę "CDN". To piękne uhonorowanie całego dorobku zespołu, który po 25 latach zawiesił działalność.

Nagrodę za najlepszy album hip-hopowy otrzymał Taco Hemingway i jego "Szprycer". Raper nie pojawił się na gali, w jego imieniu statuetkę odebrał Marcin Grabski z wytwórni Asfalt Records.

Grabski nie omieszkał wytknąć, że wśród nominowanych zabrakło Quebonafide, którego album był w zeszłym roku najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce.

Powody do radości mają dziś rodzice sióstr Przybysz - panie również zostały nagrodzone. Paulina za najlepszy album elektroniczny, zaś Natalia za album roku pop.

Podczas gali rozdano także nagrody wyjątkowe - Złote Fryderyki. Statuetką uhonorowano między innymi Zbigniewa Wodeckiego, który odszedł w maju zeszłego roku, miesiąc po rozdaniu Fryderyków. Wodecki z zespołem Mitch & Mitch otrzymali wtedy dwie statuetki - za najlepszy album pop "1976: A Space Oddysey", czyli płytę, którą Wodecki z Mitchami odświeżyli po 40 latach, oraz utwór roku.

Laureatów Fryderyków wybierało w tym roku grono 1500 osób, drogą tajnego, dwuetapowego głosowania. Podczas uroczystości na scenie wystąpili między innymi: Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Ania Dąbrowska, Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Natalia Nykiel. Oprawą muzyczną wydarzenia zajęli się Kuba Karaś i Wojtek Urbański.

FRYDERYKI 2018 - LAUREACI

ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych

MUZYKA ROZRYWKOWA - Zbigniew Wodecki

MUZYKA JAZZOWA - Andrzej Dąbrowski

MUZYKA POWAŻNA - Agnieszka Duczmal

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU - Daria Zawiałow

UTWÓR ROKU - Kortez „Dobry moment”

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk) - Hey „CDN”

ALBUM ROKU POP - Natalia Przybysz „Światło nocne”

ALBUM ROKU HIP HOP - Taco Hemingway „Szprycer”

ALBUM ROKU ALTERNATYWA - Daria Zawiałow „A kysz!”

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA - Paulina Przybysz „Chodź tu”

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae) - Kapela ze wsi Warszawa „Re:akcja mazowiecka”

TELEDYSK ROKU - Młynarski-Masecki Jazz Band „Abduł Bey”

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU - Maciej Obara Quartet „Unloved”

REKLAMA

ARTYSTA ROKU - Maciej Obara

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU - Kuba Więcek

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA