REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

"Galveston" - literacki kryminał od twórcy "Detektywa"

Mało kto wie, że Nic Pizzolatto, twórca i scenarzysta znakomitego serialu HBO "Detektyw", w 2010 roku napisał książkę. Kryminał zatytułowany "Galveston" okazał się debiutem niezwykle udanym, zgarniając szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Polska wersja ukaże się już za kilka dni, 15 października. 

06.10.2014
14:07
„Galveston” – literacki kryminał od twórcy „Detektywa”
REKLAMA
Galvestonn Nic Pizzolatto
REKLAMA

Fabuła "Galveston" opowiada o losach Roya Cady'ego, dwumetrowego osiłka, który przy pomocy solidnej, metalowej pałki odzyskuje długi swoich klientów. Jego życie ulega diametralnej zmianie, gdy dowiaduje się, że ma raka płuc. Na domiar złego, podczas wykonywania rutynowej - jak się zdawało - roboty, wpada w pułapkę, która rozpoczyna śmiertelną grę w kotka i myszkę. Roy będzie musiał odwiedzić najbardziej obskurne motele i speluny i zmierzyć się ze swoją przeszłością. Czy uda mu się przetrwać i czy znajdzie w sobie dość sił, by odkupić dawne winy?

Za "Galveston" Nic Pizzolatto został nagrodzony między innymi Spur Award oraz nagrodą Akademii Francuskiej dla najlepszego zagranicznego debiutu - Prix de Premier Roman L'Etranger, znalazła się także w gronie finalistów Discover Award oraz nagrody im. Edgara Allana Poe dla najlepszego debiutu. The New York Times napisał o tej powieści, że jej emocjonalna szczerość i bijąca od niej moc jest większa od wszystkiego, co zostało zaserwowane w tym gatunku w ciągu ostatnich kilku lat.

REKLAMA

"Galveston" bywa porównywany do wczesnych powieści Cormaca McCarthy'ego. Powieść utrzymana jest w klimacie noir, podobnym do tego, znanego z serialu "Detektyw".

Książka ukaże się w Polsce 15 października nakładem wydawnictwa Marginesy. Autorem przekładu jest Marcin Wróbel. E-book jest już dostępny w e-księgarni Publio.pl. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA