REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tak mogła wyglądać fabuła książki „Gra o tron”

Jak zakończy się "Pieśń Lodu i Ognia", cykl autorstwa George'a „Not You Bitch” Martina? Tego prędko się nie dowiemy, bowiem pisarz stale opóźnia premiery kolejnych tomów wchodzących w skład cyklu. Co więcej, według wszelkiego prawdopodobieństwa, finał poznamy najpierw z realizowanego przez HBO serialu, który najpewniej już wkrótce prześcignie książki. Możemy za to dowiedzieć się, jaką fabułę miała pierwotnie mieć "Gra o tron".

06.02.2015
11:21
Tak mogła wyglądać fabuła książki Gra o tron
REKLAMA
REKLAMA

Do bardzo interesujących materiałów udało się dotrzeć serwisowi Winteriscoming.net. To zarys pierwszej wersji powieści George'a R. R. Martina, opisujący fabułę pierwszej części jego najsłynniejszej serii, nim ta jeszcze rozrosłą się do monstrualnych rozmiarów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że początkowo saga „Pieśni Lodu i Ognia” miała być trylogią, składającą się z „Gry o Tron”, „Tańca ze smokami” oraz „Wichrów zimy”. W trakcie pisania, Martin musiał jednak zweryfikować swoje plany, bowiem kolejne wątki i rozmiary rozrosły się do tego stopnia, że ostatecznie cykl będzie składał się z 7 ksiąg, z których dotychczas wydanych zostało pięć.

pusty tron gra o tron

Pisarz nigdy nie ukrywał inspiracji wydarzeniem, które zapisało się w historii jako Wojna Dwóch Róż. Kiedy przyjrzymy się jego notatkom dotyczącym pierwotnie planowanej fabuły, widać to bardzo wyraźnie. Gdyby nie zmiany, których dokonał, byłaby mu dość wierny, choć z Lannisterami i Starkami, zamiast Lancasterów i Yorków. Jak wyglądają najważniejsze modyfikacje względem wersji, którą znamy?

REKLAMA
  • Jedynie piątka głównych bohaterów miała przeżyć wszystkie całą trylogię. To Tyrion, Bran, Arya, Jon oraz Daenerys.
  • Spora część postaci i rodów w ogóle się w niej nie pojawia - nie ma w niej m.in. Lorda Tywina Lannistera, Boltonów, Freyów, Martelli czy Tyrellów. Jedynym - poza Starkami i Lannisterami - rodem wspomnianym w treści są Baratheonowie.
  • Sansa poślubia Joffreya, co ród Starków traktuje jako zdradę. Owocem ich związku jest dziecko, będące dziedzicem Żelaznego Tronu.
  • Robb Stark ginie w bitwie, a Catelyn Stark z rąk Innych. Z kolei Khala Drogo w akcie zemsty za śmierć swojego brata zabija Daenerys, która następnie jest ścigana przez członków jego Khalasaru. Udaje jej się jednak ujść z życiem, z pomocą smoków zebrać armię i zaplanować inwazję na Siedem Królestw.
  • Pomiędzy Aryą Stark Jonem Snow oraz Tyrionem Lannisterem istnieje trójkąt miłosny. Snow jest przyrodnim bratem Starkówny, ale również zaprzysiężonym bratem z Nocnej Straży, skazanym na dożywotni celibat, co nieco komplikuje ich plany.

Choć to tylko notatki, nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z tego, że Martin zmienił część swoich planów związanych z "Grą o tron". Książka w finalnej wersji, wydaje się być dużo bardziej atrakcyjna od tej pierwotnie planowanej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA