REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Brian i Jessica? Zapomnij, teraz rodzą się Khaleesi i Arye

W Polsce popularność zdobywają imiona Brian i Jessica, a na Wyspach brytyjskich króluje Gra o tron. W ubiegłym roku urodziło się tam 69 dziewczynek, które nazwano Khaleesi, a najpopularniejszym imieniem z serialu okazało się to, które nosi jedna Starkówna, Arya.

22.09.2017
12:19
Daenerys
REKLAMA
REKLAMA

Gra o tron to coś więcej niż świetny serial, to popkulturowy fenomen, który wykracza o wiele dalej niż globalne zainteresowanie produkcją HBO. W 2016 roku na Wyspach brytyjskich sporo dziewczynek nazwano na cześć kilku kobiecych postaci z serialu. Najpopularniejszym wybieranym imieniem, pochodzącym z Gry o tron, była Arya.

Imię młodszej córki Neda Starka nadano ponad 300 dziewczętom. Arya wyprzedziła takie imiona jak Mary i Katherine.

Ale to nie wszystko - jak dowiadujemy się z BBC - w 2016 roku 69 dziewczynek otrzymało imię Khaleesi. To właśnie takim przydomkiem tytułuje się Zrodzona z Burzy, Daenerys z rodu Targaryenów. Ponadto wybierano takie imiona jak: Tyrion, Daenerys, Sansa czy Brienne. Wśród maluchów nie było żadnego Joffreya, ale to akurat chyba nie powinno dziwić, wszak to jedna z najbardziej znienawidzonych postaci w produkcji HBO.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy serial oddziałuje tak na brytyjską społeczność. Zainteresowanie imionami pochodzącymi z serialu odnotowano choćby dwa lata wcześniej.

Nie tylko Gra o tron ma wpływ na to, jak rodzice nazywają swoje dzieci.

REKLAMA

Radość z powrotu Gwiezdnych wojen w 2015 roku też ma swoje skutki w wyborze imion. W ubiegłym roku 54 chłopców otrzymało imię Kylo. Na cześć Rey, w którą wcieliła się Daisy Ridley, nazwano 17 niemowląt. Popularne stało się ponownie imię Hermiona ze względu na sztukę "Harry Potter i Przeklęte Dziecko" wystawioną w 2016 roku w londyńskim Palace Theatre. Śmierć Davida Bowiego również przyczyniła się do wyboru imion. Imieniem Bowie nazwano kilkadziesiąt niemowlaków - zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki na Wyspach brytyjskich jest jednak Olivia, która zastąpiła Amelię. W Polsce wśród dziewczynek prym wiodą Zuzanny, a wśród chłopców najczęściej nadawanym imieniem jest Antoni. Choć otworzyliśmy się od paru lat na zagraniczne imiona, zapisywane w sposób różnoraki, dużo jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć, żebyśmy na ulicy usłyszeli wołanie "Khaleesi". Chociaż jeśli zdarza nam się nadawać imiona na cześć właściciela Biedronki, to kto wie...

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA