REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Brian i Jessica? Zapomnij, teraz rodzą się Khaleesi i Arye

W Polsce popularność zdobywają imiona Brian i Jessica, a na Wyspach brytyjskich króluje Gra o tron. W ubiegłym roku urodziło się tam 69 dziewczynek, które nazwano Khaleesi, a najpopularniejszym imieniem z serialu okazało się to, które nosi jedna Starkówna, Arya.

22.09.2017
12:19
Daenerys
REKLAMA
REKLAMA

Gra o tron to coś więcej niż świetny serial, to popkulturowy fenomen, który wykracza o wiele dalej niż globalne zainteresowanie produkcją HBO. W 2016 roku na Wyspach brytyjskich sporo dziewczynek nazwano na cześć kilku kobiecych postaci z serialu. Najpopularniejszym wybieranym imieniem, pochodzącym z Gry o tron, była Arya.

Imię młodszej córki Neda Starka nadano ponad 300 dziewczętom. Arya wyprzedziła takie imiona jak Mary i Katherine.

Ale to nie wszystko - jak dowiadujemy się z BBC - w 2016 roku 69 dziewczynek otrzymało imię Khaleesi. To właśnie takim przydomkiem tytułuje się Zrodzona z Burzy, Daenerys z rodu Targaryenów. Ponadto wybierano takie imiona jak: Tyrion, Daenerys, Sansa czy Brienne. Wśród maluchów nie było żadnego Joffreya, ale to akurat chyba nie powinno dziwić, wszak to jedna z najbardziej znienawidzonych postaci w produkcji HBO.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy serial oddziałuje tak na brytyjską społeczność. Zainteresowanie imionami pochodzącymi z serialu odnotowano choćby dwa lata wcześniej.

Nie tylko Gra o tron ma wpływ na to, jak rodzice nazywają swoje dzieci.

REKLAMA

Radość z powrotu Gwiezdnych wojen w 2015 roku też ma swoje skutki w wyborze imion. W ubiegłym roku 54 chłopców otrzymało imię Kylo. Na cześć Rey, w którą wcieliła się Daisy Ridley, nazwano 17 niemowląt. Popularne stało się ponownie imię Hermiona ze względu na sztukę "Harry Potter i Przeklęte Dziecko" wystawioną w 2016 roku w londyńskim Palace Theatre. Śmierć Davida Bowiego również przyczyniła się do wyboru imion. Imieniem Bowie nazwano kilkadziesiąt niemowlaków - zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki na Wyspach brytyjskich jest jednak Olivia, która zastąpiła Amelię. W Polsce wśród dziewczynek prym wiodą Zuzanny, a wśród chłopców najczęściej nadawanym imieniem jest Antoni. Choć otworzyliśmy się od paru lat na zagraniczne imiona, zapisywane w sposób różnoraki, dużo jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć, żebyśmy na ulicy usłyszeli wołanie "Khaleesi". Chociaż jeśli zdarza nam się nadawać imiona na cześć właściciela Biedronki, to kto wie...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA