REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Co było w liście, który Arya wykradła Littlefingerowi? Gra o tron powraca do pierwszego sezonu

Jeżeli oglądaliście piąty odcinek serialu Gra o tron, na pewno nie zdążyliście zapoznać się z treścią listu, który Arya wykradła Littlefingerowi. Żaden problem - nadrabiamy to niedopatrzenie.

14.08.2017
17:30
Gra o tron - co było w liście, który Arya wykradła Littlefingerowi?
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga spoilery!

W piątym odcinku Gry o tron mogliśmy zobaczyć, jak Littlefinger rozciąga macki wokół ludzi Północy zgromadzonych w Winterfell. Nowy pan Doliny przekupuje służki, mąci wśród lordów, a także posiada dostęp do archiwów zarządzanych przez maestera. To właśnie z nich pochodzi fragment pergaminu, który Littlefinger bierze na własność, dziękując w imieniu Sansy. Nie umyka to uwadze Aryi, która włamuje się do jego kwater, a następnie wykrada skrzętnie schowany list.

Producenci serialu Gra o tron nie trudzili się, aby zapoznać widza w treścią zapisaną na pergaminie.

List pojawia się na ekranie na zaledwie kilka sekund. Do tego efekt rozmazania krawędzi utrudnia przeczytanie całości, zapisanej odręcznie w języku angielskim. Jeżeli jesteście już po seansie piątego epizodu, mogę się założyć, że nie udało się wam zapoznać z zawartością korespondencji. To żaden problem. Internet nienawidzi niedokończonych wątków, a fani poskładali treść listu w czytelną całość. Poniżej przeczytacie jej tłumaczenie na język polski:

Robb

Piszę ten list z ciężkim sercem. Miłościwie nam panujący król Robert nie żyje. Zmarł od ran odniesionych podczas polowania na dziki. Nasz ojciec został oskarżony o zdradę. Konspirował przeciwko mojemu ukochanemu Joffrey’owi razem z braćmi Roberta. Chcieli ukraść mu tron. Lannisterowie traktują mnie bardzo dobrze, dostarczając wszelkich wygód. Błagam Cię. Przybądź do Królewskiej Przystani, przysięgnij wierność królowi Joffrey’owi i zakończ konflikt między wielkimi domami Lannisterów i Starków. Twoja siostra.

Sansa

Taki list faktycznie powstał i naprawdę został napisany ręką Sansy. Gdy Ned Stark został oskarżony o zdradę, jego córka przebywała w Królewskiej Przystani, mając wyjść za Joffrey’a. Cersei do spółki z Littlefingerem, Varysem oraz ówczesnym maesterem stolicy przygotowała szopkę mającą nastraszyć dziewczynę. Sansa była wtedy znacznie bardziej naiwna i strachliwa, dlatego napisała list, będąc pod silnym wpływem królowej. Zrobiła to, wciąż licząc na małżeństwo z „wymarzonym” księciem, a także na uratowanie ojca spod katowskiego miecza.

Robb Stark rozpoznał w liście siostry wpływ Cersei. Gdy wiadomość dotarła do Winterfell, najstarszy syn Neda nie zamierzał składać broni. W tym momencie można by sądzić, że historia listu z pierwszego sezonu ulega zapomnieniu. Nie dla Littlefingera. Petyr Baelish najpierw sam uczestniczył w teatrzyku mającym zastraszyć Sansę, a kilka lat później ponownie wykorzystuje list napisany przez przerażoną dziewczynkę.

Littlefinger doskonale wiedział, że jest śledzony przez Aryę.

REKLAMA

Chociaż Baelish nie zna wszystkich umiejętności młodej zabójczyni, nawet ich próbka na placu ćwiczebnym wystarczyła, aby Peter stał się świadom zagrożenia. Mężczyzna wie, że im lepsza jest relacja sióstr z domu Starków, tym mniej miejsca i wpływów w Winterfell pozostaje dla niego. Właśnie dlatego Baelish próbuje wbić kość niezgody między bohaterkami, a ma mu w tym pomóc list napisany przez Sansę.

Littlefinger chciał, aby Arya przeczytała tę korespondencję. Jego celem było zapoznanie młodej zabójczyni z wiadomością, w której Sansa chce poślubić Joffrey’a, poddać Starków Lannisterom, a także uznaje ich ojca za zdrajcę korony. Chociaż Robb poznał się na manipulacjach Cersei, Arya może nie być tak wyczulona na polityczne meandry. Wszakże była wtedy jeszcze malutkim dzieckiem, które najprawdopodobniej nie rozumiało całej sytuacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA