REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Mordercza lista Aryi Stark przeszła spore zmiany. Kto jeszcze naraził się bohaterce „Gry o tron"?

Niektórzy liczą owce przed snem, inni wymieniają w kółko listę osób, których mają zamiar zabić. Arya Stark należy do tej drugiej grupy, a wraz z nieuchronnie zbliżającym się końcem „Gry o tron” warto sprawdzić, kto pozostał jeszcze przy życiu na słynnej liście.

24.04.2019
14:53
Do końca Gry o tron już tylko cztery odcinki. Kto pozostał na liście Aryi?
REKLAMA
REKLAMA

Arya Stark w trakcie trwania całego serialu przeszła niezwykłą przemianę. Z małej dziewczynki przeistoczyła się w jedną z najbardziej wprawionych zabójczyń w Westeros. Jej ścieżka była jedną z najbardziej pokrętnych i wymagających wśród wszystkich postaci, które mieliśmy okazję poznać w „Grze o tron”. Wraz ze zbliżającym się zagrożeniem w postaci Nocnego Króla i jego armii nieumarłych wydawać by się mogło, że nasza bohaterka puści w niepamięć swoją personalną misję zemsty na osobach, które przyczyniły się do krzywd zaznanych przez jej rodzinę.

Okazuje się jednak, że nasza bohaterka nawet w obliczu nadciągającego kataklizmu dobrze pamięta, kogo jeszcze powinna dosięgnąć sprawiedliwość wymierzona końcówką jej miecza. Jednak wydaje się, że Arya podchodzi nieco łagodniej niż kiedyś do przewinień poszczególnych bohaterów, ponieważ kilkoro z nich wykreśliła poprzez personalne ułaskawienie.

Arya Stark i jej lista – kto na niej był, a kogo jeszcze czeka starcie z Igłą?

Cersei Lannister

gra o tron arya lista class="wp-image-278735"

Obecna królowa siedmiu królestw Westeros zasłużyła na jedno z głównych miejsc na liście Aryi Stark dzięki zbrodniom dokonanym przeciwko Nedowi Starkowi. Cersei wysunęła przeciwko ojcu Aryi fałszywe oskarżenia i doprowadziła do jego aresztowania. To z kolei kosztowało Neda Starka jego głowę. Królowa obecnie znajduje się w Królewskiej Przystani i nie zapowiada się, jakoby miała się stamtąd przemieszczać.

Ilyn Payne

Chociaż trudno winić kata za wypełnianie jego ponurych obowiązków, to jednak na liście Aryi znalazło się także miejsce dla Ilyna Payne’a. To właśnie on ściął głowę Nedowi Starkowi na oczach tysięcy mieszkańców Królewskiej Przystani. W przypadku tej postaci trudno jednak stwierdzić, czy wciąż żyje, ponieważ Payne nie pojawił się na ekranach naszych telewizorów i komputerów właściwie od drugiego sezonu „Gry o tron”.

Gregor Clegane

gra o tron arya lista class="wp-image-278747"

Zwany Górą jest jednym z najbardziej przerażających mężczyzn w „Grze o tron”. Został wpisany na listę Aryi po jej pobycie w Harrenhal, gdzie Góra torturował i zabijał niewinnych ludzi na oczach młodej bohaterki. Clegane obecnie przebywa w Królewskiej Przystani u boku Cersei Lannister, której służy jako personalna ochrona. Trudno jednak stwierdzić, czy bohater jest żywy, ponieważ dzięki tajemnym zabiegom Maestra Qyburna został przywrócony do życia po tym, jak zmarł w wyniku odniesionych ran w walce z Oberynem Martellem.

Sandor Clegane

gra o tron arya lista class="wp-image-278750"

Nazywany Ogarem trafił na listę Aryi, ponieważ zabił jej przyjaciela Mycaha. Wydaje się jednak, że w obliczu wszystkich wydarzeń, a także pewnej zażyłości, która niegdyś łączyła tę dwójkę bohaterów, Arya postanowiła przebaczyć Ogarowi jego winy. Za najlepsze potwierdzenie mogą posłużyć dotychczasowe spotkania Ogara i Aryi w 8. sezonie „Gry o tron”, w których młoda Starkówna raczej nie wyglądała, jakby miała przymierzać się do szybkiego zabójstwa.

Beric Dondarrion

gra o tron arya lista class="wp-image-278753"

Kolejnym szczęśliwie ułaskawionym został ostatnio Beric Dondarrion. Bohater został wpisany na listę, ponieważ swego czasu sprzedał Gendry’ego Czerwonej Kapłance. Od tego czasu najwyraźniej odkupił swoje winy, czego potwierdzeniem jest jedna ze scen z poniedziałkowego odcinka „Gry o tron”, kiedy to Ogar pyta się Aryi przy Bericu, czy ten ostatni również znajdował się na liście bohaterki. Arya odpowiedziała na tę zaczepkę zdawkowym „przez jakiś czas”, co najprawdopodobniej wykreśla Berica z wyliczanki bohaterki.

Thoros z Myr

Kapłan Pana Światła znalazł się na liście Aryi wraz z Bericem Dondarrionem z tego samego powodu. Jednak nie było mu dane zaznać przebaczenia ze strony młodej Starkówny. Wcześniej zginął w walce z nieumarłymi za murem.

Melisandre

gra o tron arya lista class="wp-image-278756"

Melisandre także zasłużyła sobie na silną pozycję na liście Aryi ze względu na jej zbrodnie dokonane przeciwko Gendry’emu. To ona zabrała go ze sobą do Stannisa Baratheona przeświadczona, że krew Gendry’ego przysłuży się zwycięstwu Stannisa w trakcie walk o panowanie nad Westeros. Bohaterka wciąż żyje, jednak jej dokładne położenie nie jest obecnie znane.

Polliver

Polliver pokonał raz Aryę i zabrał jej Igłę, ukochany miecz, który dostała jeszcze w 1. sezonie od Jona Snowa. Arya dokonała już zemsty na tym bohaterze, zabijając go w jednej z tawern, gdy wraz z Ogarem natrafiła na podwładnego Lannisterów.

Rorge

Rorge groził Aryi gwałtem na niej. Także i na niego spadła ręka sprawiedliwości wymierzona ostrzem miecza Aryi.

Meryn Trant

Trant zamordował jednego z pierwszych nauczycieli Aryi, Syrio Forela, który uczył bohaterkę posługiwania się mieczem. Arya już dokonała zemsty na Merynie Trancie, używając nowo poznanej taktyki zakładania twarzy innych postaci.

Joffrey Baratheon

gra o tron arya lista class="wp-image-278759"

Joffrey prawdopodobnie trafił na mordercze listy wielu mieszkańców Westeros, jednak na personalnej liście Aryi znalazł się z dwóch powodów. Bohaterka obwiniała go za śmierć swojego ojca, Neda Starka, a także za śmierć jej przyjaciela Mycaha. Zanim jednak młodej Starkównie udało się wymierzyć osobiście sprawiedliwość Joffreyowi, ubiegła go Olenna Tyrell, zatruwając wino sadystycznego króla, by uchronić swoją wnuczkę, Margaery Tyrell przed zgubnym małżeństwem.

Tywin Lannister

gra o tron arya lista class="wp-image-278765"

Arya chciała zamordować głowę rodu Lannisterów, ponieważ to właśnie Tywin stał za rzezią Starków w trakcie Purpurowego Wesela. Ubiegł ją jednak syn Tywina, Tyrion, który zabił swojego ojca za pomocą kuszy, a następnie uciekł z Królewskiej Przystani ku Essos i Daenerys Targaryen.

Walder Frey

REKLAMA
gra o tron arya lista class="wp-image-278768"

Walder Frey znalazł się na liście Aryi za jego zbrodnie przeciwko Starkom i Tullym. To on spiskował z Tywinem, a także obserwował, jak ginie brat Aryi, Robb Stark, jego ciężarna żona oraz matka Aryi, Catelyn Stark. Jednocześnie to była jedna z najbardziej krwawych zemst dokonanych przez Aryę. Nie wystarczyła jej bowiem głowa samego Waldera Freya, którego bohaterka zabiła pod koniec 6. sezonu. Arya posunęła się o krok dalej i otruła cały ród Freyów w ramach zemsty za swoją rodzinę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA