REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Gra o tron z nowym wyróżnieniem. BAFTA przyzna serialowi nagrodę specjalną

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych postanowiła wyróżnić produkcję HBO. W tym roku Gra o tron otrzyma specjalną nagrodę BAFTA. Kapituła Akademii doceniła aspekty techniczne serialu oraz jego wpływ na telewizyjne środowisko w Wielkiej Brytanii.

16.04.2018
12:42
Gra o tron: BAFTA uhonoruje serial nagrodą specjalną
REKLAMA
REKLAMA

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Ten tytuł śledzą dziesiątki milionów ludzi na całym świecie, a krytycy rozpływają się nad jego jakością. Ich zdanie zdaje się podzielać jury najważniejszych nagród. Produkcja HBO ma już na koncie 38 nagród Emmy. Ponadto w 2012 r. wcielający się w Tyriona Peter Dinklage dostał Złotego Globa za rolę drugoplanową. W tym roku lista zdobytych statuetek się powiększy.

BAFTA uhonoruje serial nagrodą specjalną.

Akademia uzasadniła swoją decyzję tłumaczeniem, że Gra o tron przesunęła wszystkie granice w tworzeniu epickiego fantasy. Krishnendu Majumdar, stojący na czele Telewizyjnego Komitetu BAFTA, powiedział:

„Rzemiosło w tym jednym z najpopularniejszych seriali dramatycznych naszych czasów jest po prostu niewiarygodne. Od zapierających dech w piersi lokacji po misternie wykonane kostiumy i scenografię, nie zapominając o poziomie szczegółów stworzonych przez ekipę charakteryzatorów i protetyków, by wymieć tylko kilka rzeczy”.

Kolejnym powodem przyznania nagrody jest wpływ Gry o tron na produkcję w Zjednoczonym Królestwie. Znakomita część serialu powstała w Moneyglass i w Belfaście w Irlandii Północnej. Tam też kręcony jest ostatni sezon, który zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Wybór takich lokacji z pewnością odbił się pozytywnie na popularności owych miejsc, nie tylko pod względem produkcyjnym, ale także turystycznym.

Gra o tron BAFTA class="wp-image-153927"

Statuetka zostanie wręczona 22 kwietnia podczas ceremonii przyznania Nagród Craft Brytyjskiej Akademii Filmowej. Na tej gali wyróżniani są przedstawiciele tzw. rzemiosła telewizyjnego, czyli reżyserzy, montażyści, operatorzy itd. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2000 r., choć same produkcje małego ekranu nagradzane są od 1955 r. Listę tegorocznych nominowanych w głównych kategoriach telewizyjnych znajdziecie TUTAJ.

Gra o tron została już raz nagrodzona przez Brytyjską Akademię.

REKLAMA

W 2013 r. serial otrzymał Nagrodę Publiczności. Tym razem statuetkę w imieniu całej ekipy serialu odbiorą John Bradley i Hannah Murray, znani fanom jako Samwell Tarly i Goździk.

Tegoroczna ceremonia będzie transmitowana na żywo na oficjalnych profilach BAFTA na Twitterze i YouTubie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA