REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Przez tyle lat robiliśmy to źle. Twórca języka Dothraków wyznał, jak poprawnie wymówić słowo „Khaleesi”

Słowo Khaleesi jest jeszcze trudniejsze w wymowie niż sam jego zapis. Przez te wszystkie lata wypowiadaliśmy jeden z tytułów Daenerys błędnie.

27.03.2019
12:15
gra o tron emilia clarke
REKLAMA
REKLAMA

No, ale jak to? Przecież w serialu doskonale słychać wymowę. Jorah Mormont co i raz powtarza to słowo, a i sama Dany nie zapomina przypominać o tym kim jest. Zawsze w takim przypadku dało się usłyszeć odpowiednio akcentowane „Ka-Li-Si”. Zgadza się, ale i aktorzy błędnie wypowiadali słowo określające żonę dothrackiego przywódcy, zwanego też khalem.

Potwierdził to David Peterson, twórca języka Dothraków.

Był on gościem podcastu Allusionist prowadzonego przez Helen Zaltzman. Opowiedział o swojej współpracy z twórcami serialowej „Gry o tron”. Zaznaczył, że za każdym razem, gdy konkretne słowo różniło się zapisem od wymowy, dbał o to, aby osoby od HBO były o tym poinformowane i wprowadziły taką fonetykę na ekran. Ten system sprawdzał się za każdym razem z wyjątkiem wyrazu Khaleesi.

Interesujący nas wątek zaczyna się w około 18 minucie podcastu, którego można posłuchać TUTAJ.

Peterson uważa, że popełnił błąd zgadzając się na wymowę z serialu. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana zapisu słowa, a tak ma wobec siebie wyrzuty, że uległ decydentom z HBO.

Khaleesi w poprawnej wymowie ma dużo wyraźniejsze „h” na początku.

Brzmienie słowa tym samym upodabnia się do tych znanych z języków bliskiego wschodu. Powinniśmy je zatem wymawiać jako „Ha-Ly-Si”. Dlaczego Peterson nie postawił na swoim?

REKLAMA

Wiedziałem, że nie wygram tej walki z producentami. Przyzwyczajenia osób posługujących się językiem angielskim są nie do przeskoczenia. Podwójne „e” zawsze będą wymawiać tak jak w ich języku. Chciałem uhonorować pisownię George'a R.R. Martina, czyli zastosować odmienną wymowę.

Przed premierą 8. sezonu „Gry o tron”, która odbędzie się 15 kwietnia, możecie sobie przypomnieć poprzednie serie na HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA