REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Gra o tron” - kto jest kim? Przewodnik po najważniejszych postaciach, które dotrwały do 8. sezonu

Przypominamy, kto jest kim w serialu „Gra o tron”. Bierzemy na tapet wszelkie powiązania i skomplikowane relacje pomiędzy najważniejszymi postaciami.

11.04.2019
13:19
Gra o tron - kadr z serialu
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na spoilery!

Hit stacji HBO wraca już lada moment z 8. i zarazem finałowym sezonem. Przypominaliśmy już na łamach Rozrywka.Blog fabułę poprzednich serii. Dzisiaj pora na pochylenie się nad kwestią skomplikowanych relacji pomiędzy pozostałymi przy życiu bohaterami, którzy nadal biorą udział w tytułowej grze.

5 sezon gra o tron class="wp-image-268038"

Jon Snow

„Gra o tron” jest serialem wyjątkowym ze względu na brak typowego głównego bohatera. Z początku można było mieć wrażeniem, że będzie nim Ned Stark, grany przez Seana Beana. George R.R. Martin… uciął spekulacje na ten temat. Okazało się w dodatku, że nawet dzieci tego bohatera wcale nie są takie ważne.

Co innego Jon Snow, który przedstawiony został nam jako bękart Neda. Nigdy nie zżył się z jego dziećmi z prawego łoża i na początku serialu udał się na Mur. Wyrzekł się tam swoich koligacji rodzinnych i poprzysiągł służyć Nocnej Straży aż do końca swych dni.

Przez lata wątek Jona Snowa był zapychaczem.

Młody chłopak nawiązał na Murze kilka przyjaźni i został nawet Lordem Dowódcą, ale nie zapowiadało się, by wrócił na polityczną arenę. Dopiero potem się okazało, że to bodaj najważniejsza postać w całej „Grze o tron”. Jon Snow to w końcu tak naprawdę Jeahaerys Targaryen.

hbo gra o tron class="wp-image-257275"

Jon nie jest więc synem Neda Starka, a jego siostrzeńcem. Arya, Sansa i Bran nie są zaś jego rodzeństwem, a kuzynostwem. A ponieważ Snow umarł - został potem wskrzeszony dzięki magii Melisandre - wypełnił swoją służbę. Obwołał się Królem Północy i odbił Winterfell z rąk Ramseya Boltona.

Starkowie

W żyłach Jona Snowa płynie krew Starków, ale jak się okazało z żeńskiej, a nie z męskiej linii. Eddard miał jednak wiele dzieci z prawego łoża, które powiła mu jego żona, Catelyn. Robb i Rickon, czyli jego odpowiednio najstarszy i najmłodszy syn, zostali jednak zamordowani już w poprzednich sezonach.

Przy życiu nadal pozostały aż do 8. serii „Gry o tron” obie córki Neda, czyli Sansa i Arya. Nadal wśród żywych obraca się też trzeci z jego synów, Bran. Większą część serialu rodzeństwo spędziło osobno, ale po latach udało im się odnaleźć. I to w rodzinnym domu.

Sansa Stark

Za młodu była lekkoduchem i marzyła jedynie o życiu w przepychu na królewskim dworze. Miała poślubić Joffreya, dziedzica tronu. Ten okazał się potworem. Sansa po śmierci ojca utknęła w Królewskiej Przystani. Jej planowany od lat ślub nie doszedł do skutku. Zamiast tego wydano ją za Tyriona.

Tyrion Lannister nie chciał mieć tak młodej żony wbrew jej woli i pomógł jej uciec z Królewskiej Przystani. Po długiej tułaczce za sprawą Littlefingera trafiła do Winterfell, gdzie była więziona przez Ramsaya Boltona. Ten zwyrodnialec dopuścił się na niej gwałtu. Udało się jej jednak rozprawić z oprawcą.

helios gra o tron class="wp-image-271146"

Arya Stark

Młodsza córka Neda i Catelyn od zawsze była chłopczycą. Bardziej interesował ją fechtunek niż taniec. Po śmierci ojca uciekła ze stolicy i opuściła Westeros. Zaczęła szkolić się na skrytobójczynię pod przewodnictwem Ludzi Bez Twarzy. Po latach Arya wróciła na kontynent.

Zaczęła zabijać metodycznie ludzi, których umieściła na długiej liście. Trafiły na nią nazwiska osób, które skrzywdziły ją lub jej bliskich. Podczas ucieczki Aryi z Westeros nieoczekiwanie jej druhem został Ogar - ten mniejszy z braci Clegane’ów, czyli Sandor o szpetnie poparzonej twarzy.

Bran Stark

Najmłodszy z pozostałego przy życiu rodzeństwa Starków to sparaliżowany od pasa w dół chłopiec. Kaleką został po nakryciu Jaime’a i Cersei Lannister podczas seksu - mężczyzna wypchnął wtedy rozbrykanego Brana z okna, co skończyło się tragedią.

W toku serialu dzięki wsparciu kilku odważnych ludzi Bran, pomimo paraliżu, dotarł za Mur. Stał się potem Trójoką Wroną. Potrafi kontrolować zwierzęta jako Warg i zaglądać w przeszłość. Obecnie przebywa w Winterfell u boku swoich sióstr.

gra o tron sezon 1 class="wp-image-230162"

Lannisterowie

Jeśli ktoś chciałby szukać w Westeros prawdziwego zła, powinien zwrócić swe oczy w stronę klanu Lannisterów. Co prawda Nocny Król na czele armii nieumarłych jest przerażający, ale jego można traktować jako siłę natury. Cersei jest natomiast tylko człowiekiem, ale o jeszcze zimniejszym sercu niż on.

Kobieta ożeniła się z królem Robertem Baratheonem po zakończeniu jego rebelii. Urodziła trójkę dzieci, ale w żadnym z nich nie płynęła krew jej małżonka. Spłodził je nie kto inny jak Jaime Lannister - jej brat bliźniak. Przez lata był zauroczony swoją siostrą, ale udało mu się wreszcie wyrwać spod jej wpływu.

Najmłodszy z rodzeństwa, czyli Tyrion, nie wdał się w brata ani w siostrę. Lubujący się w używkach karzeł po zabiciu w ramach zemsty swego ojca Tywina, dzięki pomocy brata uciekł z Królewskiej Przystani, nieco dojrzał i trafił na dwór Daenerys. Prędko stał się jednym z jej najbardziej zaufanych doradców. A niedługo potem - namiestnikiem.

gra o tron Khaleesi wymowa class="wp-image-268455"

Smocza królowa ze świtą

Jedną z najważniejszych postaci w serialu „Gra o tron” jest Daenerys z rodu Targaryenów, Pierwsza tego imienia, Niespalona, Królowa Meereen, Królowa Andalów i pierwszych ludzi, Khaleesi Wielkiego Morza Traw, Wyzwolicielka z Okowów i Matka Smoków. Na jej świtę składa się naprawdę wielu wyrazistych bohaterów.

Oprócz wspomnianego Tyriona służą lub służyli jej m.in. Varys, sir Barristan Selmy, Jorah Mormont, Missandrei, Szary Robak i Daario Naharis. Warto też nadmienić, że Daenerys po przybyciu do Westeros planowała podbić kontynent, ponieważ uważa, że Żelazny Tron jej się należy. Jest potomkinią królewskiego rodu.

REKLAMA
gra o tron tyrion daenerys ręka królowej class="wp-image-273471"

Po zobaczeniu w akcji nieumarłych i stracie jednego ze swoich smoków zrozumiała, jak wielkie zagrożenie płynie ze strony Nocnego Króla. Stała się niemal z marszu sojuszniczką Jona Snowa, z którym niedługo później połączył ją romans. Para nadal jednak nie wie, że jest ze sobą skoligacona…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA