REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Koniecznie przeczytaj przed premierą. Streszczenie 6. sezonu Gry o tron

Serial, na który trzeba czekać rok to problem, a serial z taką liczbą wątków to już prawdziwa tragedia. Spieszymy z pomocą. Przed wami najistotniejsze intrygi szóstego sezonu.

12.07.2017
19:18
Streszczenie 6. sezonu Gry o tron. Przypomnienie przed premierą
REKLAMA
REKLAMA

Poniżej znajduje się streszczenie szóstego sezonu Gry o tron. Jeśli spodziewacie się, że pojawi się tu coś innego niż spoilery, to możecie srogo się rozczarować.

Sytuacja na Murze

Nie było kolorowo. Jona Snowa zabili spiskowcy. Na szczęście czarownica w czerwieni przywróciła go do życia. Nasz ulubiony bękart szybko powiesił zdrajców i spotkał się ze swoją siostrą Sansą. Powrót ze świata zmarłych zwolnił bohatera z przysięgi, którą złożył Nocnej Straży. Warto zwrócić uwagę, że opuszczając wartę Snow zabiera ze sobą Dzikich, których osiedlił za Murem. Trzeba przyznać, że załoga twierdz na Murze nie wygląda imponująco i nie mamy informacji o tym, kto obejmie stanowisko Lorda Dowódcy, choć odchodząc Jon Snow niejako mianował nim Edda Tolletta.

 class="wp-image-89378"

Dany i smoki

Los splątał ze sobą Daenerys Targaryen, Tyriona Lannistera i Varysa.

Dany została pojmana przez Dothracką hordę.

Po niezbyt interesujących perypetiach Dany przejęła władzę nad tymi mało cywilizowanymi jeźdźcami. Można powiedzieć, że jej historia zatoczyła koło, bo Daenerys, dzięki małżeństwu z Khalem Drogo, w pierwszym sezonie była Khaleesi (królową) Dothraków.

 class="wp-image-89381"

W czasie jej nieobecności Tyrion i Varys próbują sobie poradzić z szalejącą rebelią, którą wspierają władcy sąsiednich państw-miast.

Idzie im umiarkowanie dobrze, ale w końcu wraca Dany i robi porządek z oponentami. Dzięki triumfowi nad przeciwnikami, może spokojnie ruszyć do Westeros. Zanim jednak to czyni, mianuje Tyriona swoim namiestnikiem i odprawia brodatego kochanka (Daario Naharis). Temu ostatniemu mówi, że zostawia go w Meereen, aby pomógł utrzymać pokój na tym niespokojnym kontynencie. Ta decyzja była uzasadniona, bo w Westeros czeka na nią potencjalny małżonek, który zapewne przyda się jej w zapewnieniu pokoju, a scenarzystom w zbudowaniu znacznie ważniejszego romansu.

 class="wp-image-89379"

Po załatwieniu spraw politycznych i fabularnych Dany jest gotowa do drogi. Potrzebuje jeszcze łodzi, ale te zapewnia jej rodzeństwo z wysp - Yara i Theon Greyjoy. Daenerys jest już w drodze do Westeros. Nareszcie!

Krew i oliwki. Dom Martellów

Sprawa Martellów jest prosta, choć zakończona ostrym grotem. Jaime Lannister chce uwolnić swoją córkę z rąk krewnych Oberyna Martela (brat władcy, życiowy partner Ellarii Sand, ojciec zabójczych córek), którego zabito w pojedynku w stolicy państwa. Złotowłosy bohater i jego siostra obawiają się, że Martellowie będą chcieli się zemścić.

Ostatecznie Ellaria otruła młodą dziewczynę z rodziny Lannisterów.

Kochanka Oberyna morduje też króla i jego syna, a następnie przejmuje władzę w Dorne. Niedługo później okazuje się, że Varys dotarł do Martellów i przekonał Ellarię, aby ta wsparła Dany.

Dom Greyjoyów

Euron Greyjoy wraca na Żelazne Wyspy i morduje króla, swojego brata. Rozpoczyna się wybór władcy Żelaznych Wysp. Początkowo Yara (siostra Theona) cieszy się niemałym poparciem, ale ostatecznie przegrywa z morderczym wujem, który dodatkowo planuje dotrzeć do Dany i zaproponować jej... powiedzmy, że swoją rękę. Yara uprzedza wuja; wraz z Theonem porywa statki z portu i sama składa swoją ofertę Daenerys.

 class="wp-image-89391"

Ważnym wątkiem jest tu historia Theona.

Najpierw pomaga on Sansie uciec przed szalonym Ramseyem Boltonem i udaje się w rodzinne strony. Następnie jego siostra wyrywa go z apatii, w której trwał od czasu okrutnych tortur. Wygląda na to, że kastrat rozumie swoją pozycję i udało mu się przezwyciężyć poczucie winy. Myślę, że będzie jeszcze dużym wsparciem dla swojej siostry.

Starkowie i Boltonowie

Jonowi i Sansie udaje się przekonać kilka rodów, aby pomogły mu w odbiciu Winterfell. Ostateczny sukces ludzie Północy zawdzięczają rycerzom z Doliny Arrynów. Dolinę podporządkował sobie Petyr Baelish, który wcześniej oddał Sansę Boltonom. Warto pamiętać, że matka gromadki Starków była siostrą władczyni tego regionu.

Gra o tron class="wp-image-89396"

Po długiej scenie batalistycznej Ramsey Bolton zostaje zabity z inicjatywy Sansy, a Winterfell przechodzi w ręce Jona Snowa. Potyczka zostaje nazwana Bitwą Bękartów.

Co ciekawe, hołd Jonowi oddaje lokalna szlachta, pieczętując jego prawo do przewodzenia rodowi. W tym momencie warto zwrócić uwagę, że Petyr prawdopodobnie będzie dążył do skłócenia rodzeństwa.

Jon dowiaduje się od Davosa, że Melisandre doradziła królowi Stannisowi, aby ten spalił żywcem swoją córkę. Czarodziejka zostaje wygnana z Winterfell.

Jamie i Brienne

Brienne poprzysięgła Sansie, że będzie ją chronić i reprezentować. Rudowłosa córka Starka postanowiła wysłać wojowniczkę do wuja jej matki, Blackfisha. Ten ostatni bronił się w zamku przed oblężeniem, w którym brał udział Jamie i ród Freyów. Ostatecznie obrońcy padli, Brienne nic nie wskórała, a Jamie ruszył w drogę powrotną do stolicy.

Bran i Arya

Arya, mimo szkolenia, które przechodziła, nigdy nie zapomniała, iż jest Starkiem. Szybko nauczyła się zmieniać twarze i wie, jak walczyć w całkowitych ciemnościach. Z tą wiedzą (po długich i koszmarnie nudnych perypetiach) ruszyła do Westeros i zamordowała starego Freya, który zgotował jej bratu Krwawe Gody.

 class="wp-image-89388"

Bran nauczył się zaglądać w przeszłość i mimo że nie zdobył wystarczającej wiedzy od Trójokiej Wrony i Dzieci Lasu, musiał opuścić ciepłe schronienie, bo na jego kryjówkę szturm przypuścili Biali Wędrowcy. Hodor i reszta mieszkańców kryjówki odeszła do lepszego świata, a Brana uratował wuj Benjen. Brat Neda Starka okazał się ożywionym trupem, który pomógł młodemu wieszczowi dostać się w pobliże Muru.

Co ciekawe, w jednej z wizji Bran dowiaduje się, że Jon Snow to tak naprawdę potomek jego ciotki, Lyanny Stark.

 class="wp-image-89389"

Ojcem "bękarta" jest królewski brat Rhaegar Targaryen. Ned usynowił go, bo uznał, że tylko w ten sposób zapewni mu bezpieczeństwo.

Krótkie rządy Tommena

Wiele miejsca mogę poświecić opowieści o tym, jak to Wielki Wróbel opętywał serca i rozumy pary królewskiej, i jak upokorzył wszystkich tych, których upokorzyć się dało.

Na szczęście Cersei Lannister rozwiązała ten problem.

Wysadziła całą świątynię, w której znajdowali się nie tylko reprezentanci i zbrojne ramię Wiary, ale również rodzina Tyrellów. Włączenie z żoną króla (Margaery), jej bratem (Loras) i ojcem. Jedyną rozpoznawalną postacią z tego rodu, która przeżyła, jest Olena - babcia królowej.

 class="wp-image-89387"

Warto dodać, że w wybuchu zginęli również członkowie rodu Lannisterów. Nestor Kevan i jego syn Lancel.

Plan Cersei nie powiódł się do końca. Na wieść o wybuchu jej ostatnie żywe dziecko (król Tommen) popełniło samobójstwo. Po tym dramacie matka postanowiła wziąć sprawę we własne ręce i koronowała się na władczynię Westeros.

Postacie, które niewiele nas obchodzą, ale to może się zmienić.

Samwell Tarly - dotarł do Cytadeli, w której będzie uczył się na maestra.

Sandor Clegane – dołączył do Bractwa bez Chorągwi.

Jorah Mormont – przyznaje się do swojej śmiertelnej choroby. Dany wysyła go z misją znalezienia lekarstwa.

REKLAMA

Byłem zmuszony pominąć kilka drobnych wątków tej opowieści. Mam jednak wrażenie, że prawdziwa walka o tron rozegra się między opisanymi wyżej bohaterami. O ile uda im się dotrwać do końca. A to przecież nie jest przesądzone.

Premiera siódmego sezonu Gry o tron już 17 lipca. Serial będziecie mogli oglądać na HBO i HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA