REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. TV /
  4. Seriale

„Gra o Tron” – oto jak różnią się historie bohaterów z książek oraz serialu HBO

Przez konferencje E3, które relacjonowaliśmy dla was na Spider’s Web, dopiero dzisiaj miałem czas, aby obejrzeć finał piątego sezonu serialu „Gra o Tron”. Jako osoba, która przeczytała wszystkie książki, jestem zachwycony. Głównie za sprawą scenariusza, który mocno oderwał się od papierowego pierwowzoru.

18.06.2015
20:59
Gra o Tron – różnice w historii bohaterów z książek oraz serialu
REKLAMA

Piąty sezon „Gry o Tron” to w mojej ocenie najlepszy z dotychczas emitowanych. Głównie dlatego, że po raz pierwszy w historii tego serialu scenarzyści porządnie mnie zaskoczyli. Produkcja HBO znacząco różniła się od książek i w końcu mogłem poczuć ten niesamowity dreszcz niepewności, który wielu z was towarzyszy od momentu ścięcia Neda Starka.

REKLAMA

Oglądając piąty sezon serialu „Gra o Tron” bałem się o ulubione postacie podobnie, jak bałem się wcześniej przewrócić kolejne karty książek.

Różnic jest bowiem cała masa. Piąty sezon superprodukcji HBO to nie tylko mniejsza liczba wątków i nowych bohaterów. To również, a raczej przede wszystkim, odważne zmiany w historii poszczególnych postaci. Różnic jest całe mnóstwo. Część do kosmetyka, detale i uproszczenia. Część to potężne trzęsienia ziemi, od których drżą dziesiątki for i witryn poświęconych tylko i wyłącznie „Grze o Tron”.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądają te zmiany, postanowiłem opisać je na przykładzie kilku kluczowych postaciach z sagi „Pieśń Lodu i Ognia”. Opieram się na zawodnej pamięci, także będę wdzięczny za każdą poprawkę i uwagę. Proszę o wyrozumiałość, gdyż nie jestem pewien, czy nie pominąłem jakiegoś kluczowego wątku. No to jedziemy:

Theon „Fetor” Greyjoy

theon gra o tron

W serialu – Theon zrzuca z muru ulubioną kochankę Ramsay’a Boltona, syna nowego namiestnika Północy. Robi to w obronie Sansy Stark. W tym samym momencie Ramsey (zapewne wraz z wojskami) wraca po zwycięskiej bitwie za mury Winterfell. Przestraszony „Fetor” chwyta Sansę za dłoń, po czym razem skaczą z murów Winterfell w stertę śniegu, rozpoczynając ucieczkę przed Boltonami.

W książkach – od czego by tutaj zacząć! Przede wszystkim „Fetor” w pewnym momencie trafia z rąk Ramsay’a pod „opiekę” jego ojca – Roose’a. Warunki jego życia ulegają polepszeniu. Mężczyzna może spacerować i żyć z innymi żołnierzami. To pozwala Theonowi przypomnieć sobie o jego dawnym „ja”. Młody Greyjoy ucieka z obozu Boltona i trafia w ręce Stannisa Baratheona, maszerującego na Winterfell. Tam też spotyka się ze swoją siostrą Ashą.

Stannis Baratheon

stannis gra o tron 3

W serialu – to była prawdziwa bomba. Jeżeli chodzi o wątek Stannisa, serial HBO znacząco uciekł książkom. W superprodukcji „Gra o Tron” mogliśmy zobaczyć, jak najwierniejsi wojacy Stannisa zostają rozgromieni przez armię Boltona, zapewne wzmocnioną przekupnymi najemnikami. Sam Baratheon najprawdopodobniej zginał od miecza Brienne, ale nie możemy być tego pewni. Wcześniej Stannis zdążył zlecić zabójstwo swojej córki – z tego co wiem jedynej żyjącej potomkini Baratheonów.

W książce – Na kartach papierowego oryginału Stannis dopiero maszeruje na Winterfell, w którym znajdują się wojska Boltonów. Co więcej, córka „jedynego prawowitego króla” żyje i ma się dobrze (!), ponieważ została odesłana do Czarnego Zamku, tak jak w serialu radził królowi Davos Seaworth. Pod skrzydła króla trafia uciekinier Theon.

Ramsay Bolton

ramsay gra o tron

W serialu – nowy, znienawidzony przez większość widzów (ja go uwielbiam!) antybohater poślubił Sansę Stark. Ta w praktyce stała się jego więźniem, regularnie gwałconym i najprawdopodobniej również bitym. Ramsay Bolton rozgramia armię Stannisa na przedpolach Winterfell, po czym wraca do dawnej siedzimy Starków, z której w tym samym momencie ucieka jego małżonka wraz z „Fetorem”.

W książce – w książce Ramsay Bolton również poślubia Starkównę. Tyle tylko, że jest to Arya! No, a przynajmniej tak ma się wszystkim wydawać. Młoda dziewczyna tak naprawdę nazywa się Jeyne Poole. Ramsay rozpoznaje się na fortelu, ale i tak dochodzi do zaślubin. Młody Bolton wykorzystuje seksualnie kobietę, a także każe robić dokładnie to samo „Fetorowi”. Po pewnym czasie Theon Greyjoy ucieka obu Boltonom. W ucieczce towarzyszy mu Jeyne Poole.

Tyrion Lannister

tyrion gra o tron

W serialu – uwielbiany przez widzów karzeł trafia na egzotyczny kontynent. Dochodzi do długo oczekiwanego przez fanów spotkania Tyriona ze Smoczą Królową. Pogawędki tej pary nie trwają jednak długo. Dochodzi do nieudanego zamachu stanu na Daenerys. Królowa Meereen ratuje się ucieczką na grzbiecie smoka, natomiast karzeł zostaje zarządcą tego starożytnego miasta.

W książkach – w sadze „Pieśni Lodu i Ognia” wciąż jeszcze nie doszło do upragnionego spotkania Lannistera ze Smoczą Królową, chociaż było ku temu naprawdę blisko. Tyrion wraz z Mormontem uciekają z pokazanej również w serialu niewoli, aby trafić do służby u Drugich Synów.

Jaime „Królobójca” Lannister

jaime lannister gra o tron

W serialu – „Królobójca” wyrusza na tajną wyprawę. Jego celem jest uprowadzenie Myrcelli z ziem Dorne. Naiwny plan nie powodzi się. Mimo tego Jaime i tak wraca ze swoją córką do Królewskiej Przystani. Niestety, okazuje się, że Myrcella została zatruta. Dziewczyna kona w rękach swojego ojca.

W książce – W czasie „pochodu wstydu” Cersei Jaime znajduje się poza Królewską Przystanią, walcząc z ostatnimi niedobitkami zamordowanego Robba Starka. Jego siostra napisała do niego list, w którym pilnie prosi o powrót. Jednoręki Lannister miałby zostać jej czempionem, walcząc w dobre imię Cersei podczas zbliżającej się rozprawy. Jaime pali list, nigdy na niego nie odpowiadając. Jego drogi schodzą się z Brienne. Kobieta w zbroi wyznaje mu, że wie, gdzie jest Sansa Stark.

Sansa Stark

sansa gra o tron
REKLAMA

W serialu – Sansa jest małżonką – niewolnicą Ramsay’a Boltona. Zaraz po rozgromieniu wojsk Stannisa u przedpól Winterfell, Starkówna postanawia uciec. Razem z „Fetorem”, który wcześniej uratował ją przed kochanką Ramsay’a, skaczą z murów prosto w stertę śniegu.

W książce – Sansa nigdy nie wychodzi na Ramsay’a Boltona. Po jej nieudanym i nieskonsumowanym małżeństwie z Tyrionem Lannisterem dochodzi do ucieczki dziewczyny z Królewskiej Przystani. Od tego momentu Sansa znajduje się pod opieką Littlefingera. Para trafia do Orlego Gniazda, gdzie Littlefinger poślubia, a następnie morduje Lysę. Mężczyzna zostaje panem Doliny, jednocześnie planując przyszłość Sansy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA